Apgyvendinimas ir pagalba iš Ukrainos bėgantiems žmonėms įvairiose šalyse. Naudinga informacija ir nuorodos

Ketvirtadienis, 24 kovo 2022

Kaip skelbia Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra, dėl karo Ukrainoje namus jau paliko daugiau nei 10 mln. žmonių arba ketvirtadalis visų Ukrainos gyventojų. Jie keliauja į kaimynines šalis - Lenkiją, Slovakiją, Vengriją, Rumuniją, Moldaviją. Lietuvos Statistikos departamento kovo 23 d. duomenimis, Lietuvoje registravosi jau daugiau nei 28 tūkst. karo pabėgėlių. Iš jų daugiau nei 12 tūkst. vaikų iki 18 metų. Kur atvykę žmonės gali kreiptis pagalbos?

Siekdama padėti žmonėms, Europos Komisija paragino ES valstybes nares sumažinti biurokratiją Ukrainos piliečiams. Visos 27 bloko šalys priima ukrainiečius netaikydamos standartinių prieglobsčio procedūrų. Toks sprendimas buvo priimtas vienbalsiai po ES vidaus reikalų ministrų susitikimo. Šiuo metu norint išvykti iš Ukrainos ir kirsti sienas su ES reikia paso arba bet kokio dokumento su nuotrauka, patvirtinančia asmens tapatybę. Be to, norint kirsti sieną nereikia turėti PGR ar skiepų pasų. Dokumentai naminiams gyvūnams taip pat neprivalomi.

Lietuva

Į Lietuvą atvykstantys ukrainiečiai registruojami šešiuose registracijos centruose – Alytuje, Marijampolėje, Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Kaune, taip pat Migracijos departamento teritoriniuose skyriuose. Artimiausiu metu planuojama didinti registracijos centrų skaičių šalyje. Registracijos centrai dirba visą parą. Registracijos centre suteikiama išsami informacija apie buvimo Lietuvoje galimybes, suteikiamas laikinas apgyvendinimas Lietuvoje, skiriami maisto daviniai, suteikiama būtinoji medicininė pagalba. Po registracijos skubos tvarka skiriami leidimas gyventi Lietuvoje (1 metams) arba nacionalinė viza (1 metams).

Ukrainos piliečiai, turintys biometrinius pasus ir kurių nacionalinių vizų ar leidimų laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje galiojimas baigiasi, pasibaigus šių dokumentų galiojimui iš karto gali pradėti naudotis 90 d. beviziu režimu.

Jei yra galimybė, prašoma dar prieš atvykstant registruotis internetu užpildyti prašymą išduoti leidimą gyventi. Video instrukcija: https://www.youtube.com/watch?v=2wHHWVk9Tes.

Neturintiems, kur apsistoti, iniciatyva „Stiprūs kartu” padės surasti būstą 3 mėnesiams nemokamai. Rasti būstą padeda ir didžiausio nekilnojamojo turto paslaugų tinklo „Capital” brokeriai. Iš Ukrainos atvykstantiems žmonėms bei vietiniams gyventojams, norintiems išnuomoti būstą karo pabėgėliams, „Capital” brokeriai padeda neatlygintai. Jie ruošia ir sutvarko visus nuomai reikiamus dokumentus, užtikrina, kad apgyvendinimo procesas vyktų sklandžiai ir kuruoja kiekvieną atvejį visą nuomos laikotarpį iki sutarties pabaigos. Jei reikia pagalbos, skambinkite tel. +370 620 41930 arba rašykite [email protected] .

Ukrainos piliečiai, jų šeimos nariai, iš Ukrainos pasitraukę dėl Rusijos vykdomų karinių veiksmų, gali įsidarbinti net ir neturėdami leidimo dirbti Lietuvoje.

Svarbiausia informacija ukrainiečių kalba:

ГАРЯЧА ЛІНІЯ МІГРАЦІЇ +370 5 271 7112 (7.30-21 год. кожен день)

ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПИТАНЬ ПРОЖИВАННЯ +370 677 22222 (цілодобово), www.stipruskartu.lt

ЛІНІЯ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ +370 684 98 688 (цілодобово), https://redcross.lt, www.caritas.lt, https://maltieciai.lt

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ У ЛИТВІ: Teatro g. 4, Вільнюс, +370 5 212 1536, ел. п. [email protected], https://ua.mfa.lt

Svarbiausia informacija rusų kalba:

