100 proc. baigtumas: daugiau aiškumo, kokybės ir saugumo naujo būsto pirkėjui

Trečiadienis, 10 balandžio 2024

Autorius: YIT Lietuva

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo svarbūs Statybos įstatymo pakeitimai, nurodantys, kad nekilnojamojo turto (NT) vystytojai butus naujai pastatytuose daugiabučiuose gyventojams galės parduoti tik juos užbaigę 100 proc. Ekspertai tokius įstatyminius pokyčius sveikina, nes pataisos suteiks daug naudos tiek būstų pirkėjams, tiek ir sąžiningiems statytojams. Tačiau ar naujoji tvarka papildomai nesupurtys nuožmių iššūkių šiuo metu ir taip lydimos NT rinkos? Ekspertai ramina ir paaiškina, kodėl.

Kentės nepatikimi ir taupantys pirkėjų sąskaita

Daugiau aiškumo, kokybės ir saugumo naujo būsto pirkėjui. Tokie pokyčiai laukia NT rinkos po Statybos įstatymo pataisų, sako tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.

Jo teigimu, reikalavimas statytojams būstą naujuose daugiabučiuose parduoti tik su 100 proc. baigtumu apsaugos pirkėjus bei sumažins išlaidų ir rūpesčių gyventojams tvarkantis turto įsigijimo dokumentus.

„Iki šiol tvarka buvo kitokia. Anksčiau pirkėjas, įsigydamas būstą naujame daugiabutyje, kurio baigtumas – 85 proc., turėdavo pats įregistruoti 100 proc. darbų užbaigimą. Tai reiškia, jog NT vystytojas šią atsakomybę užkraudavo ant naujakurių pečių“, – kalba K. Vanagas.

Šis procesas iš pirkėjų reikalaudavo papildomo laiko bei investicijų. Norėdami įregistruoti 100 proc. baigtumą, jie turėdavo savo lėšomis samdytis matininką bei papildomai mokėti „Registrų centrui“. 

„Tačiau ir tuomet pirkėjai rizikuodavo. Nusipirkus ne visiškai baigtą ir ne 100 proc. įregistruotą turtą, per laiką iki galutinio užbaigimo vystytojas galėjo bankrutuoti. Taip darbai likdavo nebaigti, o projektas – priėmimo komisijos nepripažintas tinkamu naudoti. Tada patys gyventojai turėjo ieškoti galimybių, kaip viską iki galo sutvarkyti savo lėšomis. Dabar reikalavimai pasikeitė ir įstatymo pakeitimai apsaugos pirkėją nuo rinkoje esančių nesąžiningų ir nepatikimų vystytojų“, – akcentuoja “YIT Lietuva” vadovas. 

Kainas dalis vystytojų gali išauginti

Kalbėdamas apie naujosios tvarkos naudą būsto pirkėjui, K. Vanagas tęsia – kai daugiabutis yra iki galo pastatytas ir „Registrų centre“ įregistruotas 100 proc. jo baigtumas, statytojas įsipareigoja atlikti visus pagal projektą numatytus statybos darbus. Name privalo tvarkingai veikti pastato inžinerinės sistemos, o daugiabučio išorinė infrastruktūra turi būti visiškai sutvarkyta.

„100 proc. baigtumas reiškia ne tik paties pastato, bet ir aplinkos galutinį sutvarkymą.  Pavyzdžiui,  iki galo turi būti įrengtos bei sertifikuotos  net vaikų žaidimo aikštelės. O anksčiau rinkoje buvo atvejų, kai pirkėjas gaudavo raktus, tapdavo turto savininku, pradėdavo įsirengimo darbus, tačiau namo aplinka ilgą laiką būdavo netvarkoma. Naujakuriai negalėdavo naudotis ir vaikų žaidimo aikštelėmis“, – teigia pašnekovas.

Ekspertas papildo, nors įstatymo pakeitimas rinkai suteiks daugiau tvarkos ir galutinis pastato baigtumas nebebus perkeliamas pirkėjų atsakomybei, šie pokyčiai gali prailginti dalies statybų laiką. Anot K. Vanago, šie terminai ilgėja tiems vystytojams, kurie pastatus nuolat įrenginėdavo su 85 proc. baigtumu.

„Jei naujas būstas parduodamas su daline apdaila, pirkėjui laikas nuo turto įsigijimo statybų etape iki notarinio sandorio gali prasitęsti. Dėl ilgėjančių pasirašomų notarinių sutarčių terminų, gyventojai už turtą atsiskaitys vėliau. Kai kuriems statytojams šis sandorio užbaigimas taip pat pasivėlins, prireiks papildomo laiko norint sulaukti pinigų. Kadangi viskas brangsta, dalis vystytojų gali patirti neplanuotų išlaidų. Todėl jų parduodamo būsto kainos, tikėtina, dar gali padidėti“, – svarsto ekspertas.  

Ramybę jau reglamentuoja įstatymai

Paklaustas, kokią įtaką naujoji tvarka lems bendrovės „YIT Lietuva“ veiklai, K. Vanagas pabrėžia – įmonė dar iki įstatymo pokyčių būstus parduodavo su 100 proc. baigtumu. Todėl, eksperto teigimu, NT vystytojas pataisas sutinka labai pozityviai, nes jos rinkai suteiks daugiau skaidrumo, o klientai galės objektyviau įvertinti turto kainą, nes į ją visi statytojai privalės įtraukti tas pačias išlaidas.

Anot K. Vanago, dabar pastatuose skirtingi tiek apdailos, tiek ir pačio objekto baigtumo lygiai. Todėl atsakingų vystytojų pasiūla rinkoje gali atrodyti brangesnė, nes kiti statytojai ne viską įtraukia į kainą ir vėliau klientai turi papildomų neplanuotų išlaidų, kurių negali padengti paskola.

„Praktiškai visi mūsų projektai yra registruojami ir parduodami pirkėjui su 100 proc. baigtumu. Todėl naujoji tvarka nebus naujas pakeitimas vystant jau pradėtus procesus. Visada siekėme projektus statyti ir klientus aptarnauti kokybiškai, o iki šiol skelbiama statybų pabaiga, pridavimas valstybinei komisijai ir turto įregistravimas buvo nurodomas kaip galutinis oficialus darbų įgyvendinimo terminas. Taigi mūsų tikslas nepakito. Visada pastatus registruodavome su 100 proc. baigtumu, žinodami, kad pirkėjui tai yra saugiau, paprasčiau, taupo jo laiką ir papildomas išlaidas“, – pažymi ekspertas. 

Anot K. Vanago, dabar visi naujo būsto pirkėjai turi įstatymais reglamentuotą teisę jaustis ramūs. „Pirkdami turtą, paprašykite statytojo pateikti dokumentus, įrodančius 100 proc. pastato baigtumą. „Registrų centro“ Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės išrašuose tokia informacija taip pat yra pateikiama ir galima pamatyti objekto baigtumo procentą“, – pataria „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.