Realu.lt

Europoje įsibėgėja statybos

Europoje įsibėgėja statybos

Pasaulinė pandemija, privertusi iš naujo įvertinti gyvenamąją aplinką, pakeitė žmonių įpročius ir poreikius. Visame pasaulyje aiški tendencija, kai iš miestų žmonės keliasi į priemiesčius ir kaimo vietoves ar mažus butus keičia į didesnius. Masinis būsto keitimas užaugino paklausą tiek, kad pasiūla nespėjo jos tenkinti.

Karantino metu įvesti suvaržymai prilėtino naujas statybas, sudarydami palankias sąlygas augti tiek paklausos ir pasiūlos atotrūkiui, tiek nekilnojamojo turto kainoms. Per pastaruosius metus daugelyje šalių buvo fiksuoti rekordiniai sandorių skaičiai, nepaisant to, kad ir kainų augimo tempas buvo rekordinis. Prasidėjusi vasara atnešė į įvairių šalių nekilnojamojo turto rinkas šiokį tokį atokvėpį. Vieni ekspertai tai sieja su prasidėjusiu atostogų laikotarpiu, kiti aiškina, kad būsto kainos pasiekė tokį lygį, kuris jau stabdo pirkėjų apsisprendimą pirkti.

Kai kurių šalių centriniai bankai, Lietuvos taip pat, išreiškė susirūpinimą, kad nekilnojamojo turto rinka ima kelti nerimą. Kylančios kainos ir auganti paklausa kuria įtampą rinkoje, kurią numalšinti galėtų tik padidėjusi pasiūla - tiek pirminėje, tiek antrinėje rinkoje.

Europoje ima daugėti statybų

Po truputį įsibėgėja statybos. Štai Bulgarijoje per pirmąjį šių metų ketvirtį buvo išduoti 8775 leidimai statyti naujus būstus, rodo Nacionalinio statistikos instituto duomenys. Palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, leidimų skaičius padidėjo 14,4 proc., numatomų gyvenamųjų vienetų skaičius - 38,9 proc., o bendras plotas - 26,1 proc., praneša “Trud”.

Vien Sofijoje išduota leidimų 2920 butų statybai. Tai rodo, kad statybos šalies sostinėje vystysis itin aktyviai. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad išduotų statybos leidimų skaičius gerokai padidėjo ir mažesniuose miesteliuose. Vystytojai domisi ir regionais. Varnos regione išduotų statybos leidimų skaičius per metus padidėjo 168% (1822 leidimai).

2021 m. balandį Kipro valdžios institucijos išdavė 627 statybų leidimus. Tai yra 221,5% daugiau nei 2020 m. balandžio mėnesį, kai buvo išduoti 195 leidimai, skelbia „Cyprus Property News“, remdamasi vietos statistikos tarnyba. Įgyvendinus projektus pagal išduotus leidimus, rinkoje atsiras 955 nauji namai ir 192,9 tūkst. kv. m naujo gyvenamojo ploto. Šį šuolį ekspertai aiškina tuo, jog 2020 m. statybų sektorius ypatingai nukentėjo nuo COVID-19 apribojimų, o dabar beveik visi apribojimai yra panaikinti. Be to, nekilnojamojo turto pardavimai Kipre stabiliai atsigauna, o būsto kainos kyla.

Per pirmuosius keturis šių metų mėnesius buvo išduoti 2524 statybą leidžiantys dokumentai, o tai yra 46,7 proc. daugiau nei tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Daugiausia naujos statybos objektų planuojama Nikosijoje, Limasolyje, Larnakoje ir Pafose.

Lietuvoje gegužės mėnesį, palyginus su praėjusių metų gegužę, statybos darbų buvo atlikta 8,9 proc. daugiau (atmetus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką - 11,5 proc. daugiau). Negyvenamųjų pastatų statybos darbų atlikta už 99,8 mln. eurų, tai, pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, 10,7 proc. daugiau nei 2020 m. gegužės mėn. (nepašalinus – 12,9 proc.). Statistikos departamento duomenimis, gyvenamųjų pastatų statybos darbų atlikta už 65,9 mln. eurų, ir tai yra 35,3 proc. daugiau nei prieš metus (nepašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtakos – 33,8 proc.).

Remiantis „Realco“ paskelbtais duomenimis, per pirmąjį 2021 m. pusmetį Vilniaus mieste paviešinti 35 daugiabučių projektų projektiniai pasiūlymai. Tai leidžia prognozuoti, jog brėžinių stadijoje esančių butų pasiūla per artimiausius metus galėtų padidėti maždaug 4300 vienetų.

Ruošiant naudota prian.ru medžiaga.

 

Pasidalink naujiena