„Citify“ veiklos istorija: pradžia, raida ir šiandienos laimėjimai

Penktadienis, 09 gruodžio 2022

Aktualiausią informaciją apie nekilnojamojo turto (NT) projektus skelbiančio portalo „Citify“ komanda šiandien gali didžiuotis pasiektais rezultatais ir pelnytu visuomenės pasitikėjimu. Projektas gauna aukščiausius įvertinimus ir pasauliniuose konkursuose. „Citify“ įkūrėjas Edmundas Jankauskas pasakoja apie projekto idėjos gimimą, platformos raidą ir ką pavyko pasiekti.

„Citify“ istorija prasidėjo 2014 m., kai buvo sukurtas „Vilniaus projektų žemėlapis”. Kaip pasikeitė projektas per šį laikotarpį?

Projektų žemėlapio idėja užsimezgė aptarinėjant Vilniuje vykstančius projektus miestai.net forume. Bediskutuojant kildavo noras pamatyti bendrą vaizdą - kiek, kur ir kokių projektų vyksta Vilniaus mieste. Man ir dar porai dalyvių gimė mintis perkelti projektus į žemėlapį. Toks formatas pasirodė pats tinkamiausias ir lengviausiai skaitomas. Visi projektai turėjo matytis lyg „ant delno“.

Pradžioje tai buvo hobis. Tiesiog žymėjome projektų vietas. Bandėme pridėti ir papildomos įdomios informacijos. Pasirodė, kad žmonėms šis įrankis patiko, jį pradėjo naudoti ne tik hobiui, bet ir savo darbuose, butų paieškai, juk kitos subendrintos informacijos šaltinio tuo metu nebuvo. Su laiku pradėjau gauti užklausas ir pasiūlymų, ką padaryti geriau, kodėl neatsiranda kiti miestai, pridėti projektų, informacijos ir t.t. Tada ir supratau, kad reikia užsiimti rimčiau. Taip ir gimė „Citify“.

Kas pasikeitė? Visų pirma apimtis - šiuo metu dirbame 5 didžiausiuose Baltijos šalių miestuose, turim virš 5 000 projektų, kurie nuolat pildosi, o kasdienių lankytojų srautas išaugo dešimtimis kartų. Antra - informacija ir patogumas. Atrinkome ir susisteminome svarbiausią informaciją, kurios reikia vartotojams. Pritaikėme platformą vartotojams, kad viską pasiektų kuo lengviau ir greičiau. Na, ir trečia - pradėjome ir sėkmingai bendradarbiaujame su valdžios institucijomis bei verslu tam, kad miesto vystymas būtų lengviau pasiekiamas gyventojams, o verslas lengviau ir paprasčiau rastų galimybes augti.

Ar noriai su „Citify“ bendradarbiauja projektų vystytojai?

Be abejo. Mūsų portale reguliariai lankosi gana daug vartotojų tiek privačių, tiek ir iš verslo. Pradėję veiklą 2018 m. pabaigoje, po 12 mėnesių šventėme milijono peržiūrų jubiliejų. Dabar švenčiame pusantro milijono lankytojų jubiliejų. Taigi srautas nuolatos auga. Na, o vystytojams yra svarbu, kad informacija apie jų projektus būtų tiksli ir pamatyta.

Kaip dažnai atnaujinate informaciją portale?

Informaciją atnaujiname nuolatos. Tai pastovus darbas. Esame užsibrėžę, kad viešumoje pasirodančią informaciją turime atnaujinti ne vėliau nei per 24 val. Tačiau daugumoje atvejų tai darome žymiai greičiau. Statybų eigos informaciją atnaujiname kartą į 4-6 savaites priklausomai nuo objekto.

Kaip vyksta duomenų rinkimo procesas?

Jei paprastai atsakyti, tai dalis informacijos surenkama automatiškai, dalis „rankomis ir kojomis“. Gauname informacijos ir iš vystytojų bei gyventojų. Tačiau kitas klausimas, kaip surenkama informacija turi būti apdorojama. Labai daug informacijos yra gaunama gana didelės apimties PDF formatuose ir jos skaitmenizavimas yra sudėtingas. Su šia problema susiduria daugelis verslų ir skaitmeninių paslaugų įmonių.

Galbūt pastebėjote bendradarbiavimo ir bendravimo skirtumų tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos duomenų teikėjų?

