Kaip R.Šimašius pateisino "DO Architects" laimėjimus Vilniuje?

Trečiadienis, 11 rugpjūčio 2021

2021 m. rugpjūčio 11 d. Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius sukvietė žiniasklaidos atstovus į spaudos konferenciją, kurios metu atsakinėjo į žurnalistų klausimus, susijusius su pastaruoju metu viešoje erdvėje netylančiomis temomis apie naują mero santuoką, naujos sutuoktinės įmonės „DO Architects” laimėtus Vilniaus miesto savivaldybės paskelbtus konkursus ir tolimesnius darbus.

Spaudos konferenciją Vilniaus meras pradėjo padėkos žodžiu pareigūnams, kurie „vakar prie Seimos gynė mūsų demokratiją”, kvietė apgalvoti savo veiksmus tuos, kurie renkasi prie Seimo protestuoti „ar pažioplinėti” bei padėkojo medikams, „besirūpinantiems tais, kurie nesirūpina savimi”.

 „Iš atostogų grįžau tam, kad išsklaidyčiau bet kokias abejones, kurios gali kilti, nes klausimų viešojoje erdvėje tikrai daug. Tiesą sakant, kai kurie iš jų mane net ir nustebino. <...> Kaip žinia, prieš pusantros savaitės susituokiau. Man asmeniškai tai džiugi diena. Kitiems ji sukėlė daug įvairių interpretacijų, kurias mielai pakomentuosiu.”

Tolminkiemio mokykla Pilaitėje

Surengtoje spaudos konferencijoje Vilniaus miesto merui buvo užduotas klausimas dėl Tolminkiemio mokyklos projektavimo. Kodėl buvo atsisakyta pirminių projekto sprendimų, už kuriuos jau buvo sumokėta, ir paskelbtas naujas konkursas, kurį laimėjo „DO Architects”?

R.Šimašius teigė, jog tam, kad būtų nuspręsta, kokią mokyklą Pilaitėje statyti - bažnytinę ar savivaldybės, buvo atlikta tiek vilniečių, tiek Pilaitės gyventojų apklausa, kuri parodė, kad net 90 proc. apklaustųjų Pilaitėje norėtų savivaldybės mokyklos. Todėl ir buvo priimtas atitinkamas sprendimas.

Tuomet prasidėjo projektavimo stadija. Pirmasis projektas buvo atmestas dėl to, kad buvo per brangus ir neatitiko bendruomenės lūkesčių. „Tuomet buvo pereita prie tų standartų, kuriuos turime iki šiol. Visais atvejais yra rengiami architektūriniai konkursai. <...> Juos organizuoja net ne pati savivaldybė, o Architektų sąjunga. Iš savivaldybės dalyvauja 1 ar 2 komisijos nariai, kad nebūtų kažkokių interpretacijų. Tai yra standartas, kurį taikome visiems, ir tikriausiai esame vienintelė savivaldybė Lietuvoje, kuri taiko tokį standartą, kai nepriklausomos komisijos atrinkinėja viešuosius projektus”, - kalbėjo Vilniaus meras. „Do Architects”, mero duomenimis, laimėjo tik 1 ar 2  iš 11 per pastaruosius kelerius metus skelbtus tokius konkursus.

Po žurnalistinio tyrimo - iš pareigų pasitraukęs vyriausiojo architekto patarėjas

Vienas didžiųjų Lietuvos naujienų portalų atliko tyrimą, kuriuo išsiaiškino, kad Vilniaus miesto vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio patarėju dirbantis Vytautas Lelys yra dirbęs naujosios R.Šimašiaus sutuoktinės Gilmos Teodoros Gylytės kompanijoje „DO Architetcts”. Vilniaus miesto meras sakė žinantis šią informaciją. Jis pridūrė: „po to, kai pasirodė ryškus straipsnis, kuris nepagrįstai apipylė purvais ir jį, ir kitus dirbančius žmones, jis nusprendė pasitraukti. <...> Man labai gaila, kad jis pasitraukė, nes jis vadovavo gana svarbiems projektams”.

Susitikimas dėl verslo centro vietoje Vilniaus gynybinės sienos bastėjos siurblinės

Vietoje Vilniaus gynybinės sienos bastėjos esančios siurblinės svarstoma įkurdinti verslo centrą. „Icor“ valdybos pirmininkas Andrius Janukonis pernai birželio 1 dieną toje vietoje neformaliai buvo susitikęs su Vilniaus savivaldybės atstovais, kur buvo aptarta teritorijos galima plėtra. Viešojoje erdvėje buvo paskelbta slapta padaryta šio susitikimo nuotrauka. Joje matyti, kad atvyko ir G. T. Gylytė.

Vilniaus merui buvo užduotas klausimas, kas ją pakvietė į šį susitikimą ir ar vyriausiasis Vilniaus miesto architektas M.Pakalnis siūlė potencialiems vystojams šios architektės paslaugas?

