Realu.lt

Minime grafiko Eduardo Juchnevičiaus 80-ąsias gimimo metines - Šiauliai pasipuošė grafikos darbais

Minime grafiko Eduardo Juchnevičiaus 80-ąsias gimimo metines - Šiauliai pasipuošė grafikos darbais
Bendradarbiaujant Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriui ir šiauliečiams menininkams, gyvenantiems ne tik Šiauliuose, bet ir užsienyje, gražia tradicija tampa socialinės reklamos akcijos Šiaulių mieste, kurių metu viešosiose erdvėse įvairiomis progomis eksponuojami šiauliečių menininkų portretai ar jų darbai.

2021 m. rugpjūčio 18 d. minėsime 80-ąsias Eduardo Juchnevičiaus, Lietuvos grafiko, poeto, Prūsų ir Mažosios Lietuvos istorijos entuziasto ir propaguotojo, Šiaulių miesto menininko ir kūrėjo, gimimo metines. Šia proga rugpjūčio pirmosiomis dienomis Šiauliai pasipuošė Eduardo Juchnevičiaus grafikos darbais. Plakatų autorius – Martynas Juchnevičius, šiuo metu Didžiojoje Britanijoje gyvenantis ir kuriantis dailininkas, animatorius, muzikantas, praeityje grojęs populiarioje roko grupėje „Lygiailyja“.

Eduardas Juchnevičius gimė 1941 m. gruodžio 13 d. Vanagynėje (Panevėžio apskr.). 1968 m. baigęs studijas tuometiniame Valstybiniame dailės institute ir įgijęs grafiko specialybę, Eduardas Juchnevičius grįžo į Šiaulius, ilgus metus dirbo Šiaulių vaikų dailės mokykloje ir visu savo likusiu gyvenimu bei kūryba atsidavė Šiaulių miestui ir Lietuvos vardo garsinimui.

Nuo 1970 m. Eduardas Juchnevičius pradėjo dalyvauti asmeninėse ir grupinėse parodose Lietuvoje ir už jos ribų (Lenkijoje, Vengrijoje, JAV, Australijoje, Austrijoje, Italijoje), kur jo kūryba buvo pastebėta ir įvertinta. Autorius sukūrė lakštinės grafikos kūrinių (daugiausia linoraižinių, ofortų), ekslibrisų, nutapė paveikslų, iliustravo knygas ir žurnalus (Nemunas“, Švyturys“, Moksleivis“)Eduardas Juchnevičius nagrinėjo ir gilinosi į Lietuvos istorijos, o labiausiai Prūsų ir Mažosios Lietuvos likimo vingius, kurie ryškiai atsispindėjo jo diplominiame darbe „Prūsų nukariavimas“. Ir vėliau ši tema dailininkui liko labai svarbi. Nemažai linoraižinių ir estampų skirta Lietuvos istorijos didžiavyriams, skirtingoms ir svarbioms datoms pažymėti. Sukurti tokie grafikos ciklai kaip „Gediminaičių žūtis“, „Mažosios Lietuvos krikštai“, „Marių kronikos“, „Niurnbergo procesas“, „Šventųjų gyvenimai“ ir kiti. 1986-aisiais sukurtas estampas „Saulės mūšis“, skirtas Šiaulių miesto 750 metų sukakčiai paminėti. Tais pačiais metais laimėtas ir Talino grafikos trienalės „Grand Prix“ už diptiką „Daiktų epigonas / Brutalus švelnumas“.

2010 m. Eduardui Juchnevičiui buvo įteikta Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija „Už meistriškai atliktus, modernius ir ekspresyvius darbus“. Autoriaus kūrinių turi Lietuvos dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Modernaus meno muziejus. Eduardą Juchnevičių amžininkai prisimena kaip charizmatišką asmenybę, nenuilstantį Šiaulių meninio gyvenimo organizatorių.

Eduardas Juchnevičius buvo šiauliečio dailininko, pedagogo, kraštotyrininko, scenografo, fotografo, dizainerio, vieno iš ekslibrisų pradininkų Lietuvoje Gerardo Bagdonavičiaus, kurio120-ąsias gimimo metinės minime šiemet, mokinys.

Eduardas Juchnevičius yra pasakęs: „Aš laimingas. Viską padariau, ką norėjau. Viską nupaišiau ir parašiau“ (Nijolė Koskienė. „Aklo meistro portretas virtuvės interjere“ // skrastas.lt, 2010 m. balandžio 10 d.).

Tikimės, kad Eduardo Juchnevičiaus linijų įvairovės meistriškumas nepaliks abejingų išskirtiniam autoriaus talentui, ir siekiame, kad šios akcijos dėka kuo daugiau šiauliečių ir miesto svečių pamatytų, prisimintų ir tiesiog pasidžiaugtų puikaus Lietuvos grafikos meistro palikimu.

Plakatai Šiaulių miesto viešosiose erdvėse bus eksponuojami visą rugpjūčio mėnesį.

Už nuoširdų bendradarbiavimą įgyvendinant šią socialinę akciją, plakatų idėjas ir jų realizavimą, taip pat už pagalbą rengiant šį tekstą dėkojame Martynui Juchnevičiui.

Už plakatų atspausdinimą ir suteiktą reklaminį plotą