Kas išduoda netinkamą drėgmės lygį namuose?

Ketvirtadienis, 14 gruodžio 2023

Drėgmė yra vienas iš svarbiausių namų mikroklimato parametrų. Optimali oro drėgmė gyvenamosiose patalpose yra 40-60 %. Jei drėgmė yra per didelė ar per maža, tai gali turėti neigiamos įtakos žmonių sveikatai ir gerovei. Netinkamas drėgmės lygis patalpose neigiamai veikia ir jose esančius daiktus.

Kodėl pakinta drėgmės lygis namuose?

Drėgmės lygis namuose kinta dėl įvairių priežasčių. Drėgmės lygį viduje gali didinti šie veiksniai:

  • Vandens garų patekimas iš lauko. Jei namas yra nepakankamai sandarus, drėgmė iš lauko gali lengvai patekti į vidų. Tai ypač aktualu drėgnais vasaros mėnesiais ar esant atodrėkiui žiemą, kai ore yra daug vandens garų.
  • Vandens garų susidarymas namuose. Drėgmė gali susidaryti ir patalpose vykstančių procesų metu, pavyzdžiui, skalbiant, ruošiant maistą.
  • Vandens nutekėjimas. Drėgmė gali padidėti ir dėl vandens nutekėjimo namuose. Tai gali būti dėl sugedusios santechnikos, kiauro vamzdyno, stogo ar kitų problemų.

Kaip atpažinti per didelę drėgmę?

Pirmas požymis, kad namuose drėgmė yra per didelė – pelėsis. Jis gali atsirasti ant sienų, lubų, kartais ir grindų, kampuose, už prie sienų pristumtų baldų, aplink langus. Pelėsis yra pavojingas sveikatai, nes gali sukelti alergijas, kvėpavimo takų problemas ir kitas ligas.

Rasojantys langai taip pat išduoda padidėjusią drėgmę. Jei drėgmės lygis patalpose ypatingai didelis, būnant jose ima drėkti plaukai, drabužiai, popieriaus gaminiai. Tai galima pajusti ir kvėpuojant.

Kas išduoda, jog patalpose per sausa?

Per žemas drėgmės lygis namuose taip pat gali turėti neigiamos įtakos žmonių sveikatai ir gerovei. Dėl sauso oro gali išsausėti sausos lūpos, oda, nosies gleivinė, gali prasidėti galvos skausmai, atsirasti nuovargis, susilpnėti imuninė sistema.

Tai, kad patalpose yra pernelyg sausa, gali parodyti ir augalai – jie ima džiūti. Tokiose patalpose paprastai būna labai šilta.

Kaip sumažinti drėgmę namuose?

Jei pastebėjote, kad namuose per didelė drėgmė, nedelsdami imkitės priemonių ją sumažinti. Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti:

  • Geriausiai drėgmę sumažina vėdinimas. Reguliariai vėdinkite namus, ypatingai, jei lauke drėgna.
  • Naudokite oro sausintuvą. Jis surinks ore esantį drėgmės perteklių ir padės palaikyti optimalią drėgmę namuose.
  • Jei dar tik statotės namus, rinkitės tinkamas statybines medžiagas ir technologijas, kurios mažina drėgmės prasiskverbimą į namus iš lauko.
  • Tvarkykite vandens nutekėjimus. Jei namuose yra vandens nutekėjimų, juos būtina kuo greičiau pašalinti.

Kas padeda pakelti drėgmės lygį?

Jei kambariuose yra per mažai drėgmės, naudokite oro drėkintuvą. Tai yra efektyviausias būdas padidinti drėgmę namuose. Jis sukuria drėgną garų debesėlį, kuris pripildo vidaus orą drėgme.

Panašų efektą, tik ne taip efektyviai, gali sukurti ir kambaryje padėtas indas su vandeniu, kuris natūraliai garuodamas, drėkins orą. Galima naudoti ant radiatorių pakabinamus oro drėkintuvus, į kuriuos reikia įpilti vandens ir leisti jam garuoti.

Džiaukite skalbinius kambariuose. Džiūdami skalbiniai drėgmę paskleis viduje.

Būtinai kuo dažniau vėdinkite namus. Vėdinant namus, įleidžiamas drėgnas oras iš lauko. Tačiau jei drėgmės lygis lauke yra žemas, tai gali sukelti priešingą efektą.

Ką daryti, kad drėgmės lygis visada būtų tinkamas?

Norint, kad drėgmė namuose nenustotų didėti, reikia imtis prevencinių priemonių. Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti:

  • Sandarinkite namą. Jei namas nėra sandarus, drėgmė iš lauko lengvai pateks į vidų.
  • Išvalykite lietaus nuvedimo sistemas. Užsikimšusios lietaus nuvedimo sistemos gali lemti vandens kaupimąsi ant stogo, o tai taip pat gali sukelti drėgmės padidėjimą.
  • Rinkitės tinkamus buitinius prietaisus. Buitiniai prietaisai, tokie kaip skalbimo mašina, indaplovė ar oro kondicionierius, gali išskirti drėgmę. Todėl rinkdamiesi šiuos prietaisus, atkreipkite dėmesį į jų drėgmės išskyrimo kiekį.
  • Nepamirškite reguliariai vėdinti patalpų.



Temos: Realu pataria