Būsto paskolų maržos - mažiausios nuo pat 2008 m.

Pirmadienis, 04 kovo 2024

Autorius: Realu.lt

Nors euro zonoje būsto paskolų augimas smuko iki žemiausio lygio per 9 metus, Lietuvoje jis vis dar išlieka gana spartus. 2024 m. sausio mėn. metinis būsto paskolų portfelio augimas Lietuvoje siekė 6,7 proc., palyginti su 0,3 proc. euro zonoje, rodo Lietuvos banko duomenys.

Šį atotrūkį galima paaiškinti keliais veiksniais. Pirma, Lietuvoje būsto kainos vis dar auga, nors ir lėčiau nei anksčiau. Antra, darbo rinka išlieka stipri, o nedarbo lygis yra žemas. Trečia, bankų maržos būsto paskoloms yra žemos. Jos pasiekė žemiausią lygį nuo 2008 m., o tai daro paskolas patrauklesnes.

Tačiau būsto kreditavimas Lietuvoje lėtėja. Sausio mėn. naujų būsto paskolų skaičius ir vertė buvo maždaug penktadaliu mažesni nei prieš metus. Šį sulėtėjimą galima paaiškinti keliais veiksniais. Pirma, vis dar aukštos palūkanų normos, o tai daro paskolas brangesnes. Antra, geopolitinė įtampa ir karas Ukrainoje sukėlė neapibrėžtumą dėl ateities. Trečia, griežtesni atsakingo skolinimosi reikalavimai apsunkina paskolų gavimą.

Nepaisant sulėtėjimo, būsto kreditavimas Lietuvoje išlieka spartus. Tikėtina, kad augimas ir toliau lėtės 2024 m., tačiau jis turėtų išlikti teigiamas.

Palūkanų normų įtaka

2023 m. pabaigoje ir 2024 m. pradžioje EURIBOR normos, nuo kurių priklauso būsto paskolų palūkanų normos, šiek tiek sumažėjo. Tai lėmė, kad naujų būsto paskolų palūkanų normos stabilizavosi. Tolesnę palūkanų normų raidą lems ECB sprendimai, susiję su EURIBOR keitimu.

Geopolitinės įtampos įtaka

Rusijos karas Ukrainoje sukėlė neapibrėžtumo dėl ateities. Dėl to kai kurie žmonės gali atidėti savo sprendimus įsigyti būstą. Be to, karas gali turėti neigiamos įtakos Lietuvos ekonomikai, o tai gali lemti darbo vietų praradimą ir pajamų sumažėjimą. Dėl to bankai gali tapti atsargesni teikdami būsto paskolas.

Griežtesni atsakingo skolinimosi reikalavimai

Nuo 2022 m. liepos mėn. Lietuvoje taikomi griežtesni atsakingo skolinimosi reikalavimai. Dėl to bankai privalo atlikti išsamesnį paskolų gavėjų mokumo vertinimą. Tai gali apsunkinti paskolų gavimą žmonėms, kurių pajamos yra mažesnės arba kurie turi kitų finansinių įsipareigojimų.

Ateities perspektyvos

Tikėtina, kad būsto kreditavimas Lietuvoje 2024 m. ir toliau lėtės. Tačiau augimas turėtų išlikti teigiamas. Būsto kainų augimas turėtų sulėtėti, tačiau darbo rinka išliks stipri, o nedarbo lygis – žemas. Be to, bankų maržos būsto paskoloms turėtų išlikti žemos.

Būsto kreditavimo raidą 2024 m. lems kelios aplinkybės:

  • Palūkanų normų pokyčiai
  • Geopolitinės įtampos raida
  • Lietuvos ekonomikos būklė
  • Atsakingo skolinimosi reikalavimų taikymas

Būsto kreditavimas Lietuvoje išlieka spartus, tačiau augimas lėtėja. Tikėtina, kad šis sulėtėjimas tęsis 2024 m., tačiau augimas turėtų išlikti teigiamas. Būsto kreditavimo raidą lems

Temos: Finansavimas