Ko iš tikrųjų tikisi NT pardavėjai?

Pirmadienis, 12 liepos 2021

Šiandien, kai nekilnojamojo turto kainos kyla sunkiai suvokiamu tempu, būti nekilnojamojo turto pirkėju - nepavydėtina. Tačiau atsidurti kitoje barikadų pusėje ir tokioje aktyvioje rinkoje parduoti butą, namą ar sklypą tikriausiai norėtų ne vienas.

Nekilnojamojo turto pardavėjai tikisi už savo turtą gauti nemenką grąžą. Pavasarį JAV atliktos apklausos rezultatai parodė, kad beveik visi būsto pardavėjai tikisi savo turtą parduoti pelningai, t.y. parduoti brangiau nei pirko.

Trečdalis apklaustųjų planavo už savo nekilnojamąjį turtą paprašyti didesnės kainos nei rinkos vertė. 53 proc. respondentų atsakė tikintys, kad savo turtą parduos už prašomą kainą.

Daugelyje pasaulio valstybių parduodamo būsto pasiūlos trūkumas ir rekordiškai žemos būsto paskolų palūkanos lėmė išaugusias nekilnojamojo turto kainas. Lietuvoje prie augančių kainų priežasčių ekspertai įvardina ir karantino metu padidėjusias gyventojų santaupas. Didieji Lietuvos vystytojai pastebi šiek tiek vėstančią rinką. Galbūt tai prasidėjusios vasaros ir atostogų pasekmė, galbūt jau pasiekta būsto įperkamumo riba. Tikimasi, kad jei kainos ir augs, tai nebe taip sparčiai, kaip pirmąjį šių metų pusmetį.

Karantinas, darbas iš namų, kelionių suvaržymai, didžioji dalis laiko praleidžiama namuose išryškino turimo būsto trūkumus ir paskatino naujų namų paieškas. Esamas būstas nebeatitinka pasikeitusių poreikių ir tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl būsto savininkai ryžtasi parduoti savo turtą. Kiti tikisi uždirbti pasinaudodami susiklosčiusia situacija rinkoje.

Didžiausia bėda yra ta, kad pardavėjai, pardavę savo nekilnojamąjį turtą, dažniausiai tampa pirkėjais. Jie į rinką grįžta kitoje barikadų pusėje ir konkuruoja su kitais ieškančiaisiais namų. Kol rinkoje nebus pakankamai parduodamo būsto, tol įtampa ir pirkėjų konkurencija išliks.