Istorinis projektas Lisabonoje: 2 milijardai eurų Matinjos rajono pertvarkai
Autorius: Realu.lt
Lisabona, visame pasaulyje garsėjanti savo istorija, architektūra ir įspūdingais vaizdais į Težo upę, ruošiasi dar vienam transformacijos etapui. Miesto taryba paskelbė apie ambicingą planą – atgaivinti buvusį pramoninį Matinjos rajoną, kuris daugiau nei 25 metus stovėjo apleistas. Šį projektą, kurį įgyvendina nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „VIC Properties“, galima laikyti vienu reikšmingiausių Portugalijos sostinės urbanistinių pertvarkymų.
Naujas gyvenamasis rajonas – modernumas ir funkcionalumas
Projektas apima didžiulio gyvenamojo komplekso statybą: numatoma pastatyti apie 2 000 naujų namų bei įrengti 65 000 kvadratinių metrų komercinių ir biurų patalpų. Be to, Matinjoje bus sukurta daugiau nei 120 000 kvadratinių metrų viešųjų žaliųjų erdvių, atidaryta nauja mokykla ir daugybė pramogų vietų. Toks kompleksinis požiūris į urbanistinį projektą rodo, kad siekiama ne tik spręsti būsto trūkumo problemą, bet ir kurti šiuolaikišką, funkcionalią miesto dalį, kurioje derės darbas, gyvenimas ir laisvalaikis.
Pasak projekto vystytojų, šis planas yra vienas didžiausių mišrios paskirties nekilnojamojo turto projektų Portugalijoje, kuris sulaukė patvirtinimo. Tikimasi, kad jis taps ne tik miesto, bet ir visos šalies ekonomikos vystymosi simboliu.
Įgyvendinant šį projektą, bus sukurta daugiau nei 3 000 naujų darbo vietų, o visas finansavimas bus vykdomas iš privataus kapitalo. Tai ne tik užtikrins, kad projektas bus valdomas efektyviai, bet ir atskleis privataus sektoriaus svarbą miestų vystymui.
Atgimstanti miesto krantinė
Matinjos rajonas, esantis tarp garsiojo Nacijų parko ir Marvilos, yra strateginė Lisabonos vieta. Tačiau daugiau nei du dešimtmečius buvusi apleista pramoninė teritorija kėlė iššūkių miesto plėtrai, atskirdama Lisaboną nuo upės. Dabar planuojama sukurti pėsčiųjų erdvėms pritaikytą miesto dalį, kuri taps natūraliu sostinės plėtros tęstinumu.
Težo upės krantinė Lisabonoje jau ne pirmą kartą tampa miestiečių ir turistų traukos vieta. Šis projektas sustiprins šią tendenciją, atversiant naujas erdves pasivaikščiojimams, aktyviam poilsiui ir bendruomeniniam gyvenimui.
Ekologijos ir tvarumo svarba
Vienas svarbiausių projekto akcentų – teritorijos valymas nuo taršos. 2021 metais „VIC Properties“ užbaigė pirmąjį teritorijos valymo etapą, taip pradėdama kelią tvariam šios miesto dalies atgaivinimui. Tokie darbai ne tik užtikrina aplinkosaugos reikalavimus, bet ir kuria sveikesnę gyvenamąją aplinką ateities gyventojams.
Projektas taip pat orientuotas į energijos efektyvumą ir ekologiją. Naujasis rajonas bus pritaikytas šiuolaikiniams tvarumo standartams, todėl gyventojai galės mėgautis estetiška ir gamtai draugiška aplinka.
„Prata Riverside Village“ – sėkmės pavyzdys
Matinjos projektas yra glaudžiai susijęs su kitu svarbiu „VIC Properties“ vystomu projektu – „Prata Riverside Village“. Šis 13 hektarų ploto rajonas, esantis šalia buvusios dujų gamyklos Matinjoje, jau tapo vienu iš Lisabonos urbanistinio atgimimo simbolių.
„Prata Riverside Village“ projekte numatyta pastatyti 830 naujų namų, 26 000 kvadratinių metrų prekybos ir pramogų erdvių bei naują Ribairinjo Oriente parką palei Težo upę. Parkas, atidarytas 2020 metais, jau dabar tapo populiaria vieta tiek tarp vietos gyventojų, tiek tarp turistų.
Planuojama, kad šis projektas bus baigtas iki 2026 metų, o šiuo metu jau įgyvendinta apie 75% darbų.
Miesto atgimimo pavyzdys
Matinjos projektas kartu su „Prata Riverside Village“ užbaigs didžiausią privatų urbanistinės rekonstrukcijos etapą Lisabonoje nuo garsiosios Expo 1998 parodos. Ši transformacija ne tik pagerins miesto gyventojų gyvenimo kokybę, bet ir sustiprins Lisabonos kaip modernaus, inovatyvaus ir gyventojų poreikius atitinkančio miesto įvaizdį.
Šis projektas – tai puikus pavyzdys, kaip galima atgaivinti apleistas miesto teritorijas, derinant istoriją, inovacijas ir tvarumą. Matinjos rajono pertvarka neabejotinai taps nauju Lisabonos simboliu, o jo sėkmė galės įkvėpti ir kitus miestus siekti pokyčių, orientuotų į žmones ir jų gyvenimo kokybę.
Nuotr. „VIC Properties“