Kaip NT kainą veikia krizės ir laikas?

Ketvirtadienis, 23 birželio 2022

Kiekvienais metais vis tenka girdėti kalbas apie tai, jog nekilnojamojo turto (NT) kainos jau pasiekė savo piką, tačiau jos vis kyla toliau. Kol neateina krizė. Kas vyksta su NT verte bėgant laikui? Ar visada atsiperka investicijos į NT?

Arūnas Pranevičius, „Capital” tinklo NT brokeris ir valdantysis partneris sako, jog kalbant  apie NT vertę, svarbu suprasti, kokiu tikslu turtas perkamas. „Paprastai NT neperkamas metams ar dviems. Bėgant laikui, NT nuolat brangsta. Taip, būna visokių krizių, kurių metu NT kainos svyruoja, tačiau krizėms praėjus, NT kainos vėl kyla aukštyn. Butas, kuris apie 2000 m. kainavo 10 tūkst. litų, dabar kainuoja 30 tūkst. eurų. Tai puikus pavyzdys, kaip laikas veikia NT kainą”.

Dar vieną pavyzdį, iliustruojantį, kaip laikas kelia NT vertę, pateikė kitas „Capital” brokeris Mantas Sladkevičius. Jis pasakoja, jog viena šeima 2008 m. pirko būstą. Už jį sumokėjo 460 tūkst. litų (apie 133 tūkst. eurų). Tuo metu pirkėjai tikėjo, jog kaina, kurią jie moka už butą, gerokai viršija tuometinę rinkos kainą, tačiau savo sprendimo nekeitė. Šiais metais šeima įsigytą butą pardavė už 149 tūkst. eurų.

„Visus 14 metų šeima butą nuomavo. Jei vidutiniškai per mėnesį butas sugeneruodavo apie 400 eurų, tai per visą laiką jis šeimai uždirbo daugiau nei 67 tūkst. eurų. Taigi šią sumą galima pridėti prie pelno, kurį šeima gavo pardavusi butą. Matome, jog net ir piko metu pirktas būstas po 14 metų žmonėms buvo pelningas. Dar nereikia pamiršti, jog tuomet šeima butą pirko naują, o dabar pardavė jau 14 metų senumo”, - pasakoja M. Sladkevičius.

NT brokerio nuomone, galbūt ir šiandien yra žmonių, galvojančių, jog dabar pirkti būstą yra per brangu ir jis niekada neatsipirks. „Per 10-15 metų būsto vertė pakyla ir, jei jis yra nuomojamas, savininkui sukuria dar daugiau naudos. Jei krizei atėjus NT kaina kažkiek sumažės, ilguoju periodu ji grįš į buvusį lygį ir jį viršys”, - teigia ilgametę brokeriavimo patirtį turintis M. Sladkevičius.

Nesustojant kilti gyvenamojo NT kainoms ir neslūgstant pirkėjų aktyvumui, pasigirsta minčių, jog būsto kainos jau pasiekė ir net viršijo 2008 m. kainų lygį, po kurio atėjo ekonominė griūtis. „Capital” brokeris Justas Pranskaitis mano, jog tuomet buvusi situacija rinkoje gerokai skiriasi nuo šiandieninės. „Nereikia pamiršti, kad tada buvo visai kitokios skolinimosi sąlygos. Bankai nereikalavo pradinio įnašo, užteko tik gauti tam tikras pajamas. Dabar norint įsigyti pirmąjį būstą, reikia turėti 15 proc. savo lėšų, antrajam būstui reikės turėti 20-25 proc. pradinį įnašą. Šiandien bankai yra sudėję daugiau atsakingo skolinimosi saugiklių, kurie užtikrina rinkos patvarumą”, - įžvalgomis dalinasi J. Pranskaitis.

Anot NT specialisto, buvusią finansų krizę lėmė tai, jog buvo išdalinta daug blogų paskolų, žmonės nebuvo realiai įvertinę savo galimybių mokėti paskolų įmokų, o bankui įkeisto turto vertė tapo mažesnė nei pasiskolinta suma. „Tuomet teko turtą pardavinėti varžytynėse ir daug žmonių nukentėjo”, - sako J. Pranskaitis.

Kolegai pritaria ir M. Sladkevičius, sakydamas, jog bankai dabar daug atsakingiau žiūri į skolinimą ir nuolat stebi rinkos pokyčius. Jei bus priartėta prie pavojingos ribos, bankai imsis atitinkamų veiksmų.

Ar verta laukti geresnių NT kainų?

Visi trys brokeriai sutartinai teigia, jog laukti geresnių kainų tikrai neverta, nes kol kas nėra jokių priežasčių joms kristi. A. Pranevičius pasakoja, jog savo veikloje dažnai sutinka žmonių, kurie tikisi įsigyti būstą geresne kaina ir galutinį sprendimą pirkti jie atidėlioja net ir metus ar ilgiau. „Laukdami geresnių kainų žmonės praranda laiką ir galimybę rinktis, nes tai, ką jie galbūt išgalėjo įsigyti prieš porą mėnesių, šiandien jiems jau yra per brangu. O jei būtų įsigiję būstą, jo vertė jau būtų pradėjusi kilti. Dar didesnį pelną gautų, jei įsigytą butą išnuomotų”, - sako A. Pranevičius.

J. Pranskaitis prisimena amerikiečių posakį, teigiantį, jog nereikia laukti įsigyti NT, reikia įsigyti NT ir tada laukti. Laukiant geresnių kainų yra prarandami pinigai, o nekilnojamasis turtas toliau brangsta ir su kiekviena pradelsta diena už jį reikės mokėti vis daugiau. 

Daugiau įžvalgų ir realių pavyzdžių, kaip laikui bėgant kito būsto vertė, laidoje „NT tiesiogiai”.