Realu.lt

Daugėja bankų, manančių, kad būstas pigs

Daugėja bankų, manančių, kad būstas pigs

Naujausia Lietuvos banko apklausa rodo pokyčius nekilnojamojo turto (NT) rinkoje – daugėja bankų, teigiančių, kad per artimiausius metus būsto kainos kris.

„Praėjusių metų pradžioje daugiau nei pusė bankų tikėjosi, kad būsto kainos kils. Dabar tokių beveik neliko, daugėja prognozuojančiųjų jų smuktelėjimą. Pasikeitę bankų lūkesčiai sudaro prielaidas rinkai vėsti sveikai ir laipsniškai“, – pranešime spaudai sakė Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis.

Anot jo, pastaruosius porą metų NT rinka Lietuvoje buvo itin aktyvi ir tai ateityje galėjo kelti pavojų jos stabilumui.

„Sandorių skaičius mušė rekordus, sparčiai kilo ir būsto kainos, todėl, tokioms tendencijoms užsitęsus, galėjome sulaukti ir nepageidaujamo „užvirimo“, – tvirtino A. Škarnulis. 

Praėjusių metų pradžioje beveik visi (9 iš 10) bankai prognozavo, kad naujų butų kainos kils: 7 bankai tikėjosi nuosaikaus – iki 5 proc. sieksiančio kainų prieaugio, dar 2 bankai manė, kad kainos kils 5–10 procentais.

Dabar 5 iš 9 apklaustų Lietuvoje veikiančių bankų tikėjosi, kad per ateinančius metus naujų butų kainos nesikeis, o kainų augimo tikėjosi tik vienas bankas, jis apklausos metu manė, kad nauji butai brangs iki 5 procentų. Kitų 3 bankų nuomone, kainos kris: 2 bankai manė, kad nauji butai atpigs iki 5 proc., o vienas bankas tikėjosi 5–10 proc. kainų mažėjimo.

Pasak A. Škarnulio, nedidelis atoslūgis būsto rinkoje buvo matomas nuo praėjusių metų antrosios pusės. 2017 metų pirmąjį pusmetį kainų augimo tempas buvo net dviženklis ir sudarė 10,2 proc., o antrąjį pusmetį tempui sulėtėjus, metai užbaigti fiksuojant 6,9 proc. augimą.

Daugiau nei pusė apklausoje dalyvavusių bankų nurodė, kad šiuo metu šalies būsto rinkoje pastebi disbalansų – pasiūla viršijo paklausą arba kainos neatitiko pasiūlos. Disbalansų komercinio nekilnojamojo turto rinkoje bankai neįžvelgė.

Lietuvos banko teigimu, bankų lūkesčiai nekilnojamojo turto rinkai svarbūs, kadangi vis daugiau būstų gyventojai perka imdami paskolą. Prieš penkerius metus su būsto paskola buvo nuperkama mažiau nei trečdalis būstų, o dabar šis skaičius išaugo iki 40 procentų.

Pasidalink naujiena