R.Šimašius kategoriškai pareiškė, kad M.Pakalnis G.T.Gylytės paslaugų nesiūlė. „Tuometinis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis pakvietė visus ten atvykti. Ar reikėjo miesto vyriausiajam architektui ten eiti ar nereikėjo?  Mano supratimu, ėjimų į miestą turėtų būti kuo daugiau, nes vien iš kabineto pasakyti, kokie yra savivaldybės standartai, ne visada ir pavyksta. Ten tikrai nebuvo jokio slaptumo, nes patys žmonės darė nuotraukas ir prašau tos teorijos nevystyti, nes tai būtų netiesa. Kartais tikrai reikia išlįsti į miestą”. Vilniaus miesto meras šiuos savo teiginius iliustravo pavyzdžiais, kaip Vilniaus miesto savivaldybė skiria dėmesį architektūros ir urbanistinei kokybei. Jis paminėjo projektą „500 metrų aplink savivaldybę”, kurio esmė - išbandyti įvairias naujoves šalia savivaldybės, kad būtų galima vystytojams paprasčiau parodyti, „kaip iš tikrųjų reikia daryti”.  Tuo tikslu buvo apsaugos zonoje susodinti medžiai ir krūmai, nors buvo sakoma, kad tai daryti negalima, užsodinta pieva Jablonskio skvere ir kt. „Šiandien mes turime 10 architektūros taisyklių, kurių neturi nė viena kita savivaldybė. Mano vienintelis klausimas vyriausiajam architektui būna „Ar atitinka taisykles ar ne ?”. Taip pat turime 12 gatvių projektavimo taisyklių. Mūsų politika yra labai aiški, skaidri ir kartelę kelianti aukštyn”, - spaudos konferencijoje sakė R.Šimašius.

Savivaldybė prisidėjo prie „Portalo” finansavimo

Šių metų gegužės pabaigoje buvo atidarytas projektas „Portalas”, sujungęs Vilnių ir Liubliną. Pelno nesiekiančio projekto idėjos autorius Benediktas Gylys, Benedikto Gylio paramos fondo prezidentas yra ir naujosios Vilniaus miesto mero žmonos G. T. Gylytės pusbrolis. Vilniaus miesto savivaldybė prie šio projekto įgyvendinimo prisidėjo finansine parama, kuri sudarė ketvirtadalį projekto kainos: 50 tūkst. eurų savivaldybės, 150 tūkst, eurų - B. Gylio lėšos. „Aš, tiesą sakant, nežinau, ar tai vertinti kaip kažkokią problemą. Problemą, kaip miesto meras, matau kitur: labai norėčiau, kad visi žmonės, kurie nori kaip nors prisidėti prie Vilniaus, vieną dieną nesijaustų apipilti purvais vien tik dėl to, kad nusprendė visuomenei kažką finansuoti ir bendradarbiauti su savivaldybe būtent dėl to”, - kalbėjo Vilniaus miesto meras. Jis taip pat pabrėžė, kad Vilnius nors ir nėra labai mažas, bet jis nėra ir labai didelis, tad sąsajų su kitais asmenimis galima lengvai rasti.

Apskritai projektą „Portalas” R. Šimašius vertina labai teigiamai. Jis džiaugėsi, kad šio projekto dėka Vilnius sulaukė didžiulio tarptautinio dėmesio, kelias dienas iš eilės vaizdo reportažas apie šį projektą buvo pats žiūrimiausias BBC portale. „Noriu Benediktui padėkoti, kad jis savo idėjas ir asmenines lėšas skyrė šiam projektui, kuris yra tikrai puikus”.

„DO Architects” Vilniaus miesto savivaldybės konkursuose nebedalyvaus

„Man labai apmaudu, kad „DO Architects” nusprendė nebedalyvauti savivaldybės rengiamuose konkursuose”, - sakė R.Šimašius. „Esame viešai įsipareigoję skelbti viešus konkursus, nors įstatymas to nereikalauja ir jokia kita savivaldybė to nedaro. Jie („DO Architects”) paskelbė tuose konkursuose nebedalyvausiantys. Man atrodo, kad tai perteklinė priemonė, nes interesų konfliktų vengti esu įpareigotas aš, o ne kas kitas, kaip viešas, išrinktas asmuo”, - kalbėjo Vilniaus miesto meras. Jo manymu, kuo daugiau dalyvių dalyvaus viešuosiuose konkursuose, tuo didesnė tikimybė, kad konkursus laimės geri projektai.

Vilniaus miesto meras R.Šimašius viešai įsipareigojo konsultuotis su savivaldybės antikorupcinio skyriaus vedėja, „tinkama ar netinkama vieną ar kitą žingsnį daryti”. „Kitais metais turi būti atidaryta Pilaitės mokykla. Ar galiu aš ten kaip miesto meras ateiti ir dalyvauti ar negaliu?” - retoriškai klausė R. Šimašius. „Reikės aiškintis ir sąžiningai ieškoti atsakymo”.

Asmeniniai užkulisiai

Vilniaus miesto meras R. Šimašius skirtis su antrąja žmona nusprendė praėjusių metų lapkričio-gruodžio sandūroje, o viešai apie tai paskelbė sausio mėnesį. Su naująja žmona G. T. Gylyte jis buvo pažįstamas jau seniai, o artimiau pradėjo bendrauti po Kalėdų. Architektė G. T. Gylytė yra viena iš įmonės “DO Architects” įkūrėjų ir akcininkų. Ši įmonė yra laimėjusi penkis Vilniaus miesto savivaldybės skelbtus viešuosius konkursus. Trečiosios santuokos išvakarėse R.Šimašius deklaravo savo ryšius su G. T. Gylyte.