Būsto rinka ir paskolos 2024 m.: iššūkiai ir galimybės

Antradienis, 04 birželio 2024

Autorius: Realu.lt

Remiantis Lietuvos banko pranešimu, 2024 m. Lietuvos finansų sistema susiduria su keliais iššūkiais, tačiau išlieka atspari. Geopolitinė įtampa, pabrangęs skolinimasis ir sumažėjęs euro zonos ekonomikos aktyvumas kelia tam tikrą riziką finansų stabilumui. Nepaisant to, Lietuvos bankas imasi aktyvių veiksmų šioms rizikoms suvaldyti ir užtikrinti finansų sistemos stabilumą ilgalaikėje perspektyvoje.

Būsto rinka

Būsto rinka išlieka viena iš atidžiausiai stebimų sričių. Nors būsto kainos auga lėčiau nei atlyginimai, o tai rodo gerėjantį būsto įperkamumą, vis dar išlieka tam tikrų nerimą keliančių aspektų. Kainų disbalansas ir nedidelė paklausa daro rinką pažeidžiamą galimiems sukrėtimams. Siekiant užtikrinti ilgalaikį būsto įperkamumą, svarbu užtikrinti tvarią būsto paklausą ir lanksčią pasiūlą.

Būsto paskolos

Pabrangusio skolinimosi aplinkoje būsto paskolų ėmimas sumažėjo. Nors įmokos už paskolas išaugo, tačiau įsiskolinimo kokybė išlieka gera. Lietuvos bankas siekia supaprastinti ir atpiginti būsto paskolų refinansavimo procesą, taip pat užtikrinti vartotojams pasirinkimą gauti fiksuotųjų palūkanų normų paskolas.

Rizikos

Be minėtų iššūkių, būtina atkreipti dėmesį į kelias potencialias rizikas:

  • Įmonių skolos negrąžinimo rizika. Ypač didelė rizika kyla, jei užsienio paklausa ir toliau mažės, o tai gali neigiamai paveikti su eksportu susijusių Lietuvos įmonių finansinę būklę.
  • Komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkos nuosmukio rizika. Aukštos palūkanų normos kelia grėsmę komercinio NT rinkos stabilumui. Jei ekonomikos augimas sulėtėtų, o NT vystytojai nepajėgtų refinansuoti savo įsipareigojimų, NT rinkos lauktų didesnė korekcija, o tai padidintų bankų kredito nuostolius.
  • Reikšmingų kibernetinių atakų rizika. Karo Ukrainoje kontekste kyla sisteminio masto kibernetinių atakų pavojus. Nesuvaldytos atakos gali sutrikdyti kritinę infrastruktūrą ir paslaugų teikimą, o tai mažintų pasitikėjimą finansų sistema ir galėtų paskatinti reikšmingą likvidumo atitraukimą.

Lietuvos banko veiksmai

Lietuvos bankas nuosekliai stiprina finansų sistemos atsparumą. 2023 m. įsigaliojo 1 proc. anticiklinio kapitalo rezervo norma, o sisteminės svarbos bankams taikomas papildomas reikalavimas padidintas nuo 1 iki 2 proc. Taip pat atliekamas valstybės garantijų poveikio smulkiojo ir vidutinio verslo paskoloms tyrimas. Be to, Lietuvos bankas ragina gyventojus ir verslą panaudoti einamosiose sąskaitose laikomas lėšas perkeliant jas į sutarto termino indėlius.

Apibendrinimas

Nepaisant iššūkių, Lietuvos finansų sistema išlieka atspari. Lietuvos banko aktyvūs veiksmai ir visų rinkos dalyvių bendradarbiavimas padės užtikrinti finansų sistemos stabilumą ir ilgalaikį tvarumą. Siekiant išlaikyti sveiką būsto rinką ir užtikrinti prieinamas paskolas, svarbu nuolat stebėti situaciją ir imtis prevencinių priemonių.