Dėl savaitgalį nukirsto Ceikinių ąžuolo bus kreipiamasi į prokuratūrą

Pirmadienis, 22 gegužės 2023

Savaitgalį socialiniuose tinkluose ėmė plisti naujiena, jog Ceikinių g. augantis šimtametis ąžuolas buvo nukirstas. Vilniaus gyventojai dalijosi nuotraukomis iš įvykio vietos ir vaizdo medžiaga, kurioje nufilmuota visas medžio kirtimo procesas. Į šį įvykį sureagavo ne tik Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas, bet ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda.

Plačiai internete paplitusi ir visuomenę papiktinusi ąžuolo nukirtimo istorija prasidėjo šeštadienio rytą. Šimtametis ąžuolas turėjo tapti Ceikinių g. kuriamo naujo gyvenamojo kvartalo akcentu. Kilus žmonių nepasitenkinimui kvartalą vystanti įmonė „Rinktinės NT“ savo sprendimą nukirsti medį argumentavo tuo, jog jis augo ant inžinerinių tinklų, kuriuos reikia tvarkyti. Toks vystytojo pasiteisinimas neįtikino nei miesto gyventojų, nei miesto valdžios.

Dėl savaitgalį nukirsto Ceikinių ąžuolo bus kreipiamasi į prokuratūrą 1
Dėl savaitgalį nukirsto Ceikinių ąžuolo bus kreipiamasi į prokuratūrą 2
Dėl savaitgalį nukirsto Ceikinių ąžuolo bus kreipiamasi į prokuratūrą 3
Dėl savaitgalį nukirsto Ceikinių ąžuolo bus kreipiamasi į prokuratūrą 1
Dėl savaitgalį nukirsto Ceikinių ąžuolo bus kreipiamasi į prokuratūrą 2
Dėl savaitgalį nukirsto Ceikinių ąžuolo bus kreipiamasi į prokuratūrą 3

Pirmadienį Vilniaus miesto savivaldybė surengė spaudos konferenciją, kurioje meras V. Benkunskas išsakė savo poziciją. „Po tokio veiksmo atsakas bus labai griežtas ir bekompromisis. Savivaldybės teisininkai jau baigia parengti prašymą generalinei prokuratūrai pradėti ikiteisminį tyrimą bent dėl trijų Baudžiamojo kodekso straipsnių pažeidimų, t. y. dėl nusikalstamų veikų, už kurias gresia baudžiamoji atsakomybė‘, - susirinkusiems žurnalistams sakė meras.

Savo soc. tinklų paskyroje V. Benkunskas pateikė ir įvykių seką, kuri parodo, jog savivaldybė nesuteikė jokio leidimo ąžuolui nukirsti. „Ciniškai nukirtus ąžuolą, tuoj sulauksim daug gudrių pasiaiškinimų iš nesąžiningo NT vystytojo. Kad neįklimptume į beprasmę diskusiją su miesto niokotojais, pasižiūrėkime paskutinių veiksmų seką: 

  • 2021 metų rugpjūčio 4 d. Vilniaus miesto savivaldybė išdavė pastato Ceikinių g. 2 projektavimo užduotį, kurioje aiškiai pasakyta, kad ąžuolai turi būti išsaugoti;
  • Šių metų gegužės 9 d. įvyko oficialus susitikimas su UAB „Kapitel“ atstovais, kurio metu dar kartą pareikalavom pagal miesto tvarkas ir LR įstatymus medį išsaugoti;
  • Gegužės 19 d. savivaldybės vyriausias architektas Mindaugas Pakalnis išsiuntė raštą motininei ąžuolą nukirtusios UAB „Rinktinės NT“ įmonei UAB „Kapitel“. Rašte buvo aiškiai pasakyta, kad medis yra gyvybingas ir jį privaloma išsaugoti;
  • Gegužės 20 d., šeštadienį, 12:56 val. į asmeninį paštą gavau UAB „Kapitel“ kvietimą pirmadienį susitikti dėl situacijos Ceikinių gatvėje; 
  • Tą pačią dieną, maždaug po valandos, pasinaudodama tuo, kad yra savaitgalis, vyksta Gatvės muzikos diena ir ruošiamasi Rammstein koncertui, įmonė ąžuolą begėdiškai nukirto. 

