Mažas biuras – ne problema: išnaudokite erdvę protingai

Trečiadienis, 20 kovo 2024

Autorius: IKEA

Šalta ir formali biurų aplinka nebetenkina darbuotojų: šiandieninės darbo erdvės skirtos ne tik tiesioginei darbuotojų veiklai, bet turi atliepti ir kitas reikmes, pavyzdžiui, poilsio ar privatumo. Todėl įrengiant ar atnaujinant biurus, pastebimai išryškėjo kelios tendencijos, kuriomis dalinasi IKEA verslo klientų interjerų dizainerė ir pataria, nuo ko būtų galima pradėti norint jas įgyvendinti.

IKEA verslo klientų interjero dizainerė Aistė Lėkytė sako iš sulaukiamų klientų užklausų pastebinti, kad darbuotojų lūkesčius tenkinanti biurų aplinka – vis svarbesnė. Bendrovės taip pat ieško būdų, kaip įrengti daugiafunkces biurų patalpas, o jaukumas jose – vienas kriterijų. 

Biurai tampa daugiafunkciais, ypač tada, kai erdvė – maža  

Interjero dizainerė atskleidžia, jog nedidelių erdvių pritaikymas verslo poreikiams – vis dažnesnis. Tad kuriantiems ar planuojantiems atnaujinti biurą, ji pataria prisiminti kelis dalykus, ypač praversiančius tuomet, jei jūsų turimos erdvės – ribotos.

„Dažnai iš verslo klientų girdime lūkestį vieną nedidelę erdvę pritaikyti skirtingiems darbuotojų poreikiams. Kad ir kokio dydžio būtų erdvės, paprastai pradedame nuo skirtingų biuro zonų suplanavimo – darbo, poilsio, susitikimų ar ne kasdien naudojamų daiktų laikymo. Tada galime apgalvoti, kiek žmonių jomis naudosis ir kaip erdvės gali padėti išpildyti darbuotojų reikmes. Atkreipčiau dėmesį į tai, kad nedidelėse patalpose ta pati zona gali atlikti ir kelias funkcijas: susitikimai kartais gali būti organizuojami poilsio kambaryje, o visos komandos apsitarimas gali vykti bendroje darbinėje erdvėje“, – pasakoja A. Lėkytė.

Ji priduria, kad norint lanksčiau išnaudoti erdves, mažame biure praverčia lengvai transformuojami baldai. Pavyzdžiui, stalai su ratukais, leidžiantys lengvai transformuoti kambarį susitikimui, renginiui ar net nulenkti stalviršį, kad nenaudojamas stalas užimtų mažiau vietos. Vienas tokių pavyzdžių – balandžio mėnesį IKEA pasirodysianti biuro baldų kolekcija MITTZON. 

Ergonomiškumas išlieka prioritetu

Planuojant naujas biuro patalpas ar atnaujinant senąsias, didžiausią dėmesį reikėtų skirti toms erdvėms, kuriose žmonės praleidžia daugiausia laiko, t. y. darbo vietoms. Pasak A. Lėkytės, geriausia čia investuoti į specializuotus biuro baldus. Ilgalaikėje perspektyvoje tai leis sutaupyti, nes reguliuojamo aukščio stalus ir kėdes bus lengva pritaikyti prie individualių ar kintančių darbuotojų poreikių. Kokybiški baldai yra ilgaamžiškumo garantas. Kai kuriems IKEA biuro baldams taikoma net 10 metų garantija. 

„Dažnai neįvertiname darbo stalo gylio. Laikas prie kompiuterio turi didelį poveikį mūsų sveikatai ir bendrai savijautai. Minimali darbo stalo gylio rekomendacija yra 60 cm, jei dirbate stacionariu kompiuteriu, rekomendacija yra bent 70 cm. Vis aktualesnė tampa ir biuro akustika: daugybė susitikimų negrįžtamai persikėlė į virtualias erdves. Siekiant privatumo ir geresnės akustikos, greičiausias ir mažiausiai resursų reikalaujantis sprendimas yra akustinės sienelės. Jos gali būti pastatomos ar tvirtinamos prie stalo“, – pataria A. Lėkytė.

