Anykščių senosios ligoninės teritorijos atgaivinimas: naujos galimybės miesto plėtrai

Antradienis, 28 lapkričio 2023

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, sparčiausiai vystosi didieji miestai, o mažesnieji miesteliai atsiduria vystymosi šešėlyje. Investuotojų dėmesys dažnai nukreipiamas į stambias urbanistines sritis, regionus ir mažesnius miestelius paliekant nuošalyje. Kartas nuo karto atsiranda vienas kitas naujos statybos ar konversijos projektas, tačiau jis būna vietinės reikšmės ir didesnio poveikio to regiono nekilnojamojo turto rinkai nepadaro. Anykščių senosios ligoninės teritorijos įveiklinimas galėtų būti žiežirba, užkurianti regionų plėtrą.

Anykščių senosios ligoninės teritorija – tai ne tik investicija į pastatus ar sklypą, bet ir žingsnis link regioninio vystymo. Šis projektas gali tapti pavyzdžiu, skatinančiu investuotojus atkreipti dėmesį į regionus ir mažesnius miestelius, praturtinant juos naujais, inovatyviais projektais. Šis neįprastas kompleksas gali atverti duris kūrybiškumui ir naujoms galimybėms, kurios anksčiau būdavo nepastebimos arba ignoruojamos.

Vieta – prestižinė, tačiau neišnaudota

Anykščių senoji ligoninė – vienas iš seniausių medicinos kompleksų Lietuvoje. Pastatas, pastatytas 19 amžiuje, buvo naudojamas kaip ligoninė ir gydykla. Jo architektūra atspindi to meto stilių ir atmosferą. Ligoninės teritorijoje buvo įvairių paskirčių pastatų: administracinis pastatas, gydyklos korpusai, gydytojų gyvenamieji namai. Ligoninės teritorijoje buvo daug želdinių, poilsio vietų, kur ligoniai galėjo pasivaikščioti ir atsigauti. 

Anykščių senosios ligoninės kompleksą sudaro 19 pastatų, o visa teritorija užima 1,345 ha plotą. Vieta, kurioje išsidėstęs kompleksas, yra itin patraukli. Ji priklauso centrinei miesto daliai. Visai greta - įspūdingas Anykščių vizualinis simbolis – Šv. Mato bažnyčia, už 300 m. - anykštėnų pamėgta A. Baranausko aikštė. Šalia teritorijos eina Vilniaus g., kuri yra viena pagrindinių miesto transporto ašių ir svarbus viešojo susisiekimo kanalas.

Parduodamas Anykščių senosios ligoninės kompleksasSenosios ligoninės teritorija jau daugelį metų apleista ir tinkamai neišnaudojama. O joje glūdi didžiulis potencialas. Kaip pasakoja nekilnojamojo turto brokerė Kristina Sakalauskienė, senosios ligoninės kompleksas patenka į intensyvaus užstatymo teritoriją. Tai nurodyta Anykščių miesto bendrajame plane. „Intensyvaus užstatymo teritorija" - tai zona, kurioje yra aukštas pastatų ir infrastruktūros tankis, pavyzdžiui, daugiabučių, pramoninių ar komercinių pastatų, prekybos centrų, viešojo transporto maršrutų ir kt.“, - aiškina „Capital TOP“ nekilnojamojo turto brokerė Kristina Sakalauskienė. Ji pažymi, kad intensyvaus užstatymo teritorijose paprastai būna geri gyvenimo sąlygų ir pasiekiamumo rodikliai, pavyzdžiui, arti prekybos centrai, viešojo transporto stotys, švietimo ir sveikatos įstaigos, turinčios didelį potencialą pritraukti gyventojus, prekių ir paslaugų pirkėjus, sustiprindamos investicijų vertę.

Vietoje buvusios ligoninės galėtų atsirasti naujas verslo, kultūros ir mokslo centras, kuris ne tik pritrauks investicijų į miestą, bet ir kūrėjus bei inovatorius iš viso pasaulio. Į teritoriją integravus modernius biurų kompleksus, tyrimų ir plėtros įmones, bei sukūrus sąlygas kūrybinei ekonomikai augti, ši vieta gali tapti naujoves generuojančiu ir plėtrai skirtu epicentru. Tai ne tik kurtų darbo vietas ir trauktų verslo investicijas, bet ir sukurtų tinklą, kuris skatintų įvairių sektorių bendradarbiavimą.