Skirtumai tarp šalių egzistuoja, tai ypač jaučiasi atvirumo kontekste. Kas įprasta Lietuvoje, Latvijoje gali atrodyti kaip tolima siekiamybė. Bet skirtumų netrūksta ir Lietuvoje. Skirtingose savivaldybės duomenų prieinamumas bei pateikimo formatai skiriasi, ne visada atvirai prieinama informacija yra lengvai nuskaitoma automatizuotais sprendimais. Tai yra gana didelė problema norint sisteminti didelį informacijos kiekį. Pavyzdžiui, Lietuvoje skaitmenizavimo bei duomenų prieinamumo srityje labai pažengusi Vilniaus miesto savivaldybė. Jos pėdomis seka Klaipėda bei, mūsų žiniomis, Ryga.

Kaip „Citify“ gali pasitarnauti įmonėms, ieškančioms naujų verslo kontaktų? Kokius iššūkius verslui padedate išspręsti?

Kalbant apie naudą verslui, reikėtų skirti verslo sektorius ar funkcijas. Visų pirma, kas akivaizdžiausia - mūsų portale galima nesunkiai susirasti potencialius pirkėjus prekėms ar paslaugoms. Atsirinkus vystomus ar planuojamus projektus, galima planuoti tikslus pardavimo komandai pagal geografinį ar klientų paskirstymą. Turint visų vykstančių projektų imtį, galima įvertinti pardavimo komandos veiklos rezultatus - su keliais projektai pavyko sudaryti sutartis. Tai padeda realiau susiplanuoti veiklos tikslus ir taupyti nemažai laiko renkant informaciją.

Kita, ne tokia akivaizdi nauda - galimybė analizuotis sklypus ir teritorijas. Tiek vystytojams, tiek ir mažmeniniams ar paslaugų verslams. Geras verslo plano scenarijaus parinkimas padeda gauti maksimalią grąžą. Vystytojams svarbu matyti kas dar planuojama aplinkoje, kokia kainodara taikoma, kokie NT produktai sėkmingesni. Mažmeniniam ar paslaugų verslui svarbu žinoti, kur bus daug gyventojų ir mažai konkurencijos. Turėdami planuojamus projektus, mes galime numatyti gyventojų kiekio pokyti keleriems metams į priekį. Tai reiškia, kad sprendimą galima priimti remiantis ne praeities ar dabarties duomenimis, bet ir ateities. Tam, kad vartotojas galėtų pats darytis analizes, reikalinga gana lanksti ir kelis duomenų šaltinius integruojanti sistema. Šiuo metu kaip tik tobuliname šią sistemą.

Įmonėse dažniausiai pardavimų komandos yra pasidalinusios, kas už kokius rajonus ar miestus atsakingos, ir stebi, kas ten planuojama ir šiuo metu statoma. „Citify“ tą darbą padaro už juos. Surenka informaciją apie objektus, sužino, kas yra užsakovas, kokios įmonės atlieka statybos darbus, techninę priežiūrą ir kokioje stadijoje projektai. Praleistą laiką informacijos paieškai žmogus gali skirti užsakymams derinti.

Portale siūlote klientams įsigyti kelis planus. Kada kokį tikslinga rinktis?

„Citify“ RADAR paslauga tinkamiausia, kai nori gauti bendras ir personalizuotas naujienas apie objektus. Personalizuotą naujienlaiškį apie objektus galima susiformuoti pagal 3 kategorijas: miestą, naujienų ir objekto tipą. Naujienų tipe galima pasirinkti, apie kokios stadijos projektus informuoti, pavyzdžiui, apie objektus, kurie gavo statybos leidimą ar buvo pradėti statyti.

„Citify“ PRO planas tinkamiausias, kai reikia sužinoti, kokios įmonės dirba su projektu. Kas atlieka projekto valdymo, rangos darbus ar techninę priežiūrą. Taip pat tinka, kai reikia žinoti, kokiame etape šiuo metu projektas.

Kokią naudą „Citify“ platformoje gauna gyventojai?

Šis klausimas labai įdomus. Norėdami sužinoti daugiau apie mūsų vartotojus, „Citify“ portale pasidarėme apklausą. Joje sudalyvavo virš 500 lankytojų. Pasirodė, didžioji dalis vartotojų yra privatūs asmenys, dažniausiai ieškantys informacijos apie naujus gyvenamuosius projektus, tikrinasi, kas planuojama aplinkoje, kurioje gyvena ar ruošiasi pirkti būstą, bei domisi miesto plėtros planais. Tai pavirtino mūsų prielaidas, kad gyventojams reikia lengvai prieinamos informacijos apie aplinkoje vykstančius projektus.

Kokią įtaką „Citify“ veiklai padarė pandeminis nekilnojamojo turto rinkos suaktyvėjimas?

