Jo didenybė jungiklis

Pirmadienis, 01 sausio 2018

Grįžtate vakare namo. Paskui save uždarote ir užrakinate duris. Ir kas tas pats pirmas daiktas, kurio nesąmoningai imate ieškoti? Greičiausiai tai – šviesos jungiklis. Tikriausiai tokie atvejai yra vieninteliai, kai iš tiesų skiriame dėmesio šiai mažai interjero detalei. Ir net tada galvojame ne apie patį jungiklį, o apie šviesą, kurią jis suteikia. Štai, kiek filosofijos savo egzistavime gali slėpti toks retai pastebimas daiktas, kurį namuose turbūt liečiame dažniau nei bet kurią kitą interjero detalę!

Dievas slypi detalėse, ir tiktai atidi akis namuose visada pastebės stilingai ir skoningai parinktus šviesos jungiklius. Taip, kai kurie žmonės iš tiesų į juos kreipia dėmesį.

 

Jungiklio kilmė

Pirmąjį šviesos jungiklį, tiksliau, jo protėvį, 1884-aisiais sukūrė Johnas Henry Holmesas. Epochą atkuriančiuose filmuose tikriausiai esate matę dideles svirtis, kurios patrauktos aukštyn arba žemyn reguliuodavo šviesą. Tai ir buvo J. H. Holmeso kūrinys. Tačiau 1917 m. Williamo J. Newtono sukurtas jungiklis sukėlė dar didesnį perversmą pasaulyje ir jau buvo daug panašesnis į šiandienius. Jų, primenančių gerokai sumažintą J. H. Holmeso svirties versiją, dažnai matydavome savo senelių namuose. Užtekdavo vieno piršto pakelti ir nuleisti naująjį mygtuką.

Stilių įvairovė ir derinimas interjere

Galimi du jungiklių derinimo būdai interjere. Arba visiškai paslėpti ir sulieti su aplinka, arba išryškinti, derantys spalva su kitais ryškiais interjero akcentais. Kalbant apie jungiklių stilius, ilgą laiką pasaulyje karaliavo klasika. Pagal 1969 m. namų statybos tradicijas kompanijos „Jung“ sukurti „LS 990“ jungikliai. Kvadratinės formos, dideli ir patogūs jungikliai tapo ypač mėgstami daugybės architektų. „Būtų įdomu paanalizuoti, kiek kartų per dieną naudojame šviesos jungiklį. Tikriausiai nurodytume daug mažesnį skaičių nei yra iš tiesų. Tai rodo, koks svarbus yra jungiklis, kurį naudojame ir dieną, ir naktį, kuris gerai matomas ant sienos, bet nekrinta į akis, o jo naudojimas – lyg savaime suprantamas dalykas. Toks man yra „LS 990“, – taip klasikinio jungiklio įsiliejimą į išbaigtą interjerą mato architektas Jürgenas Engelis. Nepaisant didžiulės pasiūlos, šis klasikinis jungiklio stilius išlieka vienu populiariausių visame pasaulyje.

Galimi du jungiklių derinimo būdai interjere: arba visiškai paslėpti, sulieti su aplinka, arba išryškinti ir derantys spalva su kitais ryškiais interjero akcentais.

Kiek sušvelnintas tokio stiliaus variantas – jungikliai ir jų rėmeliai truputį užapvalintais kraštais. Tokie dažnai derinami ir klasikinio, ir Provanso stiliaus namų interjere. Ieškodami originalesnių jungiklių, rėmelių, šiandien galite rinktis iš daugelio spalvų plastiko, stiklo... Ypatingu akcentu interjere gali tapti ir žalvariniai, plieniniai, aliuminiai ar lakuoto metalo jungikliai.

Spalvos

Nors pasaulyje vis dar populiariausi baltos spalvos jungikliai, gamintojai siūlo vis daugiau pačių įvairiausių spalvų variantų. Kompanija „Jung“ jau minėtus klasikinius „LS 990“ jungiklius šiandien siūlo rinktis net iš 63 spalvų paletės, tarp jų rasite ir 2017-ųjų „Pantone“ kompanijos metų spalva išrinktą žalią „Greenery“. Visi šie spalvoti jungikliai dažomi rankomis. Taip gaunamas akiai ypač malonus matinis paviršius. Spalvotus jungiklius galima originaliai derinti su kitais ilgaamžiais namų akcentais – užuolaidomis, šviestuvais, baldais ar grindų dangomis.

Spalvotus jungiklius galima originaliai derinti su kitais ilgaamžiais namų akcentais – užuolaidomis, šviestuvais, baldais ar grindų dangomis.

Ne mažiau už išvaizdą svarbi ir jungiklio kokybė – juk tai elektrotechninis gaminys, tad saugumas ir patikimumas – svarbiausia!

Šaltinis: Ntnaujienos.lt. Parengė – Ieva Elvyra Kazakevičiūtė.

Temos: Interjeras