Štai tokia veiksmų seka. Daugiau nei akivaizdu, kad leidimo pjauti ąžuolą suteikta nebuvo“.

Projektuotojai šokiruoti

Projekto vizualizacijose yra aiškiai matomas į visą kompleksą įpintas ir ąžuolas, kuris turėjo tapti kvartalo akcentu. „Pačiame kvartalo centre numatytas vidinis kiemas, kurio pagrindinis akcentas – išsaugotas šimtametis ąžuolas. Aplink ąžuolą numatytos restoranų terasos bei vieša vaikų žaidimo aikštelė, nuo artimiausios gatvės bei automobilių stovėjimo vietų atitraukta per 26 metrus. Vakarinėje sklypo dalyje prieš Vilniaus ,,Santaros‘‘ gimnazijos ir progimnazijos pastatą formuojami želdynai saugomam brandžiam ąžuolui Ceikinių gatvėje“, - rašoma UAB „DO Architects“ parengtuose kvartalo projektiniuose pasiūlymuose.

Pirmadienį įmonė viešai išplatino pranešimą nutraukianti bendradarbiavimą su kvartalo vystytojais. „Beveik septynerius metus projektuojame šiame sklype, ir šis ąžuolas buvo mūsų siūlomo urbanistinio kvartalo centras ir ašis. Vertybiškai tai absoliučiai nepriimtina. Labai gaila ir tikrai labai liūdna“, - savo soc. tinklo paskyroje rašė UAB „DO Architects“ vyriausioji architektė Gilma Teodora Gylytė.

Sureagavo ir prezidentas

Į tai, kad šeštadienį be leidimo buvo nukirstas sveikas šimtametis ąžuolas, sureagavo ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda: „Mūsų mylimame mieste šiandien barbariškai nupjautas šimtametis, sveikas, žaliuojantis ąžuolas. Tai ne pirmas toks nekilnojamojo turto vystytojų spjūvis į veidą vilniečiams – vagystė iš mūsų ir mūsų vaikų. Kviečiu teisėsaugą principingai vertinti šį atvejį. Iki šiol siekiau, ir toliau sieksiu, griežtesnio teisinio nusikaltimų gamtai vertinimo. Nebūkime abejingi – priešinkimės sąžinę praradusiems niekdariams!“

LNTPA šalina vystytoją iš asociacijos

Reaguodama į visuomenėje didžiulį nepasitenkinimą sukėlusį sprendimą nukirsti Ceikinių g. augusį ąžuolą, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) pranešė stabdanti bendrovės „Kapitel“ narystę asociacijoje. „LNTPA atsiriboja nuo minėtosios bendrovės veiksmų ir stabdo jos narystę asociacijoje. Jokios aplinkybės nepateisina tokio žingsnio. Pritariame ir palaikome tiek aplinkos ministro, tiek Vilniaus miesto mero išsakytą pasipiktinimą ir kritiką dėl šio ciniško poelgio. Toks neatsakingas ir savavališkas NT plėtotojo sprendimas daro didžiulę žalą miesto valdžios, visuomenės ir verslo bendrystei, kuriant miesto gerovę kartu“, – išplatintame pranešime teigia Mindaugas Statulevičius, LNTPA prezidentas.

LNTPA pranešime taip pat teigiama, kad siekiant užkirsti kelią panašiems nutikimams ateityje, bus organizuojamas bendras asociacijos ir Vilniaus miesto savivaldybės atstovų susitikimas, kurio metu bus dėliojami žingsniai esamos tvarkos tobulinimui. LNTPA ragina savo narius „išlikti atsakingais, argumentuotais ir visuomeniškais priimant sprendimus, kurie yra svarbūs miestui ir visai visuomenei".
Temos: Gerbūvis
Komentuoti Komentarai (0)
Palikite komentarą
Komentarai