Pasaulio ministrai diskutavo apie pastatų pritaikymą prie klimato kaitos

Sekmadienis, 10 kovo 2024

Autorius: Aplinkos ministerija

Ministras Simonas Gentvilas dalyvavo Paryžiuje vykusiame Pastatų ir klimato kaitos pasauliniame forume, kuriame su kitų valstybių atstovais aptarė pastangas didinti statybų sektoriaus dekarbonizaciją ir atsparumą klimato kaitai.  

Šio renginio tikslas – pirmą kartą po praėjusių metų gruodį Dubajuje įvykusios COP28 klimato kaitos konferencijos suburti ministrus ir kitus aukštus aplinkosaugos pareigūnus bei pradėti diskusijas dėl statybų sektoriaus dermės su aplinkosauga. Šį forumą, kuriame dalyvavo apie 800 dalyvių iš viso pasaulio, organizavo Prancūzijos Vyriausybė ir Jungtinės Tautos pagal  Aplinkos apsaugos programą.

„Didelis išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis pastatų ir statybų sektoriuose įpareigoja visas valstybes skubiai imtis suderintų veiksmų“, – ministrų susitikime Paryžiuje kalbėjo S. Gentvilas.

Anot ministro, Lietuvos nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane ir ilgalaikėje renovacijos strategijoje numatyta iki 2050 m. pertvarkyti esamą pastatų fondą, sumažinant energijos suvartojimą ir išmetamą CO2 kiekį. Planuojama, kad iki šio laikotarpio pastatuose nebus naudojama iš iškastinio kuro pagaminta energija ir nebebus išmetama CO2 emisijų.

Forume S. Gentvilas minėjo, kad Lietuvoje imtasi svarbių priemonių, kad būtų skatinama pastatų renovacija.

“Valstybė Lietuvoje paremia visus sektorius: projektuotojus, savivaldybes, gamybininkus, kad industrializuotųsi rinka ir renovacija judėtų. Kompensacijas šildymui iš valstybės gaunantys žmonės taip pat turi dalyvauti renovacijos procese. Esame maža šalis ir valstybė turi prisidėti prie visų sričių, kad renovacija judėtų kokybiškai”, – teigė ministras.

Lietuvoje pradėta kelis kartus renovacijos procesą pagreitinanti skydinė renovacija, norint supaprastinti renovacijos koordinavimą ir teikti techninę pagalbą kuriamas Pastatų duomenų bankas, jame bus kaupiama informacija apie pastatų charakteristikas, techninę priežiūros dokumentaciją, pastatų būklę, energetines savybes. Taip pat kuriama pastato gyvavimo ciklo vertinimo modeliavimo sistema, kad statybos būtų tvaresnės.

Šiame forume ministrai sutarė dėl valstybių pastangų didinti statybų sektoriaus dekarbonizaciją ir atsparumą klimato kaitai. Susitarime teigiama, kad nauji miestai turėtų būti statomi klimatui atspariose zonose, pirmenybę reiktų skirti teritorijų atnaujinimui, statybų metu stengtis išsaugoti biologinę įvairovę ir dirvožemį, mažinti atliekų kiekį ir taršą, naudoti kuo daugiau atsinaujinančių energijos išteklių.