Realu.lt

Lietuvos NT rinka: ekspertų įžvalgos ir rekomendacijos

Lietuvos NT rinka: ekspertų įžvalgos ir rekomendacijos

„Registrų centro“ duomenimis, per pirmąjį 2016 metų pusmetį Lietuvoje butų pirkimo ir pardavimo sandorių sudaryta 21,6 %, individualių namų – 10,2 %, o žemės sklypų – 17,5 % daugiau nei per atitinkamą praėjusių metų laikotarpį. Pirmąjį 2016 metų pusmetį nekilnojamojo turto (NT) rinka Lietuvoje buvo gerokai aktyvesnė nei prieš metus, o antrąjį pusmetį išliko stabili. Į kokį turtą geriausia investuoti, kokie būstai yra paklausiausi – apie vyraujančias NT rinkos tendencijas bei kitų metų prognozes – įžvalgomis ir patarimais dalijasi didžiausiuose Lietuvos miestuose įsikūrusių nekilnojamojo turto agentūros „Capital“ biurų atstovai.

Vilniuje naudingiau skolintis būstui nei jį nuomotis

„Capital Team“ NT brokeris Artur Fridman paskaičiavo, kad per antrąjį 2016 metų pusmetį Vilniuje nekilnojamojo turto pardavimo ir pirkimo sandorių skaičius išaugo maždaug 30 %, o butų kainos pakilo apie 5–10 %. „Gyventojai butus perka vis aktyviau, nes įmokos bankui yra kur kas mažesnės nei buto nuomos mokesčiai. Greičiausiai pavyksta parduoti butus, antrojoje vietoje lieka kotedžai ir namai, o trečiojoje – sklypai su visomis komunikacijomis bei geru privažiavimu“, – sako A. Fridman.

Pašnekovas rekomenduoja investuoti į vieno kambario butus, iš kurių galima padaryti dviejų kambarių. Tokius butus esą galima gerokai brangiau parduoti arba išnuomojus gauti pastovių pajamų. Ketinantiems įsigyti būstą jis pataria pasidomėti, ar statytojai patikimi, nes rinkoje šiuo metu siūloma nemažai projektų, kurių atidavimo vertinti procedūros įforminimas sustojęs arba sustos artimiausiu metu.

Norintiems įsigyti butą investicijai (nuomai) A. Fridman siūlo apžiūrėti naujus projektus Šnipiškių mikrorajone, pavyzdžiui, „Linkmenų ežerus“, „Žalgirio namus“ arba „Wow City“. Taip pat pasidomėti šiame mikrorajone parduodamomis komercinėmis patalpomis, nes vieta nuomai čia itin paklausi. Planuojantiems įsigyti būstą gyventi NT ekspertas rekomenduoja atkreipti dėmesį į Pilaitę, nes nutiesus aplinkkelį susisiekimas su kitomis miesto dalimis gerokai pagerėjo ir šis mikrorajonas tapo vienu populiariausių Vilniuje.

 

Per antrąjį šių metų pusmetį Vilniuje NT pardavimo ir pirkimo sandorių skaičius išaugo maždaug 30 %, o butų kainos pakilo apie 5–10 %.

 

Išskirtiniai NT objektai Kaune

„Nuo šių metų pradžios iki liepos būstų kainos Kaune reguliariai kilo, o pastaruoju metu jos stabilios. Palyginti NT rinką su 2015-aisiais, šįmet ji yra itin aktyvi. Tikėtina, kad tai lėmė gerokai išaugusios būstų nuomos kainos: jaunas šeimas paskatino, užuot išsinuomojus būstą, jį įsigyti“, – pažymi „Capital Kaunas“ NT brokeris Tadas Meiliūnas. Pasak eksperto, pirkėjų aktyvumą lėmė ir valstybės teikiama parama jaunoms šeimoms pirmajam būstui įsigyti ir ypač palankios bankų išduodamų paskolų sąlygos.