Pandemijos įtaka mums ko gero panaši, kaip ir visam NT sektoriui: augantys butų pardavimai lėmė aktyvesnį gyventojų domėjimąsi jų gyvenamąja aplinka, investuotojai į butus aktyviau tikrino, kas yra planuojama aplink, kur bus tiesiami keliai, įrengiami parkai, taip pat gerokai aktyviau sekė gyvenamųjų projektų planavimo ir statybų eigas.

Duomenų ir informacijos svarba verslui - kokią ateitį mato „Citify“?

Kalbant apie informaciją, anksčiau atsakymas būtų paprastas - informacija tiek naudinga, kiek padeda valdyti verslą, priimti efektyvesnius sprendimus, taupyti resursus ten, kur reikia, ir investuoti, kur grąža bus didžiausia. Tačiau dabar, galvojant apie gyvenimo kokybę, tvarumą, visuomenės įtraukimą, ekologiškumą, kyla poreikis išanalizuoti daugiau ir gana skirtingos informacijos. Kad be ypatingų sugebėjimų būtų galima pasidaryti išvadas iš didelio kiekio informacijos, reikalingi įrankiai, kuriuos „Citify“ ir kuria.

Tačiau joks įrankis nebus naudingas be duomenų. O jei jau kalbame apie duomenis, tai labai svarbūs du dalykai - atvirumas ir skaitmenizacija.

Šiuo metu daugelyje sričių deklaruojamos duomenų atvėrimo iniciatyvos. Daugelyje atvejų tai rezultatai tikrai džiugina. Tačiau neretai būna ir tokių atvejų, kai duomenys atveriami ne pirminiai, o išvestiniai PDF formatuose. Tikriausiai nereikia sakyti, kad tokie duomenys mažai kam naudingi, o PDF formatą pavadinti skaitmenizacija gana sunku.

Todėl, mūsų nuomone, ateitis yra atviruose skaitmenizuotuose duomenyse, kurių pagalba bus galima kurti produktus, nereikalaujančius daug laiko ir dėmesio, bet įgalinančius tiek verslą, tiek visuomenę prisidėti prie tvaraus gerbūvio vystymo.

Visoje Europoje ir Lietuvoje vis daugiau kalbama apie atvirųjų duomenų politiką, jos naudą gyventojams, verslui ir institucijoms. Lietuvoje potenciali atvirų duomenų įtaka bendram produktui skaičiuojama milijardais eurų, Europoje – šimtais milijardų. Tiesioginę naudą iš anksto apskaičiuoti yra labai sunku. Atvirai prieinami dideli kiekiai duomenų kartais atveria tokias verslo nišas, apie kurias anksčiau niekas nebuvo pagalvojęs, iš jų gimsta dideli projektai.

Be abejo, duomenys yra duomenys, reikia žinoti, ką su jais daryti. Čia atsiranda poreikis įvairiems analitikos įrankiams, kurie padeda informaciją analizuoti ir daryti įžvalgas visiems.

„Citify“ - tarp trijų pasauliniame skaitmeninių projektų konkurse laurus nuskynusių lietuviškų komandų

Pasaulinio skaitmeninių projektų konkurso „World Summit Awards“ (WSA) Didžiosios žiuri sudarytame 40 laimėtojų sąraše – net trys lietuvių komandos, atrinktos iš maždaug 800 kandidatų. Juos po nacionalinių skaitmeninių projektų atrankos etapų, kuriuose iš viso dalyvavo net apie 8000 komandų, delegavo 100 Jungtinių Tautų valstybių. Lietuvoje toks nacionalinis konkursas – „Skaitmeninis knygnešys“.

„Citify“ komanda tarp geriausių pasaulyje pateko Išmaniųjų gyvenviečių ir urbanizacijos kategorijoje.

Visų 40 į WSA konkurso laimėtojų sąrašą įtrauktų projektų autoriai yra kviečiami atvykti į konkurso metinį ciklą vainikuojantį renginį – WSA pasaulinį kongresą, kuris kitų metų kovo  mėnesį vyks Meksikoje. Šiame kongrese projektų autoriai turės dar vieną progą pristatyti savo idėjas bei varžytis dėl WSA 2023 pasaulio čempionų titulo.

„Toks pripažinimas – aiškus ženklas mums, kad dirbame teisinga kryptimi. Atvira ir įtraukianti miestų plėtra yra vienas iš sprendimų, leisiančių užtikrinti visų suinteresuotų pusių dalyvavimą kuriant savo miesto ateitį. Su nekantrumu laukiame, kada „Citify“ galėsime pristatyti plačiai tarptautinei bendruomenei“, – sako „Citify“ idėjos autorius bei įkūrėjas Edmundas Jankauskas.

 

Temos: Technologijos