Ketinate įsigyti naujos statybos namą? Štai ką privalote patikrinti

Penktadienis, 14 gegužės 2021

Įsigyti namą - vienas svarbiausių ir brangiausių sprendimų žmogaus gyvenime. Augant naujiems gyvenamiesiems kvartalams vis daugiau tautiečių ryžtasi pirkti naujos statybos namą. Nauja statyba vilioja moderniomis technologijomis, galimybe dar statybų eigoje perplanuoti erdves, didesniu likvidumu ateityje. Portalo realtor.com ekspertai išskiria kelis dalykus, kuriuos privalu patikrinti ir įvertinti, prieš įsigyjant naujos statybos namą, kad vėliau netektų gailėtis. Kokie jie?

Statybos darbų kokybė

Kalbant apie naują statybą, dažnai tenka išgirsti frazę: „Jie jau nebestato taip, kaip anksčiau”, turint galvoje ankstesniais laikotarpiais pastatytų statinių ilgaamžiškumą. Tai gali būti tiesa dėl daugelio priežasčių - pradedant naudojamomis statybinėmis medžiagomis ir baigiant statybininkų įgūdžiais. Todėl vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuos reikėtų patikrinti, prieš priimant sprendimą dėl naujos statybos namo įsigijimo - statybos darbų kokybė. Ypatingai rekomenduojama patikrinti pamatų kokybę ir įsitikinti, ar nėra problemų ar darbų defektų, nes tvarkyti po kurio laiko išlindusius pamato trūkumus gali būti brangu.

Svarbu įvertinti ne tik pamatus, bet visas namo konstrukcijas, apdailos kokybę, šilumos, vėdinimo ir vandentiekio sistemas, elektros instaliaciją. Nebūtina pačiam išmanyti visų namo statymo ypatumų. Lietuvoje veikia ne viena įmonė, teikianti statybos darbų kokybės vertinimo paslaugas.

 Statytojo reputacija

Vienas iš būdų iki minimumo sumažinti tikimybę įsigyti nekokybišką būstą - kuo daugiau sužinoti apie statytoją. Šiais laikais internete galima rasti įvairiausios informacijos tiek apie įmonę, tiek apie jos vadovus. Svarbu atkreipti dėmesį į klientų atsiliepimus apie statytoją. Ar statytojas laiku atsiskaito su savo subrangovais ir tiekėjais, ar neturi teisminių ginčų dėl netinkamo įsipareigojimų vykdymo.

Pirkėjai turėtų pasidomėti, kas yra namo projekto autorius, subrangovai ir inžinieriai, dalyvaujantys namo statybose. Jei namas yra jau įkurtoje gyvenvietėje, reikėtų pabendrauti su kaimynystėje gyvenančiais žmonėmis ir paprašyti jų pasidalinti savo patirtimi bendraujant su šiuo statytoju ir ar yra patenkinti savo pirkiniu. Jei perkamas pavienis namas, statytojo ar jo atstovo galima paprašyti nurodyti kontaktus anksčiau statytų namų pirkėjų.

Galimi pakeitimai ir interjero pasirinkimo galimybės

Kartais pirkėjai rezervuoja dar nebaigtą statyti namą. Statybų eigoje galima pakeisti patalpų išplanavimą, elektros lizdų vietas. Dažnai statytojai siūlosi už papildomą mokestį įrengti namą. Pirkėjams beliktų tik išsirinkti plyteles, grindis ar sienų spalvą. Už papildomą mokestį statytojai gali įrengti ir terasą, sumontuoti vandens filtrus ar įrengti papildomą stoglangį.

Reikėtų labai gerai apsvarstyti, kokie pakeitimai yra būtini, o kokius būtų galima atlikti ir vėliau, tokiu būdu taupant pradinį biudžetą.

Garantija

Reikia tikėtis, kad įsigijus naujos statybos namą nekils jokių problemų, tačiau jei vis tik kiltų, turite būti tam pasiruošę. Statytojas privalo suteikti pirkėjui garantiją.

LR Civilinio kodekso 6.698 straipsnyje yra įtvirtinta, kad rangovas, projektuotojas, statinio projekto ekspertizės rangovas ar statybos techninis prižiūrėtojas atsako už objekto sugriuvimą ar defektus, jeigu objektas sugriuvo ar defektai buvo nustatyti per:

1) penkerius metus;

2) dešimt metų – esant paslėptų statinio elementų (konstrukcijų, vamzdynų ir kt.);

3) dvidešimt metų – esant tyčia paslėptų defektų.

Jei garantinio laikotarpio metu išryškėjo defektai, statytojas privalo juos ištaisyti neatlygintinai.

Lietuvos Respublikos teisės aktai lyg ir apsaugo pirkėją, įpareigodami statytoją suteikti garantiją atliktiems statybos darbams. Tačiau jokie įstatymai nepadės, jei išlindus pastato trūkumams, jo statytojo jau nebebus veikiančių juridinių asmenų registre. Vėl grįžtame prie punkto, kur kalbėjome, kaip svarbu įvertinti statytojo patikimumą.

Šaltinis: realtor.com

Temos: Statyba