Ar nuomoti būstą studentams? Aktualu ir studentams, ir nuomotojams

Antradienis, 22 rugpjūčio 2023


Rugpjūtis – pasiruošimo naujiems mokslo metams aktyvumo laikas. Aktyvūs ne tik mokinių tėvai, bet ir būsimi ir esami studentai bei būsto nuomotojai. Mūsų visuomenėje daug metų vyravo nuomonė, jog studentams būsto geriau nenuomoti – jie tikrai pridarys rūpesčių ir nuniokos butą. Ar vis dar gajus šis stereotipas ir kaip studentui išsinuomoti būstą?

Rugpjūtis – rinkos aktyvumo pikas

Urban Estate“ nekilnojamojo turto (NT) brokeris Edvardas Griškevič patvirtina, jog rugpjūtį būsto nuomos rinka iš tiesų suintensyvėja. Studentai, sužinoję, kurioje aukštojoje mokykloje studijuos, pradeda ieškoti būsto. Gana nedidelė dalis jų gauna bendrabučius. Likusieji „neria į Vilniaus nuomos rinką“, - sako NT brokeris. „Suaktyvėjimas rinkoje labai jaučiamas. Kaip ir kiekvienais metais jis dar tęsis porą savaičių. Nuomos rinka paprastai aprimsta rugsėjo viduryje ar paskutinėmis mėnesio savaitėmis“, - dalijasi E. Griškevič.

Išaugusios būsto paskolų palūkanos sumažino gyvenamojo nekilnojamojo turto pardavimo aktyvumą, tačiau padidino tiek pasiūlą, tiek paklausą nuomos rinkoje. Būstų savininkai, nesulaukiantys pirkėjų ar tenkinančių kainos pasiūlymų, butus pradeda nuomoti, todėl būsto nuomos rinka vis pasipildo naujais objektais. Anot „Urban Estate“ NT brokerio, Vilniuje pasiūloje įprastai būna apie 2000 nuomojamų butų. Šiai dienai yra apie 1700. Tad į miestą studijuoti atvykę studentai tikrai turi iš ko pasirinkti.

Iš kitos pusės – būsto nuomos rinkoje padaugėjo ne tik pasiūlos, bet ir paklausos, nes dėl didelių paskolų palūkanų negalintys būsto įpirkti yra priversti jį nuomotis. Tai sukuria papildomą konkurenciją studentams.

„Nereikia pamiršti ir užsieniečių, kurie gana stipriai veikia Vilniaus nuomos rinką. Dažnai jie turi didesnes finansines galimybes nei vietiniai gyventojai ir juo labiau studentai, tad jie ir susirenka didelę dalį patrauklių, paklausiose vietose esančių butų“, - sako NT brokeris.

Ko studentai ieško?

Studentų pasirinkimą dažniausiai nulemia biudžetas. Kadangi pačių pajamos paprastai būna nedidelės, daug kam studijuojant padeda tėvai, todėl tarp studentų paklausiausi vieno arba dviejų kambarių butai senos statybos namuose. Naujos statybos ar erdvesnius butus, kaip pasakoja E. Griškevič, renkasi studentai, kurie jau vykdo kažkokią veiklą ir gauna didesnes pajamas arba kurių tėvai yra pasiturintys ir gali mokėti didesnę nuomą.

Edvardas GriškevičKalbant apie nuomojamo būsto lokaciją, viskas priklauso nuo to, kurioje aukštojoje mokykloje studentas mokysis. „Jei aukštoji mokykla yra Saulėtekyje, tai studentai ieško būsto Antakalnyje. Jei universitetas yra centrinėje miesto dalyje, tai būsto ieškoma Naujamiestyje“, - pasakoja NT brokeris ir priduria, jog studentai, rinkdamiesi būstą, labiausiai vertina nuomos kainą ir susisiekimo su aukštąja mokykla patogumą. Jei dėl per didelių nuomos kainų tenka rinktis miegamuosius rajonus, kur išsinuomoti būstą yra šiek tiek pigiau, aktualus tampa patogus susisiekimas viešuoju transportu.

Kalbėdamas apie nuomos kainas ir studentų galimybes, E. Griškevič sako, jog studentai neturi lūkesčio, jog pavyks būstą išsinuomoti pigiai. „Kiek tenka pastebėti, studentai, atvykstantys į Vilnių studijuoti, jau būna nusiteikę, kad už būstą reikės mokėti gana daug. Jie būna jau tam pasiruošę. Augę atlyginimai šiemet leidžia nuomininkams už būstą mokėti daugiau nei pernai, todėl ir pakilusios nuomos kainos jų labai negąsdina“, - sako NT brokeris.

Iš Vakarų Europos valstybių atvykusiems studentams būsto nuomos kaina Vilniuje nėra didelė. Jie dažnai gali sau leisti didesnį ir prabangesnį būstą nei studentai iš Lietuvos ar iš Rytų Europos valstybių. 

