Būsto nuoma užsieniečiui: patarimai, kad abi pusės liktų patenkintos

Trečiadienis, 17 gegužės 2017

Sugadinti baldai, neapmokėtos sąskaitos už komunalines paslaugas, nepatenkinti kaimynai – tokie rūpesčiai slegia su nesąžiningais nuomininkais susidūrusius būstų savininkus. Tuo metu nuomininkai stebisi, kodėl iš jų yra prašoma pinigų į priekį ar užstato, pasirašyti detalią sutartį ar papasakoti, kokioje įmonėje ir kokį darbą dirba. Dar kitokių istorijų galima išgirsti, kai kalba pasisuka apie būsto nuomą užsieniečiams. Tinkamo būsto suradimas – toks pat sunkus darbas, kaip ir patikimų nuomininkų paieška. Dažniausiai nuomojant būstą kylančius nesusitarimus geriausiai įvertinti ir patarti, kaip juos spręsti, gali nekilnojamojo turto (NT) brokeriai, dirbantys su abiem pusėmis – nuomininkais ir savininkais.

Būstų šeimininkai paprastai įtariai žiūri į tų grupių atstovus, su kuriais jau yra įsivėlę į konfliktus ar žino pamokančių istorijų iš aplinkinių. Vieni į savo būstus nenori įsileisti vaikinų, nes esą jie netvarkingi, kiti – priešingai – raktus atiduotų bet kam, tik ne merginoms. Dar didesnis siaubas kai kuriems yra šeimos su mažais vaikais arba naminiais gyvūnais. Lietuvoje daugėjant užsieniečių įtarūs žvilgsniai ima krypti ir į juos. Šeimininkai yra girdėję apie užsieniečių nusiaubtus būstus, kai jie nusprendžia grįžti į gimtinę. Apgauti kartais jaučiasi ir nuomininkai – manę, kad gyvens tyliai, po kurio laiko supranta turintys itin triukšmingus kaimynus, su kuriais net nepagalvojo susipažinti prieš atsikraustydami. Kalbinti NT brokeriai sutartinai tvirtina – visų šių nesusipratimų galima išvengti pasirašant nuomos sutartis, kurias prieš tai nuosekliai perskaito abi šalys.

Būsto nuoma užsieniečiui: patarimai, kad abi pusės liktų patenkintos 1
Būsto nuoma užsieniečiui: patarimai, kad abi pusės liktų patenkintos 1

Prieš įsileidžiant į savo būstą nuomininkus, kokios socialinės grupės ar tautybės jie bebūtų, pirmiausiai patariama išsiaiškinti, ar jie yra finansiškai pajėgūs mokėti sutartą nuomą. Tam kartais gali pakakti kelių klausimų – kur ir kokį darbą žmogus dirba, jeigu nedirba, kas užtikrina jo finansinį stabilumą. Finansiškai apsigauti tenka ir būstų nuomininkams. Dėl to NT agentūros „Capital“ brokeriai ragina itin atsargiai rinktis būstus, kurie išnuomojami už mažesnę nei rinkos kainą. Tokiais atvejais šeimininkai gali leisti nuomininkams patiems pasidaryti remontą, o po to staiga pakelti kainą. Kitas tos pačios agentūros brokeris nuomininkams pataria visuomet pasitikrinti, ar sutartį pasirašo tas pats asmuo, kuris yra ir buto savininkas.

Kitas vienas paprasčiausių būdų siekiant sumažinti riziką, kad nuomininkas pabėgs nesusimokėjęs ar pridaręs žalos, – pasirašyti detalią ir abiem pusėms suprantamą bei priimtiną būsto nuomos sutartį. Joje turėtų būti išdėstytos ne tik nuomos ir komunalinių paslaugų mokėjimo sąlygos, kiti abiejų pusių susitarimai bei įsipareigojimai, bet ir detaliai išvardyti bute esantys daiktai, jų vertė, būklė. Brokeriai pataria sutartyje aprašyti netgi būsto defektus. Tokiu atveju užtikrintai jausis nuomininkai – joks nesąžiningas šeimininkas sutarčiai pasibaigus negalės reikalauti kompensacijų už neva nubraižytas sienas ar kitą žalą.

Didelis užstatas gali tapti našta ir savininkui

Nuoma už kelis mėnesius į priekį ir užstatas, kuris grąžinamas sutarčiai pasibaigus, leis ramiau jaustis tiek nuomininkams, užtikrintiems, kad staiga neatsidurs gatvėje, tiek būstą perleidusiems savininkams. Tiesa, prieš tariantis dėl didelio užstato, būsto šeimininkai raginami gerai pagalvoti. 14 metų su NT dirbanti agentūros „Capital“ brokerė Rasa Yianni pasakoja, kad yra pasitaikę atvejų, kai užstatą šeimininkai tiesiog išleidžia ir, atėjus laikui jį grąžinti nuomininkui, sunkiai surenka reikiamą sumą.

