Kaip sukurti sveiką mikroklimatą namuose
Autorius: Realu.lt
Žiemos metu, kai daugiausia laiko praleidžiame patalpose, svarbu pasirūpinti sveiku mikroklimatu namuose. Kokybiškas oras patalpose – tai ne tik komforto, bet ir sveikatos garantas. Pasaulio sveikatos organizacija primena, kad oras patalpose tiesiogiai veikia mūsų savijautą: jei jame gausu virusų, bakterijų ar pelėsių, rizikuojame sveikata.
1. Reguliarus vėdinimas – pirmasis žingsnis į sveiką orą
Vėdinant patalpas, jas papildome šviežiu oru ir pašaliname užterštą, todėl reguliari oro cirkuliacija tiesiogiai veikia mūsų darbingumą, miego kokybę ir bendrą sveikatą. Šviežio oro trūkumas skatina mieguistumą, nuovargį ir didina kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip gripas ar COVID-19, riziką. Vėdinant taip pat sumažėja drėgmės perteklius ir pelėsio atsiradimo galimybė.
Patalpas galima vėdinti natūraliai – tiesiog atidarant langus. Tam, kad oras namuose reguliariai atsinaujintų, patariama atverti langus du kartus per dieną, ryte ir vakare. Langą užtenka laikyti atidarytą 5–10 minučių – priklausomai nuo aplinkos oro temperatūros. Esant stipriai aplinkos taršai (pvz., gaisrams, pramoninėms avarijoms), vėdinimą rekomenduojama apriboti.
2. Drėgmė: sveikatai naudinga pusiausvyra
Pernelyg sausas oras dažnai pasitaiko šildymo sezono metu. Jis džiovina akių ir nosies gleivines, todėl susidaro palankios sąlygos mikrobams daugintis. Tačiau per didelė drėgmė taip pat kelia pavojų – ji skatina pelėsio augimą, kuris gali sukelti alergines reakcijas, astmą ir kitas sveikatos problemas.
Idealus patalpų drėgmės lygis – nuo 35 iki 60 procentų. Jei drėgmės per mažai, verta apsvarstyti oro drėkintuvo įsigijimą. O jei drėgmė per didelė, galima naudoti oro sausintuvą ar tiesiog reguliariai vėdinti patalpas.
3. Venkime perteklinių cheminių medžiagų
Cheminės medžiagos patenka į patalpų orą iš baldų, apdailos medžiagų, valymo priemonių ar oro gaiviklių. NVSC specialistai rekomenduoja vengti cheminių oro gaiviklių, o jei naudojame žvakes ar smilkalus, reikėtų patalpas iš karto po to vėdinti, nes degimo metu į orą patenka kietosios dalelės, kurios gali dirginti kvėpavimo takus.
Verta rinktis ekologiškas, mažiau chemines medžiagas turinčias valymo priemones bei apdailos medžiagas, nes jos mažina pavojingų cheminių medžiagų koncentraciją patalpų ore.
4. Palaikykime tinkamą temperatūrą
Patalpose šaltuoju metų laiku rekomenduojama palaikyti 18–22 °C temperatūrą. Tai ne tik komforto, bet ir sveikatos klausimas, nes per aukšta ar per žema temperatūra gali neigiamai paveikti mūsų imuninę sistemą ir bendrą savijautą. Stenkitės išlaikyti stabilų temperatūros lygį ir venkite staigių jos svyravimų.
5. Skalbinių džiovinimas – ne gyvenamosiose patalpose
Gyvenamosiose patalpose skalbinių džiovinimas didina drėgmės lygį ir skatina pelėsio atsiradimą. Todėl patartina džiovinti skalbinius vonios kambaryje arba skalbykloje, kurioje yra gera ventiliacija, arba, esant galimybei, džiovinti skalbinius lauke.
Sveikas mikroklimatas yra tai, kas užtikrina mūsų gerą savijautą ir sveikatą. Nuolat rūpindamiesi namų oro kokybe, reguliariai vėdindami patalpas, palaikydami optimalų drėgmės ir temperatūros lygį bei mažindami cheminių medžiagų naudojimą, sukuriame palankią aplinką sau ir savo artimiesiems.