Seimui siūlyta trumpinti nekilnojamojo turto išlaikymo terminą

Penktadienis, 22 balandžio 2022

Kaip pranešė naujienų agentūra BNS, Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovai Romualdas Vaitkus ir Edita Rudelienė, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narė Laima Nagienė ir konservatoriai Andrius Kupčinskas bei Mindaugas Skritulskas Seimui pateikė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas, kurioms įsigaliojus antro būsto išlaikymo terminą trumpinti pusiau - iki 5 metų.

Pagal dabar galiojantį įstatymą savininkas, savo nuosavybėje nekilnojamąjį turtą išlaikęs trumpiau nei 10 metų, privalo sumokėti 15 proc. pajamų mokestį. Seimo narių paruoštose įstatymo pataisose numatyta, jog turtą savininkas turėtų išlaikyti nebe 10 metų, o tik 5 metus, ir pardavus jam nereikėtų mokėti 15 proc. pajamų mokesčio.  

Seimas 2015 metų gruodį nuo 5 iki 10 metų pailgino laiką, kai neapmokestinamas kito būsto pardavimas.  

Vis dėlto Seimas nepriėmė svarstyti grupės parlamentarų inicijuotos Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisos. 

„10 metų laikotarpis yra per ilgas, ypač tada, kai turtas paveldimas“, – teigė pataisą pristatęs liberalas Romualdas Vaitkus. 

Tačiau Seimas nepritarė, kad toks pakeitimas būtų svarstomas: už svarstymą balsavo 42 parlamentarai, prieš buvo septyni, o susilaikė 37.   

Tai reiškia, kad turtą savininkas turės išlaikyti bent 10 metų – tuomet jį pardavus nereikės mokėti 15 proc. pajamų mokesčio.  

Dabar nemokant 15 proc. pajamų mokesčio galima parduoti tik tą būstą, kuriame nuolat gyvenama ir ne anksčiau kaip po dvejų metų nuo įsigijimo.