Biurų įrengimo tendencijos: ieško būdų erdvėmis konkuruoti su namų aplinka
Autorius: Colliers
Jau kurį laiką visame pasaulyje stebima darbuotojų grąžinimo į biurus tendencija. Tai skatina darbdavius skirti daugiau dėmesio biuro lokacijai ir darbo vietos sukūrimui, užtikrinant patogumą darbuotojams, įpratusiems dirbti iš namų. Nekilnojamojo turto ekspertė atskleidė naujausias biurų įrengimo tendencijas ir akcentavo, kas labiausiai motyvuoja darbuotojus grįžti dirbti į biurą.
Išryškėja biurų lokacijos svarba
Biurų įrengimo tendencijos: ieško būdų erdvėmis konkuruoti su namų aplinka
Autorius: Colliers
Jau kurį laiką visame pasaulyje stebima darbuotojų grąžinimo į biurus tendencija. Tai skatina darbdavius skirti daugiau dėmesio biuro lokacijai ir darbo vietos sukūrimui, užtikrinant patogumą darbuotojams, įpratusiems dirbti iš namų. Nekilnojamojo turto ekspertė atskleidė naujausias biurų įrengimo tendencijas ir akcentavo, kas labiausiai motyvuoja darbuotojus grįžti dirbti į biurą.
Išryškėja biurų lokacijos svarba
Pasak Linos Kilimonytės, NT paslaugų bendrovės „Colliers“ asocijuotos direktorės biurų nuomos departamente, vienas pagrindinių veiksnių, darančių akivaizdžią įtaką šiuolaikinių biurų tendencijoms tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, yra noras grąžinti darbuotojus į biurus.
Kadangi dirbantys iš namų žmonės labai vertina sutaupytą laiką, patogumą ir galimybę greitai ir lengvai pereiti iš namų aplinkos į darbo vietą, darbdaviai stengiasi atitikti jų lūkesčius.
„Įmonių vadovai pastebi, jog viena pagrindinių darbuotojus motyvuojančių priemonių yra funkcionalus biuras ir jo lokacija. Kuo darbuotojas greičiau gali pasiekti savo darbo vietą, kuri yra pritaikyta patogiam darbui, tuo jo motyvacija ten ateiti yra didesnė“, – dalinosi L. Kilimonytė.
Anot L. Kilimonytės, įmonės savo darbuotojų motyvaciją ir lojalumą taip pat skatina įtraukdamos juos į biurų erdvių pasirinkimo bei kūrimo procesą.
„Sukuriamos galimybės darbuotojams prisidėti prie pasirinkimo sustiprina komandiškumo jausmą. Juos motyvuoja būti įtrauktiems ir prisidėjusiems prie galimybės išsirinkti gerą ir patogią lokaciją bei, aišku, biurą“, – sakė „Colliers“ atstovė.
L. Kilimonytė pabrėžia, jog darbdaviai, atsižvelgdami į darbuotojų lūkesčius dirbti patogioje lokacijoje, dažnai pasirenka centrinę miesto dalį, pavyzdžiui, sostinės Konstitucijos prospektą. Čia šiuo metu vystomas tik vienas verslo centras – tai investicijų valdymo bendrovės „Lords LB Asset Management“ valdomo fondo projektas „Sąvaržėlė“. Pastatas gali pasiūlyti erdves vienoje pagrindinių miesto susisiekimo arterijų ir tapti vieta kurti ryšius su šioje vietoje esančiais verslo lyderiais.
„Įmonės labai vertina galimybę tiek pateisinti darbuotojų lūkesčius dėl lokacijos, tiek būti šalia sostinės centriniame miesto rajone (angl. „central business district“, CBD) įsikūrusių verslų, su kuriais galima megzti ryšius, ieškoti sinergijų. CBD yra judri vieta, miesto centre, tačiau tuo pačiu žmogus čia gali rasti žalių erdvių, kuriuose yra galimybė trumpam atsitraukti nuo darbų ir atsipalaiduoti, pasportuoti, pasivaikščioti pietų pertraukos metu“, – pasakojo „Colliers“ ekspertė.
Pabrėžiamas produktyvumas ir atskirties mažinimas
Anot „Colliers“ atstovės, anksčiau įmonės, norėdamos išlaikyti savo darbuotojus, daug dėmesio skirdavo darbuotojų poilsiui, laisvalaikiui ir pramogoms. Pavyzdžiui, įrengdavo erdves stalo futbolui, kompiuteriniams žaidimams ar miegui. Dabar darbdaviai daugiau investuoja į biurų kokybę ir priemones, skatinančias kolektyvų produktyvumą.
