Komercinis NT: ar grįš lietuviai į biurus?

Ketvirtadienis, 23 rugsėjo 2021

Karantinas stipriai pakeitė mūsų buitį, išmokė nuotoliniu būdu dirbti, organizuoti konferencijas ir dalyvauti susitikimuose. Kas vyksta ir vyks su verslo centrais? Ar grįš lietuviai į biurus? Sutelktinio finansavimo platformos PROFITUS organizuotoje diskusijoje savo įžvalgomis dalinosi Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius, Capital NT brokeris, ekspertas Mantas Mikočiūnas bei sutelktinio finansavimo platformos PROFITUS įkūrėja ir vadovė Viktorija Čijunskytė.

Vystytojai biurais tiki

LNTPA, vienijančios vystytojus, prezidentas M. Statulevičius pasakoja, kad vystytojai tiki biurų segmentu. Jis tai mato iš asociacijos narių planuojamų naujų ir jau vykdomų projektų. „Daug kas galvojo, kad žmonės mes biurus, dirbs iš namų, o į biurą atvyks kelis kartus per mėnesį, tačiau tokioje naujoje realybėje gyvename jau pusantrų metų ir per šį laiką pasimatė, kad kai kuriose korporatyvinėse veiklose nuotolinis darbas nepasiteisina. Kai kur darbe tiesiog profesinė būtinybė susitikti gyvai ir tam tikros profesijos negali ilgai būti atskirtos ir dirbti nuotoliniu būdu”.

Statulevičius pasakoja, kad vystytojai atidžiai stebi gyventojų mobilumo rodiklį, kuris parodo, kiek žmonės juda į parkus, biurus, prekybos centrus ir pan. Dabar šis rodiklis nuo buvusio ikipandeminio 2019 m. sausio mėnesį atsilieka tik 12 proc. Tai rodo, kad gyventojų mobilumas didėja, o M. Statulevičiaus manymu, rudenį šis rodiklis turėtų grįžti į ikipandeminį lygį.

Biurai turi transformuotis

„Man atrodo, kad yra visos priežastys tikėti biurų rinka. Žinoma, biurai turi transformuotis”. LNTPA prezidentas pastebi, kad kyla klausimas dėl atvirų darbo erdvių efektyvumo ir perspektyvų, nes vis labiau darbuotojai pageidauja uždarų darbo vietų. Jie nenori sėdėti su kaukėmis bendroje erdvėje,  taip pat daugiau dėmesio skiriama higienai, labiau apkrautos ventiliacijos sistemos. Atsirado nauja vertybė - atvykti iki darbo vietos nieko nepalietus. Tam reikia įdiegti naujausias technologijas, kurios leistų atpažinti darbuotoją nuotoliniu būdu, nuskaitant pirštų antspaudus ar akies rainelę, atpažįstant veidą ir pan.

„Vistik žmonės nori eiti į darbą. Daugeliui namai tapo ir sporto sale, ir mokykla, ir darbo vieta, tai jau yra truputį per daug. Taip, galbūt dirbsime 4 dienas per savaitę, aktyvios diskusijos vyksta šia tema. Vistiek bus pamainos, keitimasis, atėjimas į biurą išliks vertybė”, - mano LNTPA prezidentas M. Statulevičius.

Tokiai nuomonei pritaria ir sutelktinio finansavimo platformos PROFITUS bendraįkūrėja bei vadovė Viktorija Čijunskytė. „Žmonės norės dirbti biure, tik pasikeis darbo pobūdis”. Jos nuomone, dalis darbuotojų galbūt norės dalį dienos ar dalį savaitės dirbti namuose, kur tam tikrus darbus patogiau atlikti. Anot V. Čijunskytės, aišku viena - darbo laiko, praleidžiamo verslo centre, tikrai turėtų sumažėti. „Taip, yra tam tikri darbai, kai būtina pasimatyti gyvai, tačiau didelė dalis darbų Lietuvoje, ypač susijusių su IT, technologijų sektoriumi, gyvo kontakto gali atsisakyti”.

Seni biurai negeba prisitaikyti

Daugelį metų sėkmingai brokeriaujantis M. Mikočiūnas sako pastebintis tendenciją, kai didieji verslo centrai, komerciniai vystytojai ir naujausi, moderniausi verslo centrai prisitaiko prie šios ypatingos situacijos, ieško sprendimų. Tačiau jie nėra linkę koreguoti nuomos kainų, kurios yra išlikusios panašios kaip ir  iki pandemijos. Galbūt galima išsiderėti geresnes sąlygas, susijusias su parkavimo vietomis, tam tikromis sutarties sąlygomis ir pan.

NT specialisto teigimu, šiandieninėje situacijoje labiausiai nukenčia mažieji ir senesni biurų pastatai, pavieniai biurai, mažos patalpėlės, esančios periferijoje, miegamuosiuose rajonuose, toliau nuo centrinės dalies. Tokie biurai neturi galimybių prisitaikyti, įsidiegti technologinių naujovių, užtikrinančių darbuotojų saugumą, todėl jos lieka apytuštės arba visai tuščios. Tokių patalpų savininkai yra priversti mažinti kainas, kad tik bent dalinai užpildytų patalpas. Didieji biurų centrai turi didesnius pajėgumus prisitaikyti ir transformuoti biurus taip, kad jie būtų patogūs ir saugūs darbuotojams.

„Manau, kad ta tendencija ir toliau tęsis, kad modernūs verslo centrai turės didžiausią paklausą ir tenai žmonės daug mieliau grįš į darbą negu į tas senąsias patalpėles. Jei anksčiau žmonės galbūt nelabai kreipdavo į tai dėmesį, tai šiai dienai tapo labai svarbu, kur yra įmonės biuras, kokiame pastate ir kokios yra darbo sąlygos”, - sako M. Mikočiūnas.

Anot PROFITUS įkūrėjos V. Čijunskytės, neretai senuose pastatuose esantys biurai yra paverčiami gyvenamosiomis patalpomis ir prie pandeminės situacijos prisitaikoma tokiu būdu.

Šaltinis: PROFITUS GYVAI: Nekilnojamo turto rinkos perspektyvos

Kviečiame investuoti: profitus.lt

Temos: Komercinis NT