Ekspertai fiksuoja NT rinkos atsigavimą: kai kurie veiksniai leidžia spręsti, kad aktyvumas augs

Ketvirtadienis, 18 birželio 2020

Nekilnojamo turto rinka – viena iš tų sričių, kurias karantinas palietė labiausiai. Koronaviruso krizė reiškė didelę nežinomybę tiek būsto pirkėjams, tiek pardavėjams. Visgi šiuo metu NT rinkoje pastebimi aiškūs jos pasikeitimai, o kai kurie aspektai byloja apie teigiamas tendencijas. Apie tai, kokių pokyčių į NT rinką įnešė tris mėnesius šalyje trukęs karantinas ir kokia situacija šioje srityje yra dabar, pasakoja nekilnojamo turto agentūros „Capital“ brokeriai Arūnas Pranevičius ir Ieva Meilutė.

Kaip prisimena „Capital Smart“ biuro valdantysis partneris/NT brokeris A. Pranevičius ir Kauno miesto NT rinkai atstovaujanti I. Meilutė iš „Capital Kaunas“ biuro, pačioje karantino pradžioje apskritai niekas nežinojo, kaip reaguoti į susiklosčiusią situaciją, ir pirkėjus, ir pardavėjus buvo apėmusi lengva panika, buvo girdėti nuogąstavimų, kad galbūt nevertėtų skubėti priimti sprendimų. Tačiau netrukus brokeriams pavyko prisitaikyti prie pokyčių, nuraminti pardavėjus ir pirkėjus ir NT įsigijimo procesus organizuoti nuotoliniu būdu, o kiekvienas karantino švelninimo etapas atnešdavo ir vis didesnį rinkos aktyvumą. „Žmonės ėmė jaustis laisviau, drąsiau, jų gyvenimas pradėjo grįžti į įprastas vėžes, tad natūralu, kad jie sugrįžo ir prie būsto paieškų bei pirkimo“, – aiškina A. Pranevičius.

Kaip pastebi I. Meilutė, karantinas tiek pirkėjams, tiek pardavėjams padėjo išsigryninti požiūrį ir poreikius – dabar perka ir parduota tie, kurie iš tiesų yra dėl šių veiksmų apsisprendę.

Kaip kito rinka: nuo nežaboto pozityvumo iki visiško sustojimo

NT ekspertai pažymi, kad iki karantino nekilnojamo turto rinka buvo labai aktyvi, kainos buvo aukštos, antrinėje rinkoje pasiektos netgi kainų lygio lubos, nuotaikos buvo itin pozityvios. „Kartais susidarydavo įspūdis, kad pozityvo netgi buvo per daug“, – mano A. Pranevičius.

NT brokeris Arūnas Pranevičius

 Karantino pradžioje įvyko kardinalus pokytis: viskas iš esmės sustojo, o kadangi buvo sustabdytos beveik visos veiklos, tad sandorius kurį laiką netgi nebuvo galimybės įforminti notarinėmis sutartimis. Kovo ir balandžio mėnesiais, NT brokerių teigimu, žlugo nemažai sandorių – bankai atsisakė pirkėjams išduoti kreditus arba juos suteikė gerokai griežtesnėmis sąlygomis, todėl jie nebegalėjo įsigyti planuoto turto. Ši aplinkybė didžiausią įtaką turėjo ekonominės klasės būsto pirkėjams, jautresniems ekonomikos pokyčiams. „Karantino pradžioje sandoriai buvo atšaukinėjami ir dėl to, kad žmonės apskritai nebuvo tikri dėl savo finansinės situacijos, todėl jie buvo linkę palaukti ir stebėti, kaip kis situacija“, – dėsto A. Pranevičius.

Švelninant karantino sąlygas, pradėjo grįžti ir pirkėjų aktyvumas bei susidomėjimas NT. A. Pranevičius pabrėžia, kad jau nuo balandžio vidurio nebebuvo atšauktų sandorių, rinkos padėtis stabilizavosi. Pasak I. Meilutės, gegužės mėnuo buvo palyginti itin aktyvus, parduoti net tie objektai, kurie dar iki karantino buvo pardavinėjami ilgą laiką. Be to, pastebima, kad išaugo profesionalaus brokerio paslaugų poreikis. Šiuo metu aktyvumas auga ir toliau: didėja apžiūrų skaičius ir sandorių kiekis.

Agentūros „Capital“ brokerių manymu, galima teigti, kad NT rinka atsigauna. Tiesa, dalis žmonių vis dar ketina palaukti rudens ir nekilnojamą turtą pirkti tik tada. Tačiau visgi tie, kurie jaučia poreikį įsigyti NT, daugiausia ne investicijai, o gyvenimui, tą daro jau dabar, o ir bankai paskolas šiuo metu išduoda jau palankesnėmis sąlygomis nei prieš mėnesį ar pusantro. I. Meilutė atkreipia dėmesį, kad palankesnių kainų laukiančių klientų buvo visada, ir šis laukimas neretai jiems neišeidavo į naudą – planuojamo pirkti NT kaina ne krisdavo, o netgi pakildavo.