МИГРАЦИОННАЯ ЛИНИЯ +370 5 271 7112 (7:30-21:00, ежедневно)

ЖИЛИЩНАЯ ЛИНИЯ +370 677 22 222 (круглосуточно), www.stipruskartu.lt

ЛИНИЯ ГУМАНИТАРНОЙ ПОМОЩИ +370 684 98 688 (круглосуточно) https://redcross.lt, www.caritas.lt, https://maltieciai.lt

Lenkija

Ši šalis yra pagrindinė nuo karo bėgančių ukrainiečių kryptis. Jie čia gali atvykti per bet kurį Ukrainos ir Lenkijos sienos kirtimo punktą, kurie atviri visą parą. Lenkija žada suteikti visą reikalingą paramą ir pagalbą.

Daugybė savanorių pasitinka žmones prie sienos. Jie pasiruošę suteikti visą būtiną informaciją, duoti maisto, taip pat nuvežti į reikiamą vietą. Yra sukurtas visas tinklas vežėjų, pervežančių žmones iš Lenkijos ir Ukrainos pasienio į skirtingus Lenkijos miestus. Buvo sukurtas specialus internetinis žemėlapis, kuriame pažymėtos vietos, kur karo pabėgėliai gali gauti pagalbos. Kiekvienas, norintis padėti Ukrainos žmonėms, gali pridėti savo žymą žemėlapyje.

Lenkijos vyriausybė ruošia plačią pagalbą – daugelyje Lenkijos miestų atidaryti pagalbos centrai ir būstai trumpalaikiam apsistojimui.

Naudingos nuorodos tiems, kurie dabar yra Lenkijoje:

Pabėgėlių priėmimo centrai Lenkijoje.

Savanorių vežėjų pasienyje sąrašas.

Tarptautinės apsaugos Lenkijoje vadovas.

Pervežimas Lenkijoje.

Bendras pagalbos Telegram pokalbis ukrainiečiams Lenkijoje: @nashiwpolsce.

Informacija ukrainiečiams, norintiems patekti į Lenkiją.

Nuo vasario 26 dienos ukrainiečiai ekonominės klasės traukiniais Lenkijoje gali keliauti nemokamai. Keliautojai, pateikę Ukrainos pasą, gaus nemokamą bilietą.

Moldavija

Visiems atvykstantiems iš Ukrainos yra įrengti kontrolės punktai Palankėje ir Oknicėje, kur teikiama būtiniausia humanitarinė ir teisinė pagalba. Čia įrengtose stovyklose atvykėliai gali sušilti, pavalgyti, gauti medicininę pagalbą. Dešimtys savanorių yra pasiruošę ukrainiečius nemokamai nuvežti į Kišiniovą.

Kišiniove yra įrengtas pabėgėlių priėmimo ir pagalbos daiktais, drabužiais bei maisto produktai surinkimo punktas. Facebook yra sukurta speciali grupė, kur vietos gyventojai siūlo maisto ir nemokamą apgyvendinimą.

Turizmo kompleksai taip pat yra pasiruošę priimti ukrainiečius.

Portale 999.md talpinama informacija apie karo pabėgėliams neatlygintinai suteikiamus namus ir butus.

Mimi pilis, esanti 35 km nuo Kišiniovo, Bulboakoje, Novoanensky rajone, atvėrė duris ukrainiečiams, kurie buvo priversti palikti savo namus. Žmonės, kuriems reikia pagalbos, gali skambinti: 062 001 893 ir 062 100 521.

Už 20 km nuo Kišiniovo įsikūręs turizmo kompleksas „Costesti“ skelbia, kad atveria duris ukrainiečiams. Žmonės, kuriems reikia pagalbos, gali skambinti: 069 303 499 ir 069 138 559.

Vyno darykla Purcari Wines įsipareigoja Stefan Vodoje priimti ne mažiau kaip 20 šeimų. Ieškantieji pagalbos gali skambinti telefonu 068 353 031 (visą parą).

Keli Kišiniovo restoranai ir kavinės iš karto paskelbė, kad yra pasirengę parūpinti nemokamus pietus į sunkią padėtį patekusiems Ukrainos žmonėms. Tarp jų – pėsčiųjų gatvėje įsikūręs restoranas „Creme de la Creme“ ir restoranas „Pegas“, išduodantis maisto kuponus.

Naudingos nuorodos tiems, kurie dabar yra Moldavijoje:

Oficialus Moldovos vyriausybės kanalas: @prima_sursa_md.

