Ar reikalingas statybos leidimas laikinam statiniui? Statybos inspekcijos atsakymas

Trečiadienis, 13 gruodžio 2023

Kai žemės sklype norima statyti laikiną statinį (primename, kad laikinasis statinys – tai statinys, kurį kurį leidžiama naudoti ribotą laiką), žinotina, kad daiktai, kaip civilinių teisių objektai, skirstomi į kilnojamuosius ir nekilnojamuosius. Nekilnojamieji daiktai yra žemė ir kiti daiktai, kurie susiję su žeme ir kurių negalima perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties bei iš esmės nesumažinus jų vertės (pastatai, įrenginiai, sodiniai ir kiti daiktai, kurie pagal paskirtį ir prigimtį yra nekilnojamieji). Daiktai, kuriuos galima perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės, laikomi kilnojamaisiais, jeigu įstatymai nenustato ko kita.

Statinys yra nekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus.

Kiekvienas objektas pagal nurodytus požymius priskiriamas nekilnojamiesiems daiktams (statiniams) arba kilnojamiesiems daiktams. O vertinant konkretų objektą, reikia įvertinti, ar jis pastatomas statybos vietoje atliekant statybos darbus, ar atvežtas (surinktas) gamykloje pagamintas gaminys (tokiu atveju reikėtų žiūrėti, kas nurodyta gamintojo pateikiamoje techninėje dokumentacijoje (statinys (pastatas) ar kilnojamasis daiktas), ar jį perkeliant į kitą vietą jis prarastų naudojimo paskirtį ir sumažėtų jo vertė.

Laikinas statinys nuo bet kurio kito statinio skiriasi tik tuo, kad statybos leidime (jeigu jis privalomas) nurodomas juo naudojimosi terminas (kaip nustatyta Statybos įstatymo 27 straipsnio 2 dalyje). Laikinųjų statinių naudojimo terminas gali būti pratęstas suinteresuotųjų asmenų prašymu. Laikinųjų statinių naudojimo termino pratęsimo tvarką nustato aplinkos ministras. Laikinasis statinys ir teisės į jį Nekilnojamojo turto registre neregistruojami. Statybos įstatymo 27 straipsnio  31 dalyje nustatyta

Jeigu norėsite statyti nesudėtingąjį statinį (nesudėtingasis statinys – paprastos konstrukcijos pastatas, kurio didžiausias aukštis yra 8,5 metro, visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma – ne didesnė kaip 80 kvadratinių metrų ir kurio rūsys (pusrūsis) yra ne didesnis kaip vieno aukšto; paprastų konstrukcijų inžinerinis statinys), statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas nustatomas pagal statinio kategoriją, statinio paskirtį bei teritoriją, kurioje yra žemės sklypas.

Atvejai, kada privaloma gauti SLD nesudėtingojo statinio statybai, nurodyti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 1 punkte ir statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 1 punkte.

Pasitikrinti SLD privalomumą galima ir čia: https://apklausos.vtpsi.lt/index.php/291423?lang=lt.

Statinio projektas rengiamas visais atvejais, kai privaloma gauti SLD. Kai SLD neprivalomas, projektas yra rengiamas statytojo pageidavimu. 

Jeigu žemės sklype norėsite pastatyti gamykloje pagamintą gaminį - kilnojamąjį daiktą (t.y. statybos vietoje neatliekant statybos darbų ir neįrengiant laikančiųjų konstrukcijų, tame tarpe ir pamatų), nepriklausomai nuo jo parametrų, atkreipiame dėmesį, kad jo pastatymui Statybos įstatymo nuostatos netaikomos.

Šaltinis: Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija

Temos: Statyba