Realu.lt

LB: kiek atsigauna įmonių paskolų paklausa

LB: kiek atsigauna įmonių paskolų paklausa

Lietuvos bankai praėjusių metų pabaigoje nebegriežtino skolinimo sąlygų, buvo gana optimistiški dėl bendros verslo padėties, tačiau ir toliau prastai vertino viešbučių ir restoranų būklę, rodo naujausia Lietuvos banko (LB) apklausa.

„2020 metų paskutinį ketvirtį, palyginti su pandemijos pradžia, komerciniai bankai iš esmės jau negriežtino skolinimo reikalavimų, kai kurie atsargiai gerino paskolų sąlygas perkantiems būstą. Pastebėtas ir po truputį atsigaunantis paskolų įmonėms poreikis, o vartojimo paskolų paklausa mažėjo“, – pranešime sakė LB Makroprudencinės analizės skyriaus ekonomistė Paulina Zlatkutė.

Bankų nuomone, paskolų sąlygos paskutinį ketvirtį iš esmės nesikeitė, didelių pokyčių jie neplanavo ir šių metų pirmąjį ketvirtį: du bankai ketino griežtinti sąlygas didelėms įmonėms ir teikiant ilgalaikes paskolas, vienas – švelninti. Šiek tiek švelnėjo būsto paskolų sąlygos – du bankai teigė dėl padidėjusios konkurencijos mažinę jų maržą.

Du bankai pastebėjo, kad pandemijos metu susitraukusi paskolų įmonėms paklausa ketvirtąjį ketvirtį pradėjo šiek tiek augti. Tam daugiausia įtakos turėjo sumažėjusios palūkanų normos ir didesnis paskolos refinansavimo ar restruktūrizavimo poreikis.

Paklausą taip pat veikė investicijų poreikis. Būsto paskolų paklausą teigiamai veikė rinkos perspektyvos, palūkanos ir vartotojų pasitikėjimas. Vartojimo paskolų paklausa toliau mažėjo.

Vertindami 2021 metų pradžios perspektyvą du bankai prognozavo, kad namų ūkių paskolų paklausa sumažės, vienas – padidės, likę didelių pokyčių nesitikėjo.

Visi apklausti bankai nurodė, kad į prasčiausią padėtį yra patekę viešbučiai ir restoranai. Palankiausiai buvo vertinama žemės ūkio ir namų ūkių finansinė padėtis, prekybos ir statybos įmonių būklė įvertinta palyginti gerai

Bankų nuomone, iš esmės visų sektorių, išskyrus viešbučių ir restoranų, būklė ateityje bus stabili, šiek tiek atsargiau jie vertino nekilnojamojo turto (NT), transporto ir prekybos įmones, o trečdalis įžvelgė riziką, kad gali pablogėti ir namų ūkių finansinė būklė.

Apklausoje dalyvavę bankai nebesitiki būsto kainų kritimo, tačiau lūkesčiai dėl komercinio NT kainų ir toliau buvo prastesni. 2020 metų pirmąjį ketvirtį būsto kainų kritimo per artimiausius metus tikėjosi visi bankai, tačiau metų pabaigoje daugiau kaip pusė jų jau tikėjosi, kad augs naujos, o trečdalis – ir senos statybos būsto kainos.

Vis dėlto daugiau kaip pusė bankų ir toliau mano, kad komercinio NT kainos kris, tačiau lūkesčiai yra šiek tiek geresni nei 2020 metų trečiąjį ketvirtį.

Lietuvos banko apklausoje dalyvavo keturi bankai ir penki užsienio bankų filialai.  

Šaltinis: BNS

Pasidalink naujiena