Kaune kasmet populiariausi išlieka 2–3 kambarių senos statybos butai, kurie labai tinkami investicijoms. Šiuo metu vis paklausesni tampa ir nedideli (iki 50 kv. m) naujos statybos butai. Norintiems investuoti į būstą, T. Meiliūnas pataria labiau atsižvelgti ne į objekto statybos metus, o į jo lokaciją. Geriausia ieškoti butų šalia universitetų, Kauno centro ar Kauno klinikinės ligoninės.

T. Meiliūno nuomone, Kaune šiuo metu itin verti dėmesio du nauji objektai: išskirtinio dizaino, aukščiausios statybos kokybės kotedžai „Tauro vartai“ bei „Žaliakalnio terasos“ – 15 aukštų pastatas su įspūdingo dydžio terasomis, iš kurių atsiveria nuostabi miesto panorama. [IŠNAŠA] Kaune kasmet populiariausi išlieka 2–3 kambarių senos statybos butai, kurie labai tinkami investicijoms.

 

Kaune kasmet populiariausi išlieka 2–3 kambarių senos statybos butai, kurie labai tinkami investicijoms.

 

Klaipėdiečiai dairosi prabangių būstų

Uostamiestyje įsikūrusio „Capital“ biuro brokerė Živilė Gerulaitienė tikina, kad pirmasis šių metų pusmetis buvo šiek tiek aktyvesnis įsigyjant pigesnius būstus, o antrasis prasidėjo dideliu sąstingiu, tačiau šiuo metu pastebimai pagerėjo prabangių būstų pardavimas – pirkėjai labiau linkę investuoti, įsigydami brangius, atostogoms ar nuomai skirtus būstus. „Klaipėdoje netyla kalbos apie kylančias nekilnojamojo turto kainas, tačiau galiu drąsiai paneigti tokius pareiškimus, nes tai tik pardavėjų bandymas sukelti kainas. Klaipėdoje paklausiausi trijų kambarių naujos statybos butai miesto centre. Būtinai su balkonu, sandėliuku dviračiams ir vieta automobiliui. Tokio būsto paklausa Klaipėdoje šiuo metu yra didesnė už pasiūlą“, – sako Ž. Gerulaitienė.

Brokerė rekomenduoja investuoti į naujos statybos butus senamiestyje. Uostamiestyje tokių butų yra vos keletas ir artimiausiu metu naujų statybų nenumatoma, tačiau poreikis įsigyti naujos statybos butą, kurio mažos išlaikymo sąnaudos, auga. Taigi, įsigijusieji tokį būstą nerizikuoja prarasti investuotų pinigų, tikėtina, kad po kelerių metų būstus bus galima parduoti brangiau nei šiandien.

Vienas populiariausių NT projektų Klaipėdoje – išskirtinis naujos statybos apartamentų kompleksas senamiestyje ant Danės upės kranto (Žvejų g. 4). „Esu įsitikinusi, jog tai vienas sėkmingiausių projektų – per pusmetį pardavėme du trečdalius jame esančių butų. Tai itin retas atvejis, kai pirkėjams galime pasiūlyti apartamentus su puikiu vaizdu pro langus: iš pietinės pusės atsiveria nuostabus vaizdas į senamiestį, iš šiaurinės – į Danės upę bei jos krantinę.

Kitas dėmesio vertas projektas – naujos statybos butai Rusnėje, pačiame miestelio centre, skirti mylintiems gamtą, žvejybą ir aktyvų poilsį. „Labai noriu ištransliuoti tokią mintį tiems, kas svajoja apie neįperkamą atostogų būstą Neringoje. Pasirinkę Rusnę, galėsite įsigyti ir puikų naujos statybos butą su didžiule terasa, ir naują greitaeigį katerį už tokią pačią sumą, kiek kainuotų panašus būstas Nidoje. Kodėl gi nepraplėtus savo fantazijos ribų?“ – pataria Ž. Gerulaitienė.

 

Pasirinkę Rusnę, galėsite įsigyti ir puikų naujos statybos butą su didžiule terasa, ir naują greitaeigį katerį už tokią pačią sumą, kiek kainuotų panašus būstas Nidoje.

