Europoje griežtėja trumpalaikės nuomos reguliavimas

Pirmadienis, 27 gegužės 2024

Autorius: Realu.lt

Prancūzijos parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo siekiama griežčiau reguliuoti trumpalaikę nuomą per tokias platformas kaip „Airbnb“. Šis įstatymas, sulaukęs įvairių partijų atstovų palaikymo, turėtų padėti efektyviau valdyti turistinio apgyvendinimo rinką. Tikimasi, kad jis įsigalios 2024 m. rudens pradžioje.

Pagrindiniai pokyčiai

  • Mokesčių lengvatų mažinimas: Mokesčių lengvatos už pajamas iš trumpalaikės nuomos sumažinamos nuo 71% iki 30%.
  • Būsto registravimas: Įvedamas bendras registracijos numeris visiems trumpalaikės nuomos objektams. Tai leis merams geriau kontroliuoti padėtį būsto rinkoje.
  • Kurortinio būsto statybos apribojimas: Vietos tarybos galės apriboti naujo poilsio būsto statybą tam tikrose vietovėse, prioritetą skirdamos nuolatiniam gyvenimui skirto būsto statybai.

Savivaldos reakcija

Prancūzijos miestų merai jau seniai reikalavo griežtinti „Airbnb“ reguliavimą, todėl džiaugiasi naujomis priemonėmis. Kai kurie dešinieji politikai pokyčius palaikė nenoriai, o kai kurie kairieji norėtų dar griežtesnių priemonių.

„Airbnb“ generalinis direktorius Prancūzijoje ir Belgijoje Clément Elrieux pareiškė, kad apskritai palaiko naujas taisykles.

Situacija kitose šalyse

Nekilnojamojo turto rinkos reguliavimas per trumpalaikę nuomą yra problema ne tik Prancūzijoje. ES šalys ir atskiri Europos miestai jau keletą metų bando ją išspręsti.

Amsterdame taikomas trumpalaikės nuomos apribojimas iki 60 dienų per metus, turistinis mokestis, 1 mln. eurų skirta kovai su pažeidimais.

Berlyne draudžiama trumpam terminui išnuomoti visą butą, taikomi vieno kambario nuomos apribojimai. Už nuomos taisyklių pažeidimus gresia baudos iki 100 000 eurų.

Norint trumpam terminui išnuomoti būstą Barselonoje reikia gauti leidimą turistinei nuomai, sumokėti atitinkamą mokestį. Už nuomos taisyklių pažeidimus taip pat numatytos baudos.

Europos Komisijos pozicija

Europos Komisija dirba siekdama suderinti 27 ES šalių trumpalaikės nuomos teisės aktus. Tikslas – padidinti rinkos skaidrumą ir skatinti tvaresnį turizmą.

Numatomi pokyčiai visoje ES:

  • Internetinė registracija visiems ES apgyvendinimo paslaugų teikėjams, suteikiant jiems registracijos numerį.
  • Būtinas nekilnojamojo turto duomenų patikrinimas internetinėse platformose.
  • Atsitiktinės valdžios institucijų patikros.
  • Galimybė sustabdyti registraciją ir skirti baudas už pažeidimus.

Ką tai reiškia nuomininkams ir savininkams?

Naujos priemonės turės įtakos tiek nuomininkams, tiek savininkams, naudojantiems „Airbnb“ ar kitas trumpalaikės nuomos platformas. Nuomininkai gali susidurti su mažesniu būsto pasirinkimu ir didėjančiomis kainomis, nes savininkai gali nuspręsti sumažinti savo būsto nuomos dažnumą arba visiškai pasitraukti iš rinkos. Savininkams naujos taisyklės reiškia daugiau administracinių rūpesčių ir galimą pelno sumažėjimą.


Temos: Pasaulis