Prisiekusiųjų teismas JAV: NT brokeriai privalo atlyginti 1,78 mlrd. dolerių žalą

Antradienis, 14 lapkričio 2023

Kaip skelbia Reuters, JAV prisiekusiųjų žiuri nusprendė, kad Nacionalinė nekilnojamojo turto agentūrų asociacija ir kai kurios nekilnojamojo turto agentūros, tarp kurių yra ir Warreno Buffetto įmonė „Berkshire Hathaway“, privalo atlyginti padarytą 1,78 mlrd. dolerių žalą. Anot prisiekusiųjų, žala buvo padaryta dirbtinai padidinus komisinį atlygį už nekilnojamojo turto objektų pardavimą.

Komisijos sprendimas gali sugriauti dešimtmečių senumo praktiką, leidusią nekilnojamojo turto brokeriams didinti komisinius, kylant būsto kainoms ir hipotekos palūkanų normoms. Prisiekusieji mano, jog tokia praktika kenkia vartotojams, nes brangina būsto pirkimo-pardavimo sandorius.

Prisiekusiųjų teismui buvo įteiktas grupinis ieškinys, kuriame daugiau nei 260 000 būsto pardavėjų iš Misūrio, Kanzaso ir Ilinojaus valstijų, būstus pardavusių 2015-2022 metų laikotarpiu. Jie prieštarauja komisiniams, kuriuos privalėjo sumokėti pirkėjų brokeriams. 

Atlygis nekilnojamojo turto pardavėjo brokeriui JAV paprastai siekia 5-6 proc. nuo turto pardavimo kainos. Maždaug dar pusę šios sumos – 2,5-3 proc. – turto savininkas turi sumokėti pirkėją atstovaujančiam brokeriui. Būsto pardavėjai skundėsi, jog tokia galiojanti tvarka mažino konkurencijos galimybes. Pirkėjų brokerių vaidmuo silpsta, nes daugelis pirkėjų įsigytus būstus galėjo rasti patys internete. Ieškinyje teigiama, kad tarpininkų susitarimas turėjo „smarkų antikonkurencinį poveikį“ ir jokios „ekonominės prasmės, išskyrus pirkėjo tarpininką“.

Kaltinamų įmonių atstovai nesutinka su paskelbtu sprendimu ir ketina jį skųsti.

Kai kurios kompanijos dar iki teismo sutarė dėl žalos atlyginimo. „Re/Max“ sumokėjo 55 mln. dolerių, o „Anywhere Real Estate“ – 83,5 mln. dolerių. 

Skelbiama, kad neleistinu susitarimu kaltinamų įmonių akcijos smuko žemyn: „Re/Max“ – 4,4 proc., „Anywhere“ – 2,7 proc., „Zillow Group“ – 6,9 proc., „Redfin“  – 5,7 proc.

JAV teisingumo departamentas atskirai prašo Vašingtono federalinio apeliacinio teismo leisti atgaivinti antimonopolinį tyrimą dėl Nacionalinė nekilnojamojo turto agentūrų asociacija veiklos.

Panaši situacija ir Kanadoje

Panašu, jog JAV priimtas sprendimas paveiks ir kitas valstybes. Kanadoje teismui taip pat jau įteiktas panašus grupinis ieškinys. Toronte parduodant nekilnojamąjį turtą pardavėjas pirkėjo brokeriui turi sumokėti2,5 proc. nuo sutartos objekto pardavimo kainos, o pardavėją atstovaujančio brokerio atlygis yra toks pats ar net mažesnis. Nors procentai nėra dideli, piniginė jų išraiška gali būti milžiniška. 2013 m. pardavus vidutinį namą Kanadoje pirkėjo brokeriui pardavėjas turėjo sumokėti 2,5 proc. nuo pardavimo sumos arba 17 144 dolerius. Šių metų rugpjūtį už tokio paties namo pardavimą dėl išaugusių turto kainų pirkėjo brokeriui reikėjo mokėti jau 35 409 dolerius.

Kanados ir Toronto nekilnojamojo turto asociacijoms priklausančios tarpininkų įmonės privalo laikytis asociacijų nustatytų taisyklių, kuriose nurodoma, kad dėl pirkėjo brokerio atlygio derėtis negalima ir šį atlygį turi sumokėti turto pardavėjas. Ieškinį pateikusių asmenų nuomone, tai sutrikdo natūralią konkurenciją ir yra nesąžininga būsto pardavėjų atžvilgiu.

Kaltinamos įmonės ketina gintis teisme ir nepripažinti savo kaltės, tad panašu, jog galutinio sprendimo gali reikėti laukti ir keletą metų.

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą


Temos: Pasaulis