Pavėsinė prie vandens telkinio: viskas, ką reikia žinoti prieš statant

Penktadienis, 05 balandžio 2024

Autorius: Realu.lt

Svajonė apie jaukią pavėsinę prie ežero ar upės, kurioje galėtumėte atsipalaiduoti ir mėgautis gamtos ramybe, yra viliojanti. Tačiau prieš pradėdami statybas, nepamirškite, kad tokioms konstrukcijoms keliami tam tikri reikalavimai, kurių laikymasis yra būtinas.

1. Žemės naudojimo paskirtis ir būdas

Pirmiausia, atlikite savo sklypo žemės naudojimo paskirties ir būdo tyrimą. Informacijos apie tai galite rasti Žemės naudojimo būdų turinio apraše, kuris yra viešai prieinamas. Įsitikinkite, kad jūsų sklype leidžiama statyti pavėsines.

Atkreipkite dėmesį, kad skirtingos žemės naudojimo paskirtys gali turėti specifinius reikalavimus statinių dydžiui, aukščiui, išvaizdai ir kt. Pavyzdžiui, rekreacinėse zonose gali būti taikomi griežtesni estetiniai reikalavimai, siekiant išlaikyti vientisą aplinkos vaizdą.

2. Specialūs reikalavimai saugomose teritorijose

Jei jūsų sklypas yra saugomoje teritorijoje, pvz., nacionaliniame parke ar draustinyje, pavėsinės statybai gali būti taikomi dar griežtesni reikalavimai. Prieš pradėdami bet kokius darbus, susipažinkite su saugomos teritorijos individualiu apsaugos reglamentu ir regioniniu architektūriniu reglamentu.

Šiuose dokumentuose rasite detalią informaciją apie leidžiamų statinių tipus, dydžius, konstrukcijas, fasadų apdailą ir kt. Saugomose teritorijose dažnai siekiama išsaugoti natūralią gamtos aplinką, todėl gali būti ribojamas statinių aukštis, naudojamos medžiagos, spalvos ir kt.

3. Statinio matmenų įvertinimo koeficientas

Nesudėtingiesiems statiniams, kurių statinio matmenų įvertinimo koeficientas K yra mažesnis nei 10, netaikomi Statybos įstatymo reikalavimai. Tai reiškia, kad tokioms pavėsinėms nereikia gauti statybos leidimo, tačiau vis tiek reikia laikytis tam tikrų techninių reikalavimų, užtikrinančių statinio konstrukcijos saugumą.

Koeficientą K galite apskaičiuoti pagal formulę, pateiktą Statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 3 lentelės „Inžineriniai statiniai“ 22 punkte. Formulėje atsižvelgiama į statinio aukštį, plotą, planuojamą apkrovą ir kt.

4. Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonos ir pakrantės apsaugos juostos

Atkreipkite dėmesį į paviršinių vandens telkinių apsaugos zonas ir pakrantės apsaugos juostas, kuriose galioja tam tikri apribojimai statybai. Šios zonos ir juostos nustatomos siekiant apsaugoti vandens telkinius nuo taršos ir išsaugoti natūralią pakrančių ekosistemą.

Atstumai nuo vandens telkinio ribos iki apsaugos zonos ir pakrantės apsaugos juostos ribos nustatomi pagal Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrantės apsaugos juostų nustatymo tvarkos aprašą. Šiame dokumente taip pat pateikiama informacija apie draudžiamus darbus ir veiklas šiose zonose.

5. Draudžiami darbai ir veiksmai

Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 99 ir 100 straipsniuose detaliai aprašomi draudžiami darbai ir veiksmai paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose ir pakrantės apsaugos juostose. Prieš pradėdami statybos darbus, atidžiai peržiūrėkite šias nuostatas, kad išvengtumėte neteisėtos veiklos ir galimų baudų.

6. Statybos leidimo privalomumas

Galiausiai, išsiaiškinkite, ar jūsų planuojamai pavėsinei reikalingas statybos leidimas. Statybos leidimo privalomumas priklauso nuo statinio kategorijos, numatomų atlikti darbų pobūdžio ir teritorijos, kurioje planuojama statyba.

Šią informaciją galite rasti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalyje ir Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 3 priede. Jei kyla abejonių, geriausia pasikonsultuoti su architektu ar statybos inžinieriumi, kurie įvertins jūsų konkrečią situaciją ir patars dėl leidimų gavimo.

Pasinaudoję šiuo gidu ir atlikę reikiamus tyrimus, galėsite užtikrinti, kad jūsų pavėsinė prie vandens telkinio bus pastatyta laikantis visų teisinių reikalavimų ir harmoningai derės prie aplinkos. Mėgaukitės gamta ir gražiomis akimirkomis savo jaukioje pavėsinėje!

Parengta pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos informaciją

Temos: Statyba