Būstas Graikijoje vietiniams nebeįperkamas

Antradienis, 29 rugpjūčio 2023

Oficialiai konstatuota – būsto nuoma ir įsigijimas Graikijoje tapo per brangu vietiniams gyventojams, ypatingai perkantiems pirmąjį būstą ir siekiantiems gauti banko finansavimą. Graikijos banko duomenimis, būsto kainos Atikos regione nuo 2018 m. pakilo beveik 70 proc., o nuomos kainos nuo 2018 m. daugumoje vietovių pakilo 35–50 proc.

Daugelis nuomotojų pratęsiant nuomos sutartį taip pat reikalauja gerokai padidinti nuomos mokestį, o visa tai dar labiau apsunkina sparčiai auganti infliacija. „Potamianos Real Estate Group“ tyrimas, į kurį įtrauktos faktinės sutartys, o ne skelbiamos prašomos kainos, rodo, kad šiuo metu vidutinė mėnesio nuomos kaina yra 7,90 euro už kvadratinį metrą, beveik 35 proc. didesnė nei 2017 m.

Būstas Graikijoje vietiniams nebeįperkamas 1
Būstas Graikijoje vietiniams nebeįperkamas 1

Kai kuriose vietose, esančiose netoli Atėnų centro, pavyzdžiui, Kypseli ir Pangrati, taip pat Pirėjo uoste, būsto nuomos kainų augimas nuo 2017 metų iki 2022 metų pabaigos viršijo 50 proc.

Įsigyti būstą taip pat sudėtinga. Daugelis graikų susiduria su realybe, kad gali niekada neturėti pakankamai pinigų būstui įsigyti, nes būsto kreditas jiems tapo per brangus.

ES statistikos agentūros Eurostat duomenys rodo, kad Graikijoje 32,4 proc. miesto gyventojų susiduria su didele finansine našta būsto išlaikymui. Palyginimui – Danijoje atitinkamų gyventojų yra 21,9 proc., Nyderlanduose - 15,3 proc.

74,2 proc. nuomininkų Graikijoje nuomai ir būtiniausioms reikmėms išleidžia daugiau nei 40 proc. turimų pajamų. 2021 metais 36,4 proc. suaugusiųjų turėjo įsiskolinimų už nuomą, būsto paskolą ir komunalinius mokesčius. Dar blogesnės sąlygos 416 608 vienišiems žmonėms, kurie neturi antro pajamų šaltinio.

Imti būsto paskolą šiandien išdrįsta dažniausiai vyresni nei 35 metų asmenys. Deja, būsto pasirinkimas nėra džiuginantis. Butas Atėnų centre, su nedideliais patogumais ir praktiškai be izoliacijos, kainuoja vidutiniškai 1780 eurų už kvadratinį metrą arba beveik 180 tūkst. eurų už 100 kvadratinių metrų plotą. Apskritai Atikoje vidutinės būsto kainos viršija 2000 eurų už kvadratinį metrą.


Temos: Pasaulis