Dalis senosios ligoninės pastatų yra gyvenamieji. Juos pavertus moderniais daugiabučiais, suaktyvėtų unikalaus būsto išskirtinėje vietoje ieškantys pirkėjai. Anykščiuose, kaip ir kituose nedideliuose Lietuvos miesteliuose, labai trūksta vystytojų aktyvumo. Naujo, modernaus būsto trūkumas – viena iš priežasčių, kodėl jauni žmonės nelieka gyventi regionuose, o kuriasi didmiesčiuose, kur tokio būsto pasirinkimas yra gerokai didesnis.

Aktyvus miesto centras = gyvas miestas

Anykščiai – nedidelis miestas. 2022 m. sausio 1 d. jame gyveno 8 496 žmonės. Nuo 1989 m. iki 2022 m. Anykščių gyventojų sumažėjo 33,41 proc. Todėl labai svarbu palaikyti, skatinti ir padėti kurti vietinių gyventojų bendruomeniškumą.

Iki šiol apleista ir niekam neįdomi teritorija galėtų tapti aktyviu miesto centru, buriančiu gyventojus ir miesto svečius. Kai miesto centras tampa aktyvus, jis įgauna savotišką pulsą, kuris veržliai skleidžiasi visame mieste ir traukia žmones. Anykščių senosios ligoninės kompleksas turi pakankamai potencialo tapti aktyviu miesto ir viso rajono centru. 

„Anykščių gyventojų skaičius pastaraisiais metais mažėja, todėl svarbu palaikyti bendruomeniškumą ir skatinti jų dalyvavimą mieste. Atgaivinta senosios ligoninės teritorija gali tapti centru, kuris trauks gyventojus ir miesto svečius, kartu išjudins ir gretimas miesto dalis, nes ir joms teks pasitempti“, - mano K. Sakalauskienė.

Anykščių miesto bendrajame plane yra numatyta pėsčiųjų ir dviračių susisiekimo sistemos plėtra miesto centrinėje dalyje, pratęsiant iki užmiestinių zonų. Tad atgimęs ir įveiklintas senosios ligoninės kompleksas galėtų tapti svarbiu objektu keliaujantiems pėsčiųjų ir dviračių trasomis.

Visam šiam statinių kompleksui šiuo metu aktyviai ieškomas investuotojas ar investuotojų grupė, kurie norėtų projektą įgyvendinti. Nekilnojamojo turto brokerė K. Sakalauskienė tiki šio projekto sėkme ir didele verte tiek Anykščiams, tiek visam regionui. „Anykščių senosios ligoninės teritorijos atgaivinimo projektas gali tapti ne tik paprasta investicija į nekilnojamąjį turtą. Tai puiki proga investuotojams įsitraukti į regioninį vystymą ir prisidėti prie Anykščių miesto ir rajono plėtros“, - įžvalgomis dalinasi K. Sakalauskienė. Ji pabrėžia, kad Anykščiai – kurortinė teritorija, o miesto valdžia aktyviai siekia gauti Anykščiams ir kurorto statusą. Tad Anykščių ir šiaurės rytinės šalies dalies plėtra būtų lyg atsvara Druskininkams.

Integruodamas šiuolaikines infrastruktūros sprendimus ir pabrėždamas darnų miesto planavimą, Anykščių senosios ligoninės teritorijos atgaivinimas gali tapti tvaraus miesto vystymosi modelio pavyzdžiu, paveiksiančiu visą regioną bei išjudinsiančiu plėtrą ir kitose šalies dalyse.

Daugiau sužinoti apie projektą galite atvykę į „Capital TOP“ biurą Maironio g. 28, Kaune, arba žemiau nurodytais kontaktais:

Kristina Sakalauskienė

+37063000577

[email protected]

Objekto skelbimas: Anykščių senosios ligoninės kompleksas



Temos: Investicijos