„Norint išvengti tokios situacijos, galima apdrausti būstą bei jame esantį turtą ir vietoj užstato mokėti draudimo įmoką. Tuomet net paprasčiausioje situacijoje – sudaužius kokią vertingą šeimininkų vazą – žalą atlygins draudimas, abiem pusėms bus ramiau“, – patarė R. Yianni.

Kita bėda, su kuria dažnai susiduria būstų šeimininkai, nuomininkų skolos už komunalines paslaugas. NT brokeriai siūlo kelis būdus šiai bėdai išspręsti – galima visas sąskaitas laikinai perrašyti nuomininkų vardu arba kas mėnesį apsilankyti bute, nusirašyti skaitiklių rodmenis ir už paslaugas sumokėti patiems šeimininkams. Pasak brokerės, kasmėnesinis apsilankymas bute būtų dar ir prevencijos priemonė – galima stebėti, kokia būsto būklė, ar nuomininkai tvarkingi. Tačiau neapmokėtų komunalinių paslaugų naštą kartais netyčia užsikrauna ir nuomininkai. Todėl Rasa siūlo išsiaiškinti, ar prieš įsikraustant į nuomojamą būtą jame nėra įsiskolinimų – ypač didelės sumos gali susidaryti už paslaugas šildymo sezono metu.

Gyvenamosios vietos deklaravimas – įprasta procedūra

NT brokeriai pasakoja, kad nuomojant būstą užsieniečiams dažnai prireikia sutvarkyti daugiau dokumentų nei įprastai ir pasirūpinti buitiniais jų poreikiais. Labiausiai būsto šeimininkus gąsdinantis dalykas – užsieniečių prašymas leisti nuomojamame būste deklaruoti savo gyvenamąją vietą. Tačiau agentūros „Capital“ brokeriai ramina – gyvenamosios vietos deklaravimo procedūra yra paprasta, be to, jos reikalauja įstatymai.

„Buto savininkai visuomet gali nurodyti terminą, kuriam sutinka leisti deklaruoti gyvenamąją vietą nuomininkui savo bute. Geriausia, kai šis terminas sutampa su nuomos sutarties trukme. Deklaruoti gyvenamąją vietą užsieniečiams privaloma, kai jie atvyksta į Lietuvą dirbti ir nori gauti leidimą gyventi. Tad jeigu šeimininkas išsiaiškino, kad nuomininkas iš užsienio yra patikimas, norint deklaruoti jo gyvenamąją vietą pirmiausiai reikėtų kreiptis į notarą, vėliau jau pats užsienietis kreipiasi į seniūniją. Visa tai kainuoja apie 10 eurų. Beje, išdeklaruoti žmogų iš būsto šeimininkai gali bet kuriuo metu“, – paaiškino pašnekovai.

Siekia, kad pirmoji diena naujame būste būtų maloni Brokerė R. Yianni prisimena ir kiek buitiškesnių užsieniečių prašymų būstų šeimininkams. Kai kurie domisi, ar į nuomos kainą įskaičiuotas reguliarus būsto tvarkymas, internetas, televizija, privataus namo sodo priežiūra ar teritorijos valymas ir pan. Baldai, indai, patalynė ir kiti būtiniausi namų apyvokos daiktai taip pat gali prisidėti prie užsieniečių sprendimo nuomotis butą.

„Nuomojant būstą užsieniečiui, labai svarbu išvardinti visas jam suteikiamas nuolaidas ar privalumus. Nors lietuviui gal nėra svarbu, ar bute jis ras indus, užsieniečiui, atsikrausčiusiam į Lietuvą tik su būtiniausiais asmeniniais daiktais, jie taps dideliu buities palengvinimu. Jeigu tokių daiktų nėra, šeimininkams patariama bent parekomenduoti užsieniečiams, kur jie jų galėtų nusipirkti. Tenka ir pačiai pasirūpinti, kad bute pirmą nuomos dieną būtų tualetinio popieriaus, muilo, rankšluostis, virtuvės įrankiai – tai tiek nedaug, tačiau iškart sukuria tvirtesnį šeimininko ir nuomininko ryšį“, – sakė R. Yianni.

Kalbinti NT brokeriai teigė, kad šiuo metu Vilniuje nuomai populiariausi yra arčiausiai miesto centro esantys rajonai – Antakalnis, Šnipiškės, Žirmūnai, Naujamiestis.

Komentuoti Komentarai (0)
Palikite komentarą
Komentarai