Kainų pokyčių nėra, nestoja ir statybos

„Delsiama daugiausia dėl nežinomybės – neaišku, kas bus rudenį, ar sulauksime antrosios koronaviruso bangos, galbūt laukia kainų kritimas. Dėl šios priežasties kartais ir bankai ragina klientus neskubėti“, – aiškina I. Meilutė. Ji pastebi, kad pirkėjų sprendimų priėmimą stabdantys lūkesčiai dėl kainų kritimo niekur nedingo, ypač pirminėje NT rinkoje, nors statytojai Kaune kol kas tikrai neplanuoja kainų mažinimo.

A. Pranevičius esminių kainų pokyčių neužfiksavo ir karantino metu: „Galima išskirti tik kelis atvejus, kai klientai ypač skubėjo parduoti NT, todėl jį pardavė 10 proc. pigiau. Taip pat keli statytojai įtraukė akcijas – pavyzdžiui, ėmė dovanoti automobilių stovėjimo vietas ir (arba) sandėliukus. Bet iš esmės kainos liko gana stabilios, pardavėjai buvo linkę laukti ir stebėti situaciją“.

Vertindami būstų pasiūlos situaciją, agentūros „Capital“ NT brokeriai teigia, kad nepaisant to, jog nedidelė dalis vystytojų statybas pristabdė, didžioji dalis ir toliau vykdo suplanuotus darbus jau pradėtuose objektuose. Tiesa, naujų projektų statytojai imtis kol kas neskuba – panašu, kad norima pirmiausia išparduoti didesnę esamų objektų dalį ir tik tada planuoti naujas investicijas. Pasak A. Pranevičiaus, kai kurie vystytojai karantino metu bandė iš naujo derėtis su rangovais dėl statybos darbų kainos ir tokiu būdu susimažinti kaštus. I. Meilutė atkreipia dėmesį, kad antrinėje rinkoje pardavėjų kiek sumažėjo, tačiau taip gali būti ir dėl to, jog dauguma pardavėjų dabar yra motyvuoti ir užtikrinti, norintys iš tiesų parduoti NT, o ne tiesiog bandantys laimę.

A. Pranevičius išskiria dar vieną aplinkybę, turėjusią įtakos NT rinkos pasiūlai karantino metu. Rinkoje atsirado daug objektų, kurie anksčiau buvo skirti trumpalaikei nuomai, tačiau uždarius sienas nemaža dalis jų atsidūrė parduodamų objektų sąraše, tokiu būdu didindami pasiūlą ir konkurenciją kitiems parduodamiems objektams.

Pirkėjai dairosi erdvesnių būstų

NT specialistai pačių pirkėjų skirtumų prieš karantiną ir dabar neįžvelgia: jų spektras ir toliau išlieka platus, būstą perka tiek jauni, tiek vyresnio amžiaus asmenys, tiek šeimos ar vieniši žmonės. Tačiau šiuo metu NT daugiausia įsigyja tie žmonės, kuriems būstas reikalingas gyvenimui, o investavimui ar perpardavimui būstą perkantys asmenys dabar tapo pasyvesni – tą iš esmės lemia stabiliai besilaikančios kainos ir nuolaidų nebuvimas.

Visgi pirkėjų elgesys pamažu kinta. Kaip aiškina I. Meilutė, pirkėjai šiuo metu tvirčiau žino, kokio būsto nori, yra išsigryninę savo poreikius ir tapo konkretesni. A. Pranevičius pastebi, kad karantinas padėjo žmonėms įvertinti būsto dydį ir tipą: „Imta svarstyti, jog galbūt 20 kvadratinių metrų ploto būsto jau tikrai nebepakanka. Pirkėjai ypač pradėjo vertinti balkonus, terasas, žemės sklypus prie kotedžų, mat karantino metu ten galima leisti laiką gryname ore. Namai ir kotedžai apskritai tapo dar įdomesni. Dalis žmonių suprato, kad gali darbuotis ir iš namų, tačiau tam reikalinga bent jau atskira erdvė, kurioje galėtų užsidaryti ir pabūti be šeimos narių“.

NT brokerė Ieva Meilutė

„Padidėjo susidomėjimas sklypais gamtoje, vasaroti tinkamais nameliais – tam veikiausiai turėjo įtakos ir dabartinė situacija bei žinojimas, kad atostogas gali tekti praleisti Lietuvoje“, – pridūrė I. Meilutė.

O štai į labai mažus objektus, kurie yra tinkamiausi investicijai (ilgalaikei ar trumpalaikei nuomai) klientai šiuo metu žiūri atsargiai.

Prognozės atsargios, bet pozityvios

NT ekspertai vienareikšmiškai sutinka, kad tolimesnes NT rinkos prognozes įvardinti sunku, kadangi nekilnojamo turto rinka priklauso nuo ekonominės situacijos Lietuvoje ir pasaulyje, kurią dabar nulems daugiausia tai, ar sulauksime antrosios viruso bangos. Ši antroji banga ir vėl atneštų NT rinką stabdantį karantiną ir nežinią.

Visgi šiuo metu, pasak A. Pranevičiaus, pirkėjų lūkesčiai didėja, nekilnojamo turto rinka įsivažiuoja ir, jei situacija išliks panaši, rinkos aktyvumas tik augs.

„Rinka atsigauna ir yra daug pozityvių veiksnių, leidžiančių prognozuoti šviesią ateitį“, – kolegai pritaria I. Meilutė.