Langai, durys, izoliacija: pagrindinės vietos, kur prarandama šiluma

Penktadienis, 29 lapkričio 2024

Autorius: Realu.lt

Šaltuoju metų laiku šilumos praradimai namuose tampa opia problema, tiesiogiai veikiančia tiek komfortą, tiek sąskaitas už šildymą. Dažnai net nesusimąstome, kad net ir naujai statyti ar renovuoti pastatai gali prarasti daug energijos per nesandarias vietas. Tyrimai rodo, kad šilumos nuostoliai per langus, duris ir netinkamą izoliaciją gali sudaryti iki 30 % bendro energijos suvartojimo. Kokios yra pagrindinės šilumos praradimo vietos? Kaip sumažinti nuostolius ir padidinti būsto energetinį efektyvumą?

Langai – dažniausias šilumos nuostolių šaltinis

Langai – tai viena jautriausių namo vietų šilumos nuostolių požiūriu. Ypač seni ar prastai įrengti langai dažnai tampa didžiausiu šilumos šaltiniu į išorę.  

Pirmiausia, viengubo stiklo langai arba senesni stiklo paketai turi labai žemą šiluminės varžos koeficientą. Jie neefektyviai sulaiko šilumą, o jei stiklas yra neapdorotas specialiomis dangomis, šilumos nuostoliai dar labiau padidėja. Dar vienas svarbus aspektas – langų rėmai. Nusidėvėję ar pigūs plastikiniai ir mediniai rėmai praranda savo sandarumą, ypač kai su laiku atsiranda mikroįtrūkimų ar deformacijų.  

Tarpai tarp rėmų ir sienų – dar viena opi problema. Net ir nauji langai, jei jie įrengti netinkamai, gali turėti oro praleidžiančius tarpus. Jie tampa šilumos nutekėjimo kanalais, kurių dažnai plika akimi nepastebime. Pavyzdžiui, šaltis gali jaustis šalia lango, o drėgmė kaupiasi ant rėmų – tai ženklas, kad reikalinga sandarinimo korekcija.  

Sprendimai: siekiant sumažinti šilumos nuostolius, rekomenduojama rinktis A+ arba A++ klasės langus su dvigubais ar trigubais stiklais ir argono dujų užpildu. Taip pat būtina užtikrinti kokybišką sandarinimą: montuojant naudoti sandarinimo putas, juostas ar silikoną, užtikrinant maksimalų langų sandarumą.  

Durys – nepastebimas, bet reikšmingas šilumos nuostolių šaltinis

Durys, ypač lauko, dažnai praranda daug šilumos dėl netinkamos izoliacijos ar nesandarių tarpų.  

Senesnių durų konstrukcija dažniausiai yra prasta šilumos izoliacijos požiūriu. Medžio drožlių plokštės ar metalinės durys be papildomo izoliacinio sluoksnio leidžia šilumai lengvai išeiti. Be to, per stiklą ar dekoratyvines angas duryse šilumos nuostoliai gali būti dar didesni.  

Kitas svarbus aspektas – tarpų aplink duris problema. Net maži plyšiai aplink durų rėmus ar apatinėse jų dalyse leidžia šaltam orui patekti į vidų. Dažnai tai nutinka dėl nekokybiško montavimo ar laiku neatnaujintų tarpinių medžiagų.  

Sprendimai: siekiant sumažinti šilumos nuostolius per duris, verta rinktis modernias, šilumą izoliuojančias duris su kokybiška izoliacija. Tarpų aplink duris sandarinimui naudokite gumines tarpines ar silikoninius užpildus. Jei įmanoma, tambūro įrengimas gali padėti sukurti buferinę zoną, sumažinančią šilumos nuostolius.  

Izoliacijos problemos sienose ir stoge

Tinkama izoliacija yra būtina šilumos išlaikymui. Deja, net ir šiuolaikiniuose pastatuose dažnai pasitaiko klaidų, susijusių su izoliacija.  

Nepakankama ar susidėvėjusi izoliacija sienose ir stoge yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl pastatai praranda šilumą. Senos mineralinės vatos ar nekokybiško putplasčio sluoksniai laikui bėgant nusėda, praranda savo efektyvumą. Be to, netinkamai užpildytos ertmės palieka vietos šilumos nutekėjimui.  

Šilumos tiltai – tai konstrukcinės zonos, kurios praleidžia šilumą. Jie dažnai susiformuoja ties sienų ir stogo sandūromis, langų parapetais ar grindų jungtimis. Jei jos tinkamai neizoliuotos, šilumos nuostoliai gali būti reikšmingi.  

Sprendimai: norint sumažinti šilumos tiltus ir užtikrinti efektyvią izoliaciją, būtina naudoti modernias medžiagas, tokias kaip poliuretano plokštės ar aukšto tankio mineralinė vata. Specialistų pagalba, atliekant termovizinę analizę, gali padėti nustatyti silpnąsias konstrukcijos vietas.  

Kaip identifikuoti šilumos nuostolių zonas?

Identifikuoti šilumos praradimo vietas padeda keli metodai. Termovizija – vienas tiksliausių būdų nustatyti šilumos nutekėjimo zonas. Šilumos kameromis galima aptikti problemines vietas ties langais, durimis, sienomis ar stogu.  

Paprasčiausias būdas – atlikti dūmo ar žvakės testą: laikant dūmų šaltinį ar degančią žvakę prie langų ar durų kraštų, galima pastebėti oro judėjimą. Jei liepsna linksta arba dūmai juda į tam tikrą pusę, tai ženklas, kad yra nesandarių vietų.  

Ilgalaikiai sprendimai ir investicijų grąža

Investicija į sandarumą atsiperka. Kokybiška izoliacija ir energiją taupantys langai ar durys gali sumažinti šildymo išlaidas net 30–50 %. Be to, energijos efektyvumas tiesiogiai didina nekilnojamojo turto vertę ir užtikrina didesnį komfortą gyvenant.