Dubrovnikas siekia susigrąžinti savo sielą: draudžiama trumpalaikė nuoma

Sekmadienis, 17 kovo 2024

Autorius: Realu.lt

Dubrovnikas Kroatijoje, žymus savo barokinėmis bažnyčiomis, Renesanso rūmais ir vaizdingu Adrijos jūros pakrantės uolų miestu, tapo populiaria kruizinių laivų stotele ir kasmet pritraukia milijonus turistų iš viso pasaulio. Nors tai atneša gyvybiškai svarbių pajamų nacionalinei ekonomikai, toks UNESCO pasaulio paveldo objekto sėkmės lygis pareikalavo tam tikros kainos.

Turistų srautai užpildo siauras gatveles ir išaugina nuomos kainas. Vietiniai gyventojai sudaro tik 30 proc. miesto Senamiesčio gyventojų. Iki Jugoslavijos subyrėjimo XX a. pradžioje ir Kroatijos nepriklausomybės karo čia gyveno apie 5000 žmonių, o šiandien jų liko tik 1200.

„Jaunimas mus paliks, jie išvyks į kitas vietas, nes Dubrovnike bus neįmanoma gyventi“, - sakė meras Mato Frankovičius naujienų agentūrai Reuters.

Siekdamas spręsti šią problemą, Dubrovniko miesto taryba balandžio mėnesį ketina priimti nutarimą, draudžiantį išduoti naujus leidimus trumpalaikei nuomai Senamiestyje ir jo apylinkėse. Pasak M. Frankovičiaus, šis žingsnis yra dalis miesto įsipareigojimo laikytis tam tikrų UNESCO taisyklių.

Miestas jau pradėjo supirkinėti butus, kuriuos siūlys jaunoms šeimoms 10 metų nuomai, taip pat bus uždrausta trumpalaikė nuoma daugiabučiuose namuose.

„Mes apsaugosime istorinį miesto pagrindą ir suteiksime žmonėms galimybę jame gyventi ir leisti laiką“, - teigė meras.

Visgi ne visi Dubrovniko gyventojai sutinka su pokyčių būtinybe. Vedranas Miovičius iš nekilnojamojo turto agentūros "Hedera Estate", valdanti apie 150 objektų Dubrovnike, teigia, kad privatus būstas yra „žymiai naudingesnis visuomenei“ nei dideli viešbučiai ir kurortai, kurie, jo manymu, naudingi tik stambiems užsienio fondams.

Tačiau Senamiesčio gyventoja Marija Troenevič palankiai vertina šiuos planus. „Grąžinkime žmones į miestą, nes būtent žmonės jį ir kuria“, - pabrėžė ji.

Dubrovniko sprendimas uždrausti trumpalaikę nuomą yra drąsus žingsnis, siekiant apsaugoti miesto identitetą ir užtikrinti, kad jis išliktų gyvybinga bendruomene, o ne tik turistų traukos objektu. Šis sprendimas gali paskatinti ir kitus populiarius Europos miestus, susiduriančius su panašiomis problemomis, imtis panašių priemonių.

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą


Temos: Pasaulis