„Jei Vakarų Europos valstybių studentai ieško naujos statybos, modernaus ar prabangesnio buto, tai rytų europiečiai yra labiau linkę kooperuotis, kartu nuomotis būstą ir tokiu būdu šiek tiek sutaupyti“, - dalijasi E. Griškevič. Jis pastebi, jog užsienio studentai dažnai ieško būsto tose miesto dalyse, kur jau gyvena daugiau jų tėvynainių. „Štai Karoliniškes ypatingai yra pamėgę studentai iš Indijos. Čia kuriasi ne tik studentai, bet ir darbo reikalais atvykę tų kraštų gyventojai. Taip pamažu kuriasi tarsi atskiros kultūrinės bendruomenės. Tai, kas didžiausiose pasaulio sostinėse vyksta jau seniai, prasidėjo ir Vilniuje“, - pasakoja NT specialistas.

Didžiosios nuomotojų baimės ir kaip jas įveikti

Jau ne vieną dešimtmetį Lietuvoje vyrauja nuomonė, jog nuomoti būstą studentams yra labai rizikinga: jie arba liks skolingi, arba nusiaubs butą. „Ko bijo nuomotojai, tai galimų bėdų dėl studentų mokumo ir keliamų vakarėlių, kurių metu gali būti didelis triukšmas, trukdymas kaimynams ir niokojamas turtas. Negaliu sakyti, kad šios savininkų baimės yra nepagrįstos. Juk iš tiesų studentai yra finansiškai nestabilūs, jiems dažnai reikia tėvų paramos, o būdami jauni žmonės, atvykę į kitą miestą, ieško naujų potyrių ir pažinčių, todėl vakarėliai yra įprastas studentiško gyvenimo palydovas,“ – sako NT brokeris. Jis pats yra pastebėjęs, jog savininkai dažniausiai naujai įrengto buto nenorės išnuomoti studentams. Jie geriau pasirinks dirbančių asmenų porą, taip apsisaugodami nuo galimų nuostolių. 

Tačiau, anot NT brokerio, ir studentams butą išnuomoję savininkai gali jaustis saugiai ir ramiai, jei į nuomos sutartį įtrauks tam tikrus saugiklius.

„Riziką dėl galimo nemokumo galima panaikinti į nuomos sutartį kaip laiduotojus įtraukus studento tėvus. Juk labai dažnai už nuomą realiai moka studento tėvai. Tad jei jie oficialiai taptų savo vaiko laiduotojais, rizika patirti nuostolius dėl nemokumo sumažėja iki minimumo. Kitas variantas – nuomos sutartį pasirašyti tiesiogiai su studento tėvais“, - sako „Urban Estate“ NT brokeris.

Riziką dėl turto sugadinimo galima sumažinti paprašius studento sumokėti dviejų mėnesių depozitą. Nuomos termino pabaigoje šiuos pinigus būtų galima panaudoti padarytai žalai atlyginti.

Kitas svarbus momentas, kurio E. Griškevič pataria nepamiršti, sudokumentuoti nuomojamą turtą. Būtinai reikia prie pasirašomos nuomos sutarties paruošti priedą su bute paliekamų daiktų sąrašu ir jų nuotraukomis. „Ko savininkai labiausiai nenori? Konflikto ir išsisukinėjimo dėl padarytos žalos atlyginimo. Jei turėsite bute paliekamų daiktų nuotraukų, lengvai užkirsite kelią bet kokiems išsisukinėjimams, jog daiktas sugadintas ar sulaužytas buvo jau nuomos termino pradžioje“, - pataria NT brokeris.

Į nuomos sutartį NT brokeris pataria įtraukti sąlygą, jog nuomininkas geranoriškai atperka sugadintą daiktą arba sumoka atitinkamo dydžio sumą nuomotojui kaip padarytos žalos atlyginimą.

„Nuomotojams ypatingai svarbus nuomos sutarties punktas, sakantis, jog jei nuomininkas pažeidžia esmines nuomos sutarties sąlygas, nuomotojas turi teisę, įspėjęs nuomininką prieš tam tikrą laiką, vienašališkai nutraukti nuomos sutartį“. Anot NT brokerio, šis punktas leis nuomotojams greičiau atsikratyti susitarimų nesilaikančiais nuomininkais.

Patarimas studentams

Kaip įtikinti nuomotoją išnuomoti būstą būtent jums? Ne vieną butą išnuomojęs NT brokeris studentams pataria pasiruošti padaryti teigiamą įspūdį jau pirmo susitikimo su būsto savininku metu. „Atvirai, nuoširdžiai papasakokite apie save, apie savo ateities planus, ką ir kodėl studijuojate. Pirmo susitikimo metu svarbu sudaryti sąžiningo, atsakingo ir patikimo žmogaus įspūdį. Tik tada būsto savininkas pasiryš savo turtą užleisti jums“, - sako E. Griškevič.

Į susitikimą su būsto savininku ateikite tvarkingai apsirengę, apgalvoję prisistatymą ir pasiruošę klausimus. Elkitės ramiai ir mandagiai. Nepamirškite, jog būtent būsto savininkas priims sprendimą, kam išnuomoti savo turtą, ir sprendimas, deja, dažnai nebūna palankus studentams.

Svarbu nenuleisti rankų. Jei nesiseka rasti tinkamo buto patiems, kreipkitės į NT brokerius, kurie ne tik padės rasti būstą pagal jūsų paieškos kriterijus, bet ir padės pelnyti nuomotojo palankumą ir pasitikėjimą derybose dėl būsto.