 

Panevėžyje pabrango paklausiausi butai

Kaip ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, taip ir Panevėžyje, pirmąjį šių metų pusmetį NT rinka buvo gerokai aktyvesnė nei prieš metus, o pastaruoju metu išlaiko stabilų tempą. „Remiantis „Registrų centro“ III ketvirčio duomenimis, Panevėžio mieste populiariausio segmento – senos statybos butų kainos – kilo apie 2,9 %. Įvertinus ankstesnių metų patirtį, galima prognozuoti, kad per likusius metų mėnesius susidomėjimas šio segmento objektais nemažės, o gal net ir šiek tiek išaugs“, – sako „Capital Panevėžys“ NT brokerė Inga Lialienė. Apskritai, Panevėžyje yra juntamas pozityvus rinkos dalyvių nusiteikimas, po truputį kylančios kainos dar labiau didina pardavėjų lūkesčius, jog artimiausiu laikotarpiu būstų kainos kils.“

Pasak I. Lialienės, šiuo metu Panevėžyje paklausiausi antrojo ar trečiojo aukštų 1–3 kambarių butai su balkonu. Daugumai pirkėjų didelis privalumas – butai renovuotuose namuose. Taip pat didelę paklausą turi vieno ar dviejų kambarių nuomojami butai. „Norintiems investuoti į nekilnojamąjį turtą siūlyčiau rinktis nedidelės kvadratūros būstą, atsižvelgiant į namo vietą mieste, įrengimo ir išlaikymo sąnaudas, nes tokia investicija geriausiai atsiperka – nesunku būstą išnuomoti ar pelningai parduoti. Dažniausiai investuojama į būstą centrinėje ir vakarinėje Panevėžio miesto dalyse“, – patirtimi dalijasi I. Lialienė. Panevėžiečius, norinčius įsikurti nuosavų namų rajone ir įsirengti namus pagal savo skonį, I. Lialienė kviečia apžiūrėti kotedžus Gumbės gatvėje, ramioje vietoje šalia Žagienės upelio.

Ieškantiems išskirtinio nekilnojamojo turto ir mėgstantiems gamtą brokerė siūlo įsigyti netoli Rubikių ežero ir čia pat Gečionių miško esančią 1,13 ha sodybą Anykščių regioniniame parke, su nepriekaištingai sutvarkyta aplinka, itin kokybiškai iki smulkmenų įrengtu gyvenamuoju namu bei pirtimi-svečių nameliu šalia 15 arų tvenkinio.

 

Panevėžyje paklausiausi antrojo ar trečiojo aukštų 1–3 kambarių butai su balkonu.

 

Į ką verta investuoti Šiauliuose

Antrąjį šių metų pusmetį Šiauliuose NT rinka pasižymi aktyvumu. „Daugiausia šoktelėjo paklausiausių butų – pardavimui ir nuomai – kainos. Palyginti su pirmuoju šių metų pusmečiu, būstų kainos kilo apie 5 %, manau, kad nežymi augimo tendencija išliks ir kitų metų pradžioje“, – prognozuoja „Capital Šiauliai“ NT brokerė Vilma Stupurienė, pridūrusi, kad tam įtakos turėjo aktyvus bankų paskolų išdavimas bei emigravusių lietuvių noras investuoti gimtinėje.

„Klientai šiuo metu reiklūs, pasiūla didelė. Šiauliuose sudėtingiausia (nors, manau, visoje Lietuvoje situacija panaši) parduoti didelius, senos statybos nuosavus namus. Žmonės labai brangina namus, kuriuos patys statė ir gyveno, todėl dažnai nepaiso NT ekspertų patarimo, jog būsto kainą diktuoja ne sentimentai, o rinka“, – patirtimi dalijosi V. Stupurienė.

Pasiteiravus, į kokį nekilnojamąjį turtą verta investuoti Šiauliuose, brokerė rekomenduoja vidurinių aukštų 2–3 kambarių butus renovuotuose ar naujos statybos namuose. Taip pat perspektyvu įsigyti sklypus su puikiu kraštovaizdžiu, tinkančius gyvenamųjų namų ir kotedžų statybai.

