Statybos inspekcijos komentaras apie pavėsinių statybą

Penktadienis, 21 balandžio 2023

Šylant orams norisi kuo ilgiau praleisti laiką gamtoje ir dažnai imama svajoti apie poilsio zonos  įrengimą – pavėsinės statybą savo sklype. Taigi, ką būtina žinoti kiekvienam, norinčiam savo kieme pasistatyti pavėsinę?

Pirmiausia žinotina tai, kad pavėsinė ar stoginė yra žmonėms ar daiktams pridengti nuo kritulių ir saulės skirtas inžinerinis statinys, kurį sudaro stogas ant stulpų (gali būti su galinėmis sienomis ar be jų); stoginė gali būti atskiras statinys ar kito statinio priestatas. Kai pavėsinė arba stoginė yra atskiras statinys, ji priskiriama kitos paskirties inžineriniams statiniams.

Taip pat žinotina, kad statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas statinio statybai yra nustatomas pagal statinio kategoriją, statybos rūšį, jo paskirtį bei teritoriją, kurioje yra žemės sklypas.

Taigi, pavėsinės (kaip statinio) kategorija nustatoma skaičiuojant statinio matmenų įvertinimo koeficientą K, kaip nurodyta statybos techniniame reglamente STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“. Pagal šio reglamento 3 lentelės 4.2 punktą inžineriniai statiniai nenurodyti 4.1 papunktyje, ne aukštesni kaip 15 m, kurių 10 ≤ K ≤ 10000, priskiriami I grupės nesudėtingiesiems statiniams, o kurių 10000 < K ≤ 40000, priskiriami II grupės nesudėtingiesiems statiniams. Objektai, kurių statinio matmenų įvertinimo koeficientas K < 10, nelaikomi nesudėtingaisiais statiniais ir jiems netaikomi Statybos įstatymo reikalavimai. 

Atvejai, kada privaloma gauti statybą leidžiantį dokumentą nesudėtingojo statinio statybai, nurodyti statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 1 punkte.

Taigi, SLD privalomas, jeigu pavėsinė ar stoginė yra:

  • neypatingasis statinys;
  • I grupės nesudėtingasis statinys ir patenka bent į vieną iš toliau nurodytų teritorijų ir yra: kultūros paveldo objekto teritorijoje ar jo apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, kurortuose (išskyrus, kai statytojas yra statybą leidžiantį dokumentą išduodantis viešojo administravimo subjektas ir kurortas nepatenka į kitas šiame papunktyje nurodytas teritorijas), Kuršių nerijoje, Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje (jeigu statoma ne sodyboje); magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.
  • II grupės nesudėtingasis statinys ir yra statomas bent vienoje iš šių teritorijų: mieste, konservacinės apsaugos prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, gamtos paveldo objekto, valstybinio parko, valstybinio rezervato, draustinio ar biosferos rezervato buferinės apsaugos zonoje (jei pagal Saugomų teritorijų įstatymą šioje teritorijoje statyba galima), Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje (jeigu statoma ne sodyboje); magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.

Nustačius statinio kategoriją, SLD privalomumą per kelias akimirkas taip pat galima pasitikrinti Inspekcijos internetinėje svetainėje: https://apklausos.vtpsi.lt/index.php/291423?lang=lt.

Pavėsinė (kaip bet kuris statinys) gali turėti pamatą (taip pat ir polinį ar gręžininį, ar kt.). Jeigu pavėsinės (stoginės) gamintojo techninėje dokumentacijoje nurodyta, kad stoginė yra kilnojamasis daiktas – SLD gauti nereikia.

Atkreipiame dėmesį, kad pavėsinė (stoginė) yra inžinerinis statinys, turintis stogą, kurį statyti galima ne mažesniu kaip 3 m atstumu iki sklypo ribos, o norint statyti mažesniu atstumu, privaloma gauti rašytinius besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų sutikimus (susitarimus), kaip nurodyta statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 7 priedo 4 punkte.

Šaltinis: Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija

Temos: Statyba