„Artagonist”: meno galerija ir viešbutis po vienu stogu, patekęs tarp 10 proc. geriausių pasaulio viešbučių

Ketvirtadienis, 09 gruodžio 2021

Vilniaus Senamiestyje įsikūręs viešbutis „Artagonist” 2020 m. buvo įtrauktas į 10 proc. geriausių ir lankytojų mėgstamiausių viešbučių pasaulyje. Kodėl? Kuo šis viešbutis kitoks ir kuo jis žavi svečius? Apie tai kalbamės su viešbučio „Artagonist” vadovu Viliumi Vaičekausku.

„Artagonist” – kas tai? Kokią istoriją šis viešbutis pasakoja savo svečiams?

„Artagonist” – meno viešbutis. Šiandien esame labiausiai savo svečius menu apsupantis viešbutis Baltijos šalyse. Mes tikime, kad menas gali (ir turėtų) būti ne tik galerijose. Norime savo svečiams suteikti daugiau įspūdžių, kitokią, geresnę patirtį, todėl viešbutį kūrėme kartu su Lietuvos menininkais. Mūsų svečiai „Artagoniste“ susitinka su tekstilės, skulptūros, instaliacijos, tapybos ir net gatvės meno kūriniais.

Kaip viešbučio pastatas atrodė pačioje pradžioje? Kokia jo istorija? Kaip ši pasirinkta vieta atliepia viešbučio idėją?

Pilies gatvė – viena seniausių Vilniaus arterijų, kurioje vystėsi įvairūs verslai. Viešbučio ansamblio pastatai rašytiniuose šaltiniuose minimi jau nuo XIV- XV a. Nuo tada čia gyvavo įvairūs verslai, nors pastatai ne kartą buvo niokoti gaisrų ar kitų nelaimių. Pagrindinis ansamblio pastatas, esantis Pilies g. 34, atstatytas dar XIX a. viduryje. Tai yra vienas seniausių pastatų Vilniaus mieste, kuriame įsikūręs veikiantis viešbutis. Tikime, kad tai yra vienas labiausiai architektūra ir savo spalvomis išsiskiriančių pastatų Pilies gatvėje. Tai ir paskatino mus įkurti menišką ir kitokius įspūdžius siūlantį viešbutį.

Viešbučio „Artagonist” fasadas

Kaip apskritai kilo meninio viešbučio idėja?

Paprastai sutariama, kad geras menas žiūrovą priverčia susimąstyti, pažadina emociją ar padeda į gyvenimą pažvelgti nauju kampu. Kurdami viešbutį norėjome svečiams suteikti išskirtinę patirtį ir pasirinkome įdomesnį kelią – 15 Lietuvos menininkų čia pristato geriausius savo kūrinius.

Ar sunku buvo rasti menininkus tokiam projektui ir įkalbinti juos dalyvauti? Pagal kokius kriterijus rinkotės menininkus?

Menininkai buvo visiškai laisvi kurti, todėl įkalbinti sunku nebuvo. Didesnis iššūkis buvo atsirinkti darbus, kurie labiausiai tiktų viešbučio kambariuose ir bendrose erdvėse.

Viešbučio „Artagonist” interjeras

Ar menininkai galėjo idėjas viešbučio interjerui rinktis ir įgyvendinti laisvai, ar buvo kažkokia tema ar gairės, kurių reikėjo laikytis?

Menininkai vadovavosi pagrindine idėja, kad kuriame meno viešbutį, o išpildymą pasirinko individualiai, dėl to kambariuose galime rasti įvairaus meno rūšių: skulptūrų, tekstilės ar tapybos darbų.

Kas labiausiai žavi svečius? Kuri freska ar kuri detalė sulaukia daugiausia dėmesio ir pagyrų?

Mums labai svarbus ir malonus svečių įsitraukimas. Šiandien daugiausia dėmesio sulaukia didžioji registratūros siena – tai didelis grafiti stiliaus Jurgio Tarabildos piešinys, įkūnijantis viešbučio dvasią. Kitas nemažiau svečius dominantis kūrinys - Algirdo Kuzmos daugiau nei toną sverianti metalinė skulptūra „Skersvėjis“, kurioje integruota registratūra. Pastebime, kad svečiai iš užsienio dažniau domisi ne tik pačiu kūriniu, bet ir menininku, jo vertybėmis, idėjomis.

Viešbutis „Artagonist” buvo atidarytas 2016 m. Kas pasikeitė nuo to laiko?

Menui, kaip ir vynui, reikia laiko subręsti, iš laiko perspektyvos kūriniai įgauna papildomos prasmės. Šiandien saugome ir rūpinamės tuo, ką turime.  Atėjus laikui viešbutį tikriausiai papildys ir nauji lietuvių menininkų kūriniai.

Viešbučio „Artagonist” interjeras

Kaip pasikeitė pasaulis, prasidėjus pandemijai, žiūrint „Artagonist“ akimis?

Turizmo pasaulis yra labai dinamiškas ir nuolat keičiasi. Pandemija pakeitė keliavimo būdą, poreikius ir lūkesčius. Šiuo metu dar sunku įvertinti, kurie pokyčiai yra laikini, o kurie įsitvirtins ilgesniam laikotarpiui. Reikia daugiau laiko.

2020 m. viešbutis „Artagonist” buvo įtrauktas į TripAdvisor sąrašą tarp 10 proc. geriausių ir lankytojų mėgstamiausių viešbučių pasaulyje. Kaip toks įvertinimas pasijautė kasdieninėje veikloje?

Didžiuojamės ir esame dėkingi savo svečiams patekę tarp geriausiai vertinamų 10 proc. viešbučių pasaulyje, nes tai yra visų mūsų darbo nuo pat viešbučio atidarymo prieš 5 metus įvertinimas. Po įvertinimo tapome dar labiau žinomi, o visą tokio pripažinimo jėgą tikriausiai pajusime, kai pasaulis pradės dar daugiau keliauti.

Ačiū už pokalbį!

Temos: Interviu