Poilsio erdvių svarba auga 

Šiandien planuojantieji biurus nuo nulio galvoja nebe tik apie darbo vietas, bet lygiai taip pat – ir apie poilsio zonas. Anksčiau įrengti biurai yra peržiūrimi: siekiama, kad juose atsirastų erdvės ir poilsiui, ir neformaliam darbuotojų bendravimui ar komandų renginiams. A. Lėkytė sako, jei biure tokios vietos neturite, minimalių investicijų jai sukurti reikės, tačiau kapitalinis remontas ar sienų griovimas nėra būtinas. Svarbiausia, kad ji būtų jauki ir išpildytų darbuotojų poreikius. 

„Įprastai, kuo poilsio vietos mažesnės, tuo jos jaukesnės ir labiau kviečiančios „pasislėpti“. Pirmiausia, tokioms erdvėms svarbus jų atskyrimas. Tą padaryti galima aukštesnių lentynų pagalba, mobiliomis akustinėmis sienelėmis ar net užuolaidomis. Antra, atkreipkite dėmesį į apšvietimą – jis itin svarbus įrankis, galintis sukurti jaukumą. Tam neužtenka vien lubinio apšvietimo, švelnią šviesą gali skleisti sieniniai, staliniai ar grindiniai šviestuvai. Bendrai kuriant poilsio erdvę, apie ją galvokite kaip apie namus, nepabijokite interjero išskirtinumo, spalvų, dekoracijų“, – dalinasi su IKEA verslo klientais dirbanti interjero dizainerė.

Darbo erdvės gali įkvėpti 

Įkvepianti darbo aplinka gali daryti teigiamą poveikį darbuotojų savijautai ir prisidėti prie teigiamų darbo rezultatų, o tokią galima sukurti derinant ergonomiškumą su interjero detalėmis.

„Dažnai biuruose matomi neutralių spalvų – baltos, pilkos ar rudos – interjerai. Prie neutralių spalvų baldų galima drąsiai priderinti jaukumo suteikiančių akcentų: įvairius tekstilės gaminius, įdomesnius šviestuvus, sienų dekoracijas. Taip pat erdves galite dekoruoti augalais. Jei gyvi augalai reikalauja per daug priežiūros, galite suplanuoti ir užpildyti erdvę dirbtiniais. Poilsio ir susitikimų erdvės gali būti vietos, kuriose drąsiau „laužome“ standartus – pradėti galima kad ir nuo ryškių kėdžių poilsio zonoje“, – sako interjero specialistė.

Su IKEA verslo klientais dirbanti interjero dizainerė priduria, kad vis dažniau biuruose naudojami ir meno kūriniai, padedantys suasmeninti erdves – taip atsižvelgiama į ten dirbančius žmones. Greta to, daugėja atvejų, kuomet dekoruojant ar įrengiant erdves įtraukiama visa komanda: išklausomi lūkesčiai, o tokiu būdu tai tampa jau nebe vieno ar kelių žmonių sprendimu, bet visos komandos. 

Nemokama interjero dizaino paslauga verslui

IKEA verslo klientų skyrius siūlo estetiškų ir funkcionalių interjero sprendimų, skirtų būtent verslo reikmėms. Interjero dizaineriai parengia interjero projektą, padeda išsirinkti tinkamiausius baldus ir įgyvendinti sumanymą reikiamose patalpose: biure, krautuvėlėje, kavinėje, viešbutyje, nuomai skirtame bute ar kitur.

Nusprendus įgyvendinti IKEA dizainerių pasiūlytą projektą ir įsigyjant bent 70 proc. jame numatytų IKEA baldų ir aksesuarų, interjero dizaino paslauga suteikiama nemokamai. Daugiau informacijos įmonėms rasite čia.