Kartą per šimtmetį pasitaikanti proga – istoriniame pastate Laisvės alėjoje pardavinėjami prabangūs apartamentai

Ketvirtadienis, 26 lapkričio 2020

Istorija, erdvė ir puošnusis „Art deco“ stilius – visi šie elementai susipina Kauno širdyje, Laisvės alėjos pradžioje stovinčiame ką tik rekonstruotame A. Lapino name. Istoriniame pastate vietą  atranda ne vieną dešimtmetį mininčios, laiko paliestos architektūrinės detalės, kurios moderniame interjere įgauna visiškai naują spalvą ir kuria tobulos harmonijos tarp seno ir naujo jausmą.

Pastatas iš Kauno atviruko

Soboro kaimyno, Laisvės alėjos pradžios simboliu laikomo ir kadaise žinoto kaip Lapino namo rekonstrukcija beveik baigta. Po daugiau nei aštuoniasdešimties metų atsirado galimybė šiame kultūros paminkle įsigyti privačią nuosavybę, nes paskutinis privatus namo savininkas užfiksuotas dar 1940 m.

„Pastatas turi tiek daug autentiškų detalių, kad net sunku visas išvardinti. Tai vienas ryškiausių „Art deco“ kūrinių Kaune, vaizdas pro langą į Nepriklausomybės aikštę ir Soborą, galimybė gyventi istoriniame paminkle, kuris įrengtas moderniai, bet išsaugant visas autentiškas detales. Tai yra senosios architektūros gyvenamosios paskirties pastatas -  butų erdvės milžiniškos, aukštos lubos tiesiog užburia, – pasakoja „Capital Turtas” NT Brokeris Karolis Valenta.

Šio, vystytojo „Kauno atviruku“ vadinamo, pastato statybos darbai vyksta jau penkiolika metų. Ilgiausiai, beveik keturiolika metų, užtruko suderinti rekonstrukcijos planą, dėl būtinybės išsaugoti ir suderinti autentiškus bei modernius architektūrinius sprendimus. Įgyvendinant projektą buvo visiškai naujai pakeistos pastato inžinerinės sistemos ir įrengtas naujas modernus ir erdvus liftas.

„Pastatas įtrauktas į saugotinų pastatų registrą, todėl turi ilgą saugotinų elementų sąrašas. Jame labai daug detalių, kurias reikėjo atkurti, restauruoti ir integruoti. Pavyzdžiui, laiptinėje autentiški ketiniai „Minervos“ fabriko turėklai su mediniais profiliuotais porankiais, o sienas puošia ornamentinė tapyba. Lauko durys taip pat medinės. Turėjo būti išlaikytos ir autentiškos pastato angos bei fasadas, visa lauko langų aprėminimo fragmentacija“,– pasakoja projekto vystytojas Arūnas Aišparas.

Iš raudonų plytų pastatytas 1750 kv. m namas yra keturių aukštų. Trijose iš jų įkurta 10 skirtingo dydžio butų: mažesni – nuo 40 kv. m, o didžiausias yra 250  kv. m ploto. Kai kurie butai turi balkonus į kiemo ir alėjos pusę. O pirmasis namo aukštas, kaip ir istoriniuose brėžiniuose, skirtas prekybai.

Istorinė galimybė įsigyti A. Merkio butą

Devyniolikto amžiaus pačioje pabaigoje pastačius Įgulos soborą, priešais jį prestižinėje vietoje esantys sklypai buvo apytuščiai. 1897 m. gydytojas Abelis Lapinas čia įsigijo žemės, kuriai namo projektą parengė ir Centrinį viešbutį projektavęs architektas Nikolajus Andrejevas. Pirmajame namo aukšte esančios patalpos buvo skirtos prekybai – išnuomotos 3 verslininkams, kurie atidarė prabangias krautuves. Antrame aukšte buvo suprojektuotos patalpos privačiai gydymo įstaigai, kurioje veikiausiai dirbo ir pats savininkas.

1923 m. parengtas trečiojo aukšto užstatymo projektas – suplanuoti butai, name įvestas vandentiekis, kanalizacija ir centrinis šildymas. Sumūrytas ir išskirtinis namo bokštelis, kuris suteikė namui solidumo ir tapo jo simboliu, puikiai atpažįstamu ir dabar.

„Viršutinis namo fasadas buvo dekoruotas „Art deco“ stiliaus elementais ir iki šiol šis pastatas laikomas vienu iš įspūdingiausių šio stiliaus atspindžių Kaune. Apatinė namo dalis visada buvo komercinės paskirties, ten kūrėsi prabangios krautuvėlės, tokios kaip batų krautuvėlė ar „Foto-Bazar“, veikė knygynas. Istoriškai antras/trečias aukštai buvo gyvenamieji aukštai, pirmas – komercinis, mes rekonstrukcijos metu tokią struktūrą ir atkūrėme“,– pasakoja projekto vystytojas Arūnas Aišparas.

Lapino namas yra įgavęs ir memorialinį statusą. 1936-1940 metais šešių kambarių butą trečiame aukšte nuomojosi Antanas Merkys, Kauno burmistras ir paskutiniosios Lietuvos vyriausybės pirmininkas.

„A. Merkys „Lapino name“ nuomavosi, net 270 kv. m dydžio butą, kuriame buvo įsirengęs ir savo darbo kabinetą su balkonu. Rekonstruojant pastatą ši milžiniška erdvė buvo atskirta ir padalinta – įrengti du atskiri butai. Vieną iš jų vis dar yra galimybė įsigyti“,– atskleidžia NT brokeris K. Valenta.

Karolis Valenta
Šaltinis: Capital

Temos: Prabangus NT