Namą statysiu pats! Ar reikalingas statybos vadovas?

Antradienis, 26 kovo 2024

Autorius: Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija

Planuojantiems gyvenamąjį namą statyti patiems, gali kilti abejonių, ar tokiu atveju yra būtinas statybos vadovas ir statybos techninės priežiūros vadovas. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija atsako į šį klausimą ir panaikina visas abejones.

Statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas yra nustatomas pagal statinio kategoriją, statybos rūšį, statinio paskirtį bei teritoriją, kurioje yra žemės sklypas.

Statybos įstatyme (2 straipsnyje) apibrėžiama, kad statinio statybos rangovas – Lietuvos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija arba jų padalinys, turintys šio įstatymo nustatytą teisę užsiimti statyba ir vykdantys statybą rangos sutarties pagrindu. Statybos rangos sutartis nesudaroma, kai statytojas (užsakovas) kartu yra ir statybos rangovas. O statyba ūkio būdu yra fizinio asmens pagal šio įstatymo reikalavimus pasirinktas statybos organizavimo būdas, kai statybos darbai atliekami ir statinys sukuriamas statytojo (užsakovo) rizika, nesudarius statybos rangos sutarties, naudojant tik statytojo (užsakovo) darbo jėgą.

Taigi (pagal Statybos įstatymo 14 straipsnio 2 dalies 2 punktą) statytojas (užsakovas) turi teisę pasirinkti statybos organizavimo būdą: rangos, ūkio ar mišrų (dalį darbų atliekant rangos, dalį – ūkio būdu), kuris neprieštarautų šiam įstatymui ir jo įgyvendinamiesiems teisės aktams. Ūkio ar mišrų statybos organizavimo būdą turi teisę pasirinkti fiziniai asmenys, atliekantys statinių paprastąjį remontą, fiziniai asmenys, statantys naują, rekonstruojantys, remontuojantys ar griaunantys vieną vieno buto iki 300 m2 statinio projekte nurodyto statinio bendrojo ploto gyvenamąjį namą ar nesudėtingąjį statinį ir jų priklausinius viename žemės sklype. Tuo pačiu pažymime, kad to paties straipsnio 1 dalies 5 punkte nurodoma, kad statytojas privalo organizuoti ir atlikti statinio statybos techninę priežiūrą.

Vadovaujantis Statybos įstatymu (18 straipsnio 7 dalies 1 punktu), rangovas privalo įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka paskirti (pasamdyti) statinio statybos vadovą.

Statybos įstatyme (35 straipsnio 1 dalyje) nurodoma, kad statinio statybos techninė priežiūra privaloma (išskyrus atvejus, kai statinių statyba vykdoma ūkio būdu), kai statybos darbai turi būti vykdomi vadovaujantis šiais dokumentais: statybos projektu, rekonstravimo projektu, pastato atnaujinimo (modernizavimo) projektu, kapitalinio remonto projektu, griovimo projektu, griovimo aprašu.

Apibendrinant teigtina, kad šiuo metu statyba ūkio būdu galima tik fizinio asmens, statančio naują, rekonstruojančio, remontuojančio ar griaunančio vieną vieno buto iki 300 m2 statinio projekte nurodyto statinio bendrojo ploto gyvenamąjį namą ar nesudėtingąjį statinį ir jų priklausinius viename žemės sklype.

Vykdant statybą ūkio būdu neprivaloma skirti (pasamdyti) statybos vadovą bei techninės priežiūros vadovą.

Visų kitų neypatingos ir ypatingos kategorijos statinių statybą privaloma vykdyti rangos būdu. Tokiu atveju, rangovas privalo paskirti (pasamdyti) statybos vadovą, statytojas paskirti (pasamdyti) techninės priežiūros vadovą.

Temos: Statyba