Realu.lt

JAV: namų kainoms kylant, statytojų pasitikėjimas krenta

JAV: namų kainoms kylant, statytojų pasitikėjimas krenta

Nematydamos aiškios būsto kainų augimo ir medžiagų tiekimo grandinės sutrikimų pabaigos, JAV statybos įmonės vis labiau nerimauja dėl situacijos nekilnojamojo turto rinkoje.

Nacionalinės namų statytojų asociacijos kas mėnesį skelbiamas pasitikėjimo indeksas rugpjūtį nukrito 5 punktais iki 75. Tai yra žemiausias šio pasitikėjimo rodiklio lygis per pastaruosius 13 mėnesių, kai nekilnojamojo turto rinka vystėsi pandemijos sąlygomis.

„Pirkėjų srautas sumažėjo iki žemiausio lygio nuo 2020 m. liepos, nes kai kurie potencialūs pirkėjai patiria šoką dėl padidėjusių statybos kaštų”, - sakė Chuckas Fowke'as, individualius namus statančios įmonės savininkas ir Nacionalinės namų statytojų asociacijos pirmininkas. „Valdžios atstovai turi rasti ilgalaikius tiekimo grandinės problemų sprendimo būdus”.

Jei pasitikėjimo rodiklis yra virš 50, jis rodo didėjantį pasitikėjimą esančia situacija. Pernai balandžio ir gegužės mėnesiais, prasidėjus pandemijai, šis indeksas staigiai nukrito žemiau 50, tačiau greitai atsigavo, nes daugelis amerikiečių praėjusią vasarą nusprendė atnaujinti namų paieškas. Pasitikėjimo rodiklio kritimas fiksuojamas visoje šalies teritorijoje.

Ekspertų teigimu, tai, kaip situacija rinkoje klostysis toliau, priklausys nuo to, kaip pirkėjai reaguos į aukštas būstų kainas, ypač turint galvoje, kad gali didėti būsto paskolų palūkanų normos, jei federalinė valdžia ims mažinti su pandemija susijusias ekonomikos skatinimo priemones. Pastatytų parduodamų namų trūkumas ir medžiagų tiekimo grandinės sutrikimai - tai yra priežastys, kurios, anot gyvenamojo nekilnojamojo turto statytojų, greičiausiai išlaikys aukštas būsto kainas. Kai kuriuos pirkėjus jos gali išgąsdinti, dėl ko jie savo sprendimą pirkti namą gali atidėti vėlesniam laikui ir laukti, kol rinka atvės.

„Nors demografiniai rodikliai ir pirkėjų susidomėjimas išlieka aukštame lygyje, dėl padidėjusių statybos kaštų ir sumenkusio medžiagų prieinamumo statybų apimtys mažėja, o kai kur naujų namų statybos buvo visai sustabdytos”, - sakė vyriausiasis asociacijos ekonomistas Robertas Dietzas. „Nors šie statybinių medžiagų tiekimo sunkumai stabdo rinką, tikimės, kad artimiausiais mėnesiais situacija pagerės ir rinka normalizuosis”.

Šaltinis: realtor.com

Pasidalink naujiena