Pagalba Ukrainos piliečiams Moldavijoje: @moldovaukraina.

Transportas nuo pasienio, nakvynė: Facebook grupėje.

Pranešimai apie nemokamą būstą.

Rumunija

Šioje šalyje prie Juodosios jūros jau apsigyveno dešimtys tūkstančių ukrainiečių. Ukrainos piliečiai prieglobsčio gali kreiptis Rumunijoje arba per šią šalį keliauti toliau - į Lenkiją, Italiją, Vokietiją.

Pagalbos organizacija Rumunijoje – teminė „Facebook“ grupė „United for Ukraine“. Čia pateikiama informacija apie nakvynę ir transportą.

Iš viso Rumunija yra pasiruošusi priimti apie pusę milijono karo pabėgėlių. Žadama žmonėms suteikti visokeriopą humanitarinę pagalbą.

Naudingos nuorodos tiems, kurie šiuo metu yra Rumunijoje:

Informacija dėl prieglobsčio Rumunijoje.

Pagalba netoli Sziget-Marmaritsey patikros punkto.

Pagalba Oradea mieste: būstas, maistas, daiktai.

Pagalbos pokalbis @romaniahelp2022.

Pagalbos prašymo forma ukrainiečiams.

Vengrija

Šiuo metu šalis yra pasirengusi priimti dešimtis tūkstančių žmonių iš konflikto zonos. Palyginti su kitais kontrolės punktais, padėtis pasienyje Užkarpatės regione išlieka ramesnė. Vengrijoje Ukrainos piliečiai traukiniais gali keliauti nemokamai.

Naudingos nuorodos tiems, kurie dabar yra Vengrijoje:

Pagalbos ukrainiečiams Vengrijoje organizavimas 

Suteikiamas būstas

Informacija apie prieglobstį.

Slovakija

Ši šalis taip pat supaprastino ukrainiečių patekimą į šalį. Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, veikia visos sienos perėjos pasienyje su Ukraina, išskyrus geležinkelio pasienio punktą Černonadas-Tisojaus-Čopas – ten keleivių eismas sustabdytas.

Ukrainos gyventojai gali pereiti kontrolę pasienyje su Slovakija neturėdami biometrinio paso. Svarbiausia, kaip ir Lenkijos atveju, turėti bet kokį asmens dokumentą. Dabar prie Užgorodo esanti Velkės Slementsės pėsčiųjų perėja veikia visą parą.

Slovakijos Humenny miestelyje buvo įrengta laikina stovykla žmonėms iš konflikto zonos. Du pasienio regionai – Košicė ir Prešovas – pasiūlė nemokamą apgyvendinimą ukrainiečiams. Žmonės gali apsistoti specialiai tam skirtuose viešbučiuose, mokyklose ir biurų pastatuose.

Slovakijos finansų ministras Igoris Matovičius sakė, kad visi ukrainiečiai gaus prieglobstį ir leidimus dirbti. Vyriausybė taip pat finansiškai rems tuos, kurie suteikia karo pabėgėliams būstą.

Naudingos nuorodos tiems, kurie dabar yra Slovakijoje:

Informacija rusų kalba

Slovakijos valdžios institucijų informacija

Pagalba ukrainiečiams Slovakijoje: Facebook grupė.

Pagalbos būstui forma Slovakijoje.

Čekija

Čekija yra pasiruošusi priimti kiekvieną nusprendusį palikti Ukrainą. Brno mieste žmonės nuolat ieško ir ruošia būstus atvykstantiems. Savanoriai dirba ir Medykos pasienio punkte. Pabėgėliai čia gali rasti maisto, transporto ar apgyvendinimo pasiūlymų.

Naudingos nuorodos tiems, kurie dabar yra Čekijoje:

Būstas Čekijoje ukrainiečiams.

Čekijos Respublikos vidaus reikalų ministerijos informacinė linija atvykstantiems iš Ukrainos: +420 974 801 802.

Vokietija

Vokietijoje veikia Arkadijaus Jampolskio iniciatyva, kuri vienija tuos, kurie pasiruošę nemokamai ar už simbolinį mokestį suteikti ukrainiečiams būstą. Šiuo metu yra daugiau nei 3500 laisvų vietų, iš kurių 40% yra visiškai nemokamos. 90% mažiau nei 500 € per mėnesį.

Informaciją redaktoriai surinko iš atvirų šaltinių ir neatsako už šių organizacijų ir bendruomenių veiksmus.

Šaltinis: realting.com