Ar žinote, kurioje ES šalyje jaunuoliai ilgiausiai gyvena su tėvais?

Trečiadienis, 18 rugpjūčio 2021

Tarptautinės jaunimo dienos proga (rugpjūčio 12 d.) Eurostatas paskelbė duomenis, kaip ilgai Europos Sąjungos (ES) šalių jaunuoliai gyvena su tėvais. Vidutiniškai jaunuoliai tėvų namus palieka sulaukę 26,4 metų amžiaus. Tačiau skirtingose valstybėse šis rodiklis skiriasi.

Eurostato duomenimis Lietuvoje tėvų namus jauni žmonės palieka jaunesni nei ES vidurkis. Lietuvaičiai iš tėvų namų išsikrausto sulaukę vidutiniškai 25,6 metų. Ilgiausiai tėvų namuose gyvena kroatai - vidutiniškai iki 32,4 metų. Vėliau nei trisdešimties tėvų namus palieka ir slovakai (30,9 metų), Maltos ir Italijos jaunuoliai (po 30,2 metų) bei portugalai (30,0 metų).

Anksčiausiai tėvų namus palieka švedai. Savarankiškai gyventi jie pradeda sulaukę vidutiniškai 17,5 metų. Palyginus anksti iš tėvų namų išsikrausto jaunuoliai Liuksemburge (19,8 metų) ir Danijoje (21,2 metų).

Apibendrinant Eurostato surinktus duomenis matyti tam tikri skirtumai tarp regionų. Daugumoje šiaurės ir vakarų šalių jaunuoliai tėvų namus paliko neįpusėję savo trečiojo dešimtmečio, tuo tarpu pietų ir rytų šalių jaunuoliai, palikdami tėvų namus, buvo vidutiniškai netoli trisdešimtečio arba jau peržengę šią ribą.

Lyginant jaunuolių amžių pagal lytis, akivaizdu, kad vaikinai yra linkę iš tėvų namų išsikraustyti vėliau nei merginos. ES vidurkis: vaikinai savarankiškai gyventi pradeda sulaukę 27,4 metų, merginos - 25,4 metų. Visose ES šalyse merginos tėvų namuose gyvena trumpiau nei vaikinai. Vienintelė išimtis - Švedija. Čia merginos tėvų namus palieka būdamos vidutiniškai 17,6 metų, o vaikinai - 17,5 metų.

Lietuvoje merginos tėvų namus palieka ir pradeda savarankiškai gyventi būdamos 24,4 metų amžiaus, o vaikinai porą metų vėliau - 26,6 metų amžiaus.

Įdomu tai, kad skirtumas tarp lyčių buvo didesnis tose šalyse, kuriose jaunuoliai tėvų namus paliko vėliau, ir mažiau ryškus tose šalyse, kuriose jie anksčiau pradėjo savarankišką gyvenimą.

Didžiausias skirtumas tarp vaikinų ir merginų nustatytas Rumunijoje. Čia vaikinai tėvų namuose gyvena vidutiniškai iki 30,0 metų amžiaus, o merginos - 4,5 metais trumpiau - iki 25,5 metų amžiaus. Panašus skirtumas yra ir Bulgarijoje (4,2 metai):  vaikinai tėvų namus paliko būdami 32,0 metų amžiaus, o merginos - 27,8 metų amžiaus. Trečioje vietoje - Kroatijos jaunuoliai. Čia skirtumas tarp merginų ir vaikinų yra 3,1 metai.

Mažiausias skirtumas tarp lyčių užfiksuotas jau minėtoje Švedijoje - vos 0,1 metų. Nedidelis skirtumas yra ir Liuksemburge bei Estijoje - atitinkamai 0,4 ir 0,5 metai.

Kaip manote, kokio amžiaus sulaukę vaikai turėtų palikti tėvų namus?

Šaltinis: Eurostatas