„Nebe stalo futbolas yra svarbu, o kad biurų erdvė būtų lanksti ir darbuotojas jaustųsi tarsi namuose, kuriuose kelis kartus per dieną gali pakeisti savo darbo vietos lokaciją“ – teigė L. Kilimonytė.
Be jaukumo labai svarbus ir biuro funkcionalumas. Mažėjant atvirų erdvių (angl. „open space“) populiarumui, kyla poreikis darbuotojams pasiūlyti daugiau atskirų susitikimo kambarių (angl. „meeting room“), kuriuose jie galėtų netrukdomai susikaupti ties svarbiomis užduotimis arba dalyvauti nuotoliniu būdu organizuojamuose susitikimuose.
Poreikis darbuotojams užtikrinti darbo erdvės lankstumą bei funkcionalumą biure lemia darbo vietai skiriamų kvadratinių metrų augimą. Tai reiškia, jog įmonės ieško erdvesnių biurų.
„Darbdaviai stengiasi pasiūlyti erdves darbuotojui, kuriose jis galėtų tiek pabendrauti, tiek turėti susitikimą, susikaupti ar padirbėti kitoje vietoje, ne prie įprasto savo darbo stalo“, ¬– sakė L. Kilimonytė.
L. Kilimonytė pastebi, jog erdvesni biurai yra pasirenkami ir dėl įmonių noro visus savo darbuotojus suburti viename aukšte. Taip sumažinama darbuotojų atskirtis, kuri neišvengiamai atsiranda kolektyvui dirbant atskiruose aukštuose.
„Todėl paklausūs tampa tokie verslo centrai, kuriuose vieno aukšto plotas gali siekti kelis tūkstančius kvadratinių metų“, – teigė L. Kilimonytė.
Didesnis dėmesys tvarumui
Be biurų lokacijos ir funkcionalumo, įmonės savo biurų paieškose pabrėžia ir pastato tvarumo rodiklio svarbą. Tiek darbdaviai, tiek darbuotojai atkreipia dėmesį į pastato medžiagas, energinę klasę, į objekte naudojamas tvarumo technologijas.
Įmonės tvarumo kriterijus taiko ir patalpoms. Siekdami rūpintis darbuotojų sveikata, darbdaviai skiria dėmesio verslo centrų oro vėdinimo ir drėkinimo bei akustikos sistemoms, siekia užtikrinti pakankamą dienos šviesos srautą.
„Šiuos poreikius girdi ir verslo centrus vystantys plėtotojai. Pastaruoju metu ant naujų verslo centro stogų įrengiamos saulės jėgainės, kurios padeda nuomininkams už elektros energijos sąnaudas mokėti mažiau. Taip pat vystytojai, siekdami užtikrinti aukščiausią verslo centrų kokybę, nusprendžia investuoti ir įrengti dvigubo stiklo fasadus su išorinėmis žaliuzėmis. Tokiu būdu įmonės gali optimizuoti ir reguliuoti dienos šviesos srauto kiekį savo biuruose. Šiuos sprendimus galima rasti ir „Sąvaržėlėje“, – tvirtino „Colliers“ atstovė.
Girdėdamos savo darbuotojų lūkesčius įmonės domisi, ar pastate yra įrengta dušų, elektromobilių įkrovimo vietų. Be to, pasak L. Kilimonytės, darbdaviai stengiasi sukurti sąlygas žmonėms atvykti į darbą viešuoju transportu, dviračiu, ateiti pėsčiomis.
L. Kilimonytės teigimu, darbdaviams taip pat svarbu turėti pastate bendras zonas ar erdves susitikti su klientais ir darbo partneriais bei užtikrinti darbuotojams galimybę atlikti savo užduotis gryname ore, terasoje ar kiemelyje.
Vilniuje, Konstitucijos prospekte, kyla naujas, išskirtinis verslo centras „Sąvaržėlė“. Projektą vysto nekilnojamojo turto investicinis fondas „Right Bank Development Fund“, kurį valdo investicijų valdymo bendrovė „Lords LB Asset Management“. Prie šio projekto dirba britų architektūros studija RSHP, bendradarbiaujanti su vietine architektų grupe „Unitectus“.
Šio verslo centro biurų nuoma užsiima bendrovė „Colliers Baltics“. Šiuo metu jau išnuomota 46 proc. verslo centro ploto – nuomos sandoris sudarytas su didžiausiu lietuviško kapitalo Šiaulių banku.
Pranešimas žiniasklaidai