Realu.lt

Lietuvių projektuotam kilnojamam namukui vietą rado ežero saloje ‎‎

Lietuvių projektuotam kilnojamam namukui vietą rado ežero saloje  ‎‎

Pirmasis praėjusiais metais architektų studijos „ŠA atelier“ pagamintas transportuojamas modulinis namukas nukeliavo į Molėtų rajone esančią Grabuosto ežero Obuolių salą, pasižyminčia išskirtine gamtine aplinka, charakteringu reljefu ir senbūviais medžiais.

Ši situacija atskleidė statybos ir architektūros privalumus: sklype nereikėjo vykdyti statybos darbų, o tik kelių elementų surinkimą. Vizualiai lengvas statinio tūris darniai įsiliejo į unikalų gamtinį peizažą.

Architektė Gabrielė Šarkauskienė prisimena šio projekto pradžią ir pamena, kuomet su savo vyru Antanu Šarkausku gavo užduotį sukurti transportuojamą statinį – pagaminamą dirbtuvėse ir atvežamą į numatytą vietą. Statinys turėjo būti tiražuojamas ir pritaikomas skirtingoms funkcijoms.

„Sprendimo paieškos mus atvedė prie modulinių elementų sistemos projektavimo. Sistema apibrėžia statinį, kaip atskirų elementų rinkinį, kurį sudaro kolonos, grindys, sienos, stogas ir kt. Pastatas gali būti gabenamas surinktas arba atskirais elementais, priklausomai nuo situacijos. Modulinių elementų sistema leidžia modeliuoti skirtingų dydžių ir konfigūracijų statinius.

 

Kadangi statinys yra kartotinis, todėl projektavimo etape nėra žinoma, kurioje vietoje jis stovės. Vienintelis žinomas kontekstas yra klimato elementai: saulė, vėjas ir vanduo. Todėl pastato stogas atrodo tarsi sklandantis vėjyje, jis saugo statinį nuo saulės kaitros, o stogo forma renka lietaus vandenį ir pila jį nuo vienos plokštumos ant kitos ir eksponuoja vandens tėkmę. Pastatas prisitaiko prie įvairaus gamtinio reljefo, stovėdamas ant lieknų kintančio aukščio kojų“, – kalbėjo G. Šarkauskienė.

Namuko konstrukcijai ir apdailai naudojamas metalas yra nedažomas, paliekamas su unikaliu raštu, susidariusiu gaminimo procese. Tokiu būdu visi moduliniai namai turi šiek tiek skirtingą fasado grafiką. Metalinio kiauto viduje slepiasi šilta natūralaus medžio faneros apdaila.

Išgirdus, jog šis modulinis namukas buvo nugabentas į salą, greičiausiai kyla klausimų, kaip tai pavyko padaryti. Tačiau transportacija nesukėlė nepatogumų – namukas atvežtas automobiliu, nes į salą yra nutiestas tiltas.

Pavadinimas: 019 Cabin

Vieta: Obuolių sala, Molėtų raj,

Lietuva Plotas: 23 m2

Metai: 2019

Užsakovas: MB „Piritas“

Konstruktorius: Evaldas Šemeta

Statinys su pilnu vidaus įrengimu ir baldais pagamintas MB „Piritas“ dirbtuvėse.

Pasidalink naujiena