 

Šiauliuose perspektyvu įsigyti sklypus su puikiu kraštovaizdžiu, tinkančius gyvenamųjų namų ir kotedžų statybai.

 

Pietų Lietuvoje išaugo naujų butų paklausa

„Alytuje butų kainos kilo 7 %, o, pavyzdžiui, sklypų nekito dėl didelės jų pasiūlos“, – sako „Capital“ biurų Alytuje ir Marijampolėje savininkas, NT ekspertas Nerijus Čaplikas, vertindamas šių metų pirmojo ir antrojo pusmečių NT rinkos duomenis. Anot eksperto, Pietų Lietuvoje pastebima naujų būstų paklausa, iš kurių paklausiausi renovuotuose namuose suremontuoti 2–3 kambarių butai. „Žmonėms patinka butai, kuriuose svetainė yra sujungta su virtuve, dažnai pageidauja butų su visais baldais, t. y. ateini ir gyveni“, – pastebi N. Čaplikas.

Ekspertas Pietų Lietuvos regione rekomenduoja investuoti į senus ir apleistus butus, juos suremontuoti ir išnuomoti. Verslo klientams Alytuje siūlo naujai pastatytą modernų verslo centrą „Stateta“, kuris yra strategiškai patrauklioje vietoje prie naujo pramonės parko, todėl puikiai tinka komercinei veiklai. Taip pat, N. Čapliko nuomone, verta investuoti į naujai statomą daugiabutį Druskininkuose. Artimiausiu metu čia bus galima įsigyti 50 naujos statybos butų. Tai gera investicija norintiems turėti antrus namus kurortiniame mieste.

 

Verta investuoti į naujai statomą daugiabutį Druskininkuose – tai gera investicija norintiems turėti antrus namus kurortiniame mieste.

 

Tauragėje atidarytas naujas „Capital“ biuras

Vis daugiau nekilnojamojo turto specialistų nori prisijungti ir tapti didžiausios Baltijos šalyje NT agentūros „Capital“ dalimi. Keletą metų NT srityje savarankiškai dirbęs tauragiškis Donatas Paulius, nusprendęs plėstis ir suburti kvalifikuotą komandą, nutarė pasinaudoti jau sukurtu kompanijos „Capital“ bendradarbiavimo modeliu, užtikrinančiu minimalią riziką verslo partneriams. „Mano pagrindinis tikslas – užimti dominuojančią poziciją vietos rinkoje, teikti kvalifikuotas ir skaidrias nekilnojamojo turto paslaugas“, – sako naujojo biuro vadovas D. Paulius.

Kalbėdamas apie Tauragės NT rinką, ekspertas pažymi, kad butų kainos šiame regione šįmet išliko panašaus lygio kaip ir pernai, tačiau senesnės statybos, ypač didelio ploto, nuosavų namų kainos krinta. „Tauragėje, norėdami parduoti nekilnojamąjį turtą, dažniausiai į tarpininkus kreipiasi tie žmonės, kurie čia negyvena, yra užimti arba patiems ilgai nesisekė parduoti“, – paaiškina D. Paulius.

Spalį atidarytas naujas biuras Tauragėje – tai jau 20-asis „Capital“ biuras Lietuvoje, veikiantis franšizės pagrindu.

 

„CAPITAL“ VEIKLOS SKAIČIAI IR FAKTAI*

*2016 m. duomenys

  • 260 brokerių;
  • 20 biurų Lietuvoje (iš kurių 2 nauji)
  • 3 biurai užsienyje: Rygoje (Latvija), Valensijoje (Ispanija) ir Londone (JK);
  • 2 550 įvykdytų sandorių;
  • parduota turto už 131 200 000 eurų;
  • sudarytos 4 627 pirkimo ir pardavimo sutartys;
  • klientams gali pasiūlyti per 7 680 objektų;
  • bendradarbiauja su 160 nekilnojamojo turto plėtotojų.

 

TEKSTAS – Irenos Dirgėlienės

Pasidalink naujiena