Kiek verta naujojo karaliaus Karolio III nekilnojamojo turto imperija?
Savaitgalį buvo karūnuotas naujasis Jungtinės Karalystės (JK) karalius – Karolis III. Užėmęs karaliaus sostą, jis įgijo ne tik naują titulą, bet ir didžiulį turtą. Remiantis 2022 m. „Forbes“ ataskaita, Karolis III gavo teisę į 42 mlrd. dolerių vertės turto valdymą. Iš jo 9,5 mlrd. dolerių sudaro įvairus nekilnojamasis turtas. 1993 m. JK vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo remiantis naujasis monarchas neturėjo sumokėti jokio paveldėjimo mokesčio.
Karališkoji šeima yra viena turtingiausių ir galingiausių šeimų pasaulyje. Jie valdo milžinišką NT portfelį, kuriame yra ne tik rūmai ir pilys, bet ir žemės, miškai, prekybos centrai, verslo patalpos ir kt.
Bene žymiausias karališkajai šeimai priklausantis objektas – Bakingamo rūmai Londone. Tai yra viena iš pagrindinių turistų lankomų vietų Jungtinėje Karalystėje. Rūmuose yra 775 kambariai, neįkainojamų baldų, meno kūrinių ir kitų vertybių kolekcijos.
Vienas įdomesnių Karolio III valdomų objektų yra Askoto hipodromas, kuriame rengiamos prestižinės žirgų lenktynės. Karalienė Elžbieta II šias lenktynes buvo pavadinusi vienu mėgstamiausiu renginių.
Ne kartą yra bandyta tiksliai įvertinti karališkosios šeimos valdomų NT objektų vertę, tačiau tai padaryti neįmanoma, nes vargu ar jie kada nors bus parduodami. Atsakingi asmenys, kuriems pavesta tvarkyti NT objektų reikalus, taip pat atsisako įvardinti galimą vertę, sakydami nenorintys spekuliuoti karališkųjų rūmų verte.
„Forbes“ pabandė įvertinti keletą objektų, priklausančių karališkajai šeimai. Savo ataskaitoje ekspertai pateikė 11 objektų, vienas jų – Kju rūmai (angl. Kew Palace) Ričmonde. Ekspertų manymu, šie rūmai galėtų kainuoti apie 70 mln. dolerių. Jie buvo pastatyti 1631 metais ir daugeliui karalių ir karalienių tarnavo kaip vasaros rezidencija. Šie keturių aukštų rūmai yra mažiausi karališkajai šeimai priklausantys rūmai.
Rūmuose yra trys restauruoti miegamieji, kadaise priklausę karaliaus Džordžo III ir karalienės Šarlotės dukroms, valgomasis, pusryčių kambarys, svetainė, biblioteka ir privati Šarlotės svetainė, žinoma kaip karalienės buduaras. Žiemą rūmai lankytojams būna uždari, tačiau šiltuoju sezonu smalsuoliai gali apsilankyti rūmuose ir juos apžiūrėti.
Kitas karališkasis objektas – Klarenso rūmai Londone – vertinamas 72 mln. dolerių. Šiuose rūmuose, pastatytuose 1825–1827 m., po tuoktuvių kurį laiką gyveno karalienė Elžbieta II ir princas Philipas. Šiuose rūmuose gyveno ir naujasis karalius Karolis III su sutuoktine karaliene konsorte Kamila. Po karūnacijos jie turėtų persikelti į Bakingamo rūmus, tačiau rūmų atnaujinimas, kaip planuojama, turėtų būti baigtas tik 2027 m., tad kurį laiką monarchai dar liks Klarenso rūmuose.
Didžiąją dalį turto karališkoji šeima valdo kartu, tačiau karalius Karolis III turi ir savo asmeninio turto. Vienas asmeniškai karaliui priklausantis objektas – Sandringamo rūmai, Norfolke, kurių vertė yra maždaug 73 mln. dolerių.
Sandrigamo rūmai karališkajai šeimai priklauso nuo 1862 m. Tai buvo privatūs penkių monarchų namai: karaliaus Karolio III, karalienės Elžbietos II, karaliaus George'o VI, karaliaus George'o V ir karaliaus Edvardo VII.
Brangiausi karališkieji rūmai, „Forbes“ teigimu, yra Bakingamo rūmai, kurių vertė galėtų siekti 4,9 mlrd. dolerių. Bakingamo rūmai yra tarsi karaliaus biuras, kuriame tvarkomi darbiniai reikalai, priimami svarbūs svečiai, vyksta oficialios šventės.