Eurocentrizmas, ESG ir kitos tendencijos: kaip investuoti į Europos komercinį NT 2022 m.

Pirmadienis, 31 sausio 2022

Pastaruosius dvejus metus komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinka išgyveno šoką. Deja, ne visi sektoriai atlaikė koronos išbandymą. Šiandien ekonomika pamažu pradeda grįžti į normalias vėžes, o kartu ir investicijos? Kokie Europos NT segmentai sulaukia daugiausia investuotojų dėmesio? Kokios grąžos jie tikisi?

2021 m. investicijų apimtys Europoje išaugo 10 proc. ir, anot analitikų, siekė apie 260 mlrd. eurų. Tai, kad investuotojai renkasi Europą, lemia daugybė faktorių, užtikrinančių optimalų rizikos ir grąžos santykį:

  • Žema ilgalaikė infliacija. Taip, 2021-2022 m. infliacija bus didesnė už istorinį vidurkį, tačiau jau 2023 m. ekspertai tikisi sugrįžti iki 1,5 proc.
  • Išvystyta verslo aplinka, infrastruktūra ir teisinė sistema.
  • Galimybė gauti finansavimą ir žemos palūkanų normos. Pastaraisiais metais bankų išduotų būsto paskolų palūkanos svyravo nuo 1,5 iki 3 proc., priklausomai nuo turto ir investuotojo profilio, o skolintų lėšų suma siekė 70 proc. sandorio sumos.
  • Rinkos dydis ir stabilumas – tai aktyvų pajėgumas išlaikyti teigiamą bendrą grąžą tam tikrą laikotarpį.
  • Rinkos investicinis potencialas ir jos stabilumas krizės metu.

2021 m. Europos NT rinkoms buvo tarsi pereinamasis laikotarpis. Sėkminga vakcinacija leido vyriausybėms švelninti apribojimus ir ekonomika pradėjo grįžti į normalias vėžes.

NT sandoriams tai ypač svarbu, todėl daugumoje Europos rinkų 2021 m. antrąjį ketvirtį buvo pastebimas padidėjęs investicinis aktyvumas. Galima sakyti, kad prasideda naujas ciklas. Bet ko iš jo tikėtis?

Investuotojų dėmesį labiausiai traukia modernus turtas, ypač biurų segmente. O tai ESG (aplinkosauginių, socialinių ir verslo valdymo veiksnių) atitikties eroje leidžia išvengti milžiniškų išlaidų nemodernizuotiems pastatams renovuoti. Tikėtina, kad atsigavimo laikotarpiu restruktūrizavimas bus pagrindinis rinkos bruožas.

Logistika

Pirmąjį 2021 metų pusmetį logistikos paklausa išaugo 62 proc. Tai lėmė sparčiai auganti elektroninė prekyba. Kad tai investicijoms įdomi sritis rodo didėjantys nuomos mokesčiai, didėjantis ploto trūkumas ir investuotojų susidomėjimas.

Investicijų į logistiką dalis per metus išaugo nuo 14 iki 23 proc. visos komercinio NT rinkos Europoje. Per ateinančius penkerius metus prognozuojamas šio sektoriaus pelningumas sieks 7,4 proc.

Kalbant apie atskirus miestus, numatomos grąžos svyravimai yra dideli: nuo 6,2 proc. JK iki 37,9 proc. Lenkijoje, pagal BNP Paribas prognozes. Trečdalis Europos miestų per visą prognozuojamą laikotarpį turėtų pasiekti daugiau nei 8 proc. bendrą metinę grąžą.

Logistikos NT pasiūla nepatenkins esamos paklausos. Prognozuojama, jog investicijos į logistikos sektorių artimiausiais metais augs.

Biurai

Numatoma, kad vidutinis laisvų darbo vietų lygis 2022 m. bus panašus į tokį, koks buvo 2021 m. pabaigoje - apie 8 proc. didesnis nei 2021 m. pradžioje. Mažiausi rodikliai fiksuojami Berlyne ir kituose Vokietijos miestuose. Varšuvoje, Bukarešte, Helsinkyje, Mančesteryje yra didelis laisvų patalpų lygis – iki 16 proc. Brokerių prognozėmis, Europos biurai per artimiausius dvejus metus turės vidutinį teigiamą pelningumą iki 6 proc.

Darbo erdvės evoliucija vyksta tuo pačiu metu kaip ESG revoliucija, pabrėžiant aplinkosaugos aspektą. Europos Sąjunga užsibrėžė tikslą iki 2050 m. tapti neutralia klimatui ir iki 2030 m. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją 55 proc. Pastatai sudaro apie 40 proc. ES anglies pėdsako, todėl nekilnojamasis turtas, ypač biurai, atliks labai svarbų vaidmenį siekiant šių tikslų.

Europos Komisijos duomenimis, maždaug 85 proc. pastatų Europos Sąjungoje buvo pastatyti iki 2001 m. ir nemaža jų dalis neatitinka šių laikų energinio efektyvumo kriterijų. Renovuoti reikia 35 mln. pastatų visoje Europoje.

Šiuo metu pastatų renovacijos tempas yra 1-1,5 proc. per metus. Norint pasiekti ESG rodiklius, renovacija turi būti paspartinta iki 2-3 proc. Be to, kai kuriems pastatams reikalinga esminis atnaujinimas, priklausantis nuo objekto dizaino, amžiaus ir vietos.

Mažmeninė prekyba

Kaip ir apgyvendinimo sektorius, mažmeninės prekybos sektorius 2020-2021 m. nukentėjo labiausiai. Prekybos centrų ir mažmeninės prekybos vietų kainos ir toliau mažės.

Mažmeninės prekybos vietų nuoma taip pat turėtų mažėti. Tarpininkavimo agentūros prognozuoja nuomos kainų sumažėjimą visoje Europoje vidutiniškai 1,5-1 proc. per metus. Manoma, kad nuomos kainos atsigaus tik 2024-2025 m. Prekybos centrų nuomos kaina iki 2023 m., ekspertų nuomone, turėtų mažėti po 3 proc. per metus.

Trumpalaikis pajamingumas visoje Europoje taps neigiamas. Geriausius rodiklius galėtų pateikti Ispanija, Italija ir Švedija. Kalbant apie prekybos centrus, Europos vidurkį turėtų viršyti Švedijos, Čekijos, JK ir Airijos prekybos centrai.

Šaltinis: prian.ru