Kaip keitėsi būsto pirkėjai 2022 m.?

Penktadienis, 18 lapkričio 2022

Visi sutiks, jog 2022 m. yra išskirtiniai savo geopolitiniais įvykiais, vienaip ar kitaip veikiančiais mūsų gyvenimą bei nuotaikas. Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinką stipriai paveikė prasidėjęs karas Ukrainoje. Kokios būsto ieškančiųjų nuotaikos vyravo metų pradžioje ir kaip jos keitėsi laikui bėgant? Kokiais lūkesčiais šiandien gyvena būsto pirkėjai?

2022m. pavasaris - šokas, abejonės dėl ateities ir karo pabėgėlių srautai

Anot Capital tinklo NT brokerio Pauliaus Nečiūno, 2022-ieji prasidėjo gana įprastai: norinčiųjų parduoti turtą netrūko, netrūko ir norinčiųjų jį įsigyti. Viskas pasikeitė po vasario 24 d., Rusijai užpuolus Ukrainą. Brokeris pasakoja, jog dalis tiek būsto pardavėjų, tiek pirkėjų, dėl įvykių Ukrainoje patyrė šoką ir nutraukė ar sustabdė pradėtus būsto pirkimo-pardavimo procesus.

„Galėčiau pasakyti, jog po vasario 24 d. turėjome labai panašią situaciją, kokią turėjome paskelbus pirmąjį karantiną dėl Covid-19 pandemijos. Pradinis šokas buvo didžiulis. Žmonių veiksmus stingdė ir nerimas bei nežinomybė, kaip situacija bus suvaldyta ir kaip labai ji paveiks kasdienį gyvenimą. Tačiau jau po kelių savaičių NT rinka ėmė aktyvėti. Pirmosios savaitės po karo Ukrainoje pradžios parodė, jog esame saugūs ir karas taip greitai iki mūsų neateis, tad tie, kurie buvo pristabdę savo planus pirkti ar parduoti NT, juos vėl atnaujino ir būsto pirkimo-pardavimo sandorių ėmė vėl daugėti“, - pasakoja P. Nečiūnas.

NT rinką ypač suaktyvino į Lietuvą plūstantys karo pabėgėliai iš Ukrainos. Anot NT brokerio, didelė dalis ukrainiečių atvyko ne tuščiomis, jie atvyko turėdami nemažas sumas pinigų, kuriuos norėjo skirti būstui Lietuvoje įsigyti. Ukrainiečiai užkaitino ir nuomos rinką, savo gausa sąlygoję nuomos kainų augimą ir nuomojamų butų pasiūlos trūkumą.

Vasara – pirmas tikras atostogų sezonas po pandemijos

Šių metų vasara daug kam buvo pirma vasara, kai galėjo keliauti be jokių pandemijos apribojimų, tad nemaža dalis lietuvaičių bent dalį savo vasaros atostogų praleido užsienyje. Tai pasijautė ir NT rinkoje.

„Būsto pirkėjai šią vasarą tikrai atostogavo. Pajutę tai, kai kurie NT pardavėjai ir vystytojai rudeniui atidėjo savo objektų pardavimą. Tikėjomės, jog pirkėjų aktyvumas į buvusį lygį grįš rugsėjį, tačiau realų pirkėjų sugrįžimą po vasaros pajutome tik spalio mėnesį“, - sako P. Nečiūnas.

Būsto pirkėjai grįžo su kitokiais lūkesčiais, kitokia nuomone ir labiau apsvarstę savo sprendimą įsigyti būstą.

Ruduo - pasikeitęs NT pirkėjas

Lygindamas šiandieninį būsto pirkėją su metų pradžioje būsto ieškojusiais gyventojais, NT brokeris P. Nečiūnas sako, jog šiandien būsto pirkėjai atsakingiau vertina juos sudominusį būstą. Anot NT brokerio, būsto ieškantieji nebeskuba priimti galutinio sprendimo. Neretai yra kreipiamasi ir į turto vertintojus, jog šie pateiktų savo išvadas apie perkamo būsto tikrąją rinkos vertę.

Su NT pirkėjais aktyviai dirbanti NT brokeris dalijasi, jog būsto pirkėjų skambučių šiandien jis sulaukia apie 80 proc. mažiau nei prieš metus. „Prasidėjus pandemijai, regis, viena iš nedaugelio žmonėms prieinamų pramogų buvo vaikščioti per parduodamus būstus ir svajoti, kaip jie ten gyventų, be jokių rimtų ketinimų pirkti. Šiandien yra kitaip: jei sulaukiu skambučio, žinau, kad tai yra rimtai nusiteikę pirkėjai, žinantys, ko nori ir ko ieško“, - pasakoja P. Nečiūnas.

NT brokeris pastebi, jog pasikeitęs pirkėjų elgesys į jų rankas perduoda derybinę galią. Pasak P. Nečiūno, „jei nepavyksta įsigyti sudominusio būsto, pirkėjai per daug nenusimena, nebepuola karštligiškai siūlyti didesnės kainos, bet ramiai tęsia savo paieškas“.

Kilusi energetinė krizė, anot NT brokerio, verčia labiau atkreipti dėmesį į sąskaitas už šildymą. „Be elektros gyventi negalime, o ir jos sutaupyti galime tik minimaliai, nes visiems šiuolaikiniams prietaisams reikia elektros energijos. Labiau galime paveikti sąskaitas už šildymą, pasirinkę naujos statybos būstą ar būstą renovuotame name“, - sako P. Nečiūnas. Jo nuomone, butai senos statybos daugiabučiuose, kurių energetiniai sertifikatai yra itin prasti, ilgainiui praras savo patrauklumą, o tai sąlygos jų kainų korekciją bei paskatins renovaciją.

Patarimai šiandien ieškantiems būsto

Su būsto pirkėjais daug bendraujantis NT brokeris P. Nečiūnas dalijasi patarimais šiandien būsto ieškantiems žmonėms.

NT brokeris ragina ramiai vertinti informaciją apie išaugusias būsto kainas ir nebijoti pirkti būsto net ir esant būsto kainų pakilimui. „Jei būstas yra perkamas sau gyvenimui ir neplanuojama jo parduoti artimiausius 7 ar 10 metų, tai visiškai nesvarbu, kokia to būsto kaina šiandien. Ilguoju periodu nekilnojamojo turto kaina auga, tad jį pardavus po 10 metų atgausite bet kokiu atveju daugiau, nei dabar už jį sumokėsite“, - sako NT brokeris.

Ieškant būsto, anot NT brokerio, labai svarbu neskubėti ir detaliai išanalizuoti visą turimą informaciją. „2021 m. būstus žmones pirko skubėdami, neįsigilindami tiek į savo asmeninę, tiek į bendrą situaciją, ir dažnai likdavo nusivylę savo pirkiniu. Nereikia skubėti. Išsigryninkite, kas jums yra svarbu, kokie yra jūsų lūkesčiai, kiek galėsite investuoti į įsigytą būstą“, - pataria P. Nečiūnas.

Anot Capital tinklo NT brokerio P. Nečiūno kiekviena būsto paieška, jei būstas bus perkamas su banko paskola, turėtų prasidėti nuo pokalbio banke. „Pirminė konsultacija dėl būsto paskolos padės išsiaiškinti savo galimybes, apibrėš ieškomo būsto kainą“. Pasak NT brokerio, banke gauta informacija leis pirkėjams negaištant laiko priimti sprendimą dėl būsto pirkimo bei drąsiau palikti užstatą, nebijant, jog bankas reikalingos sumos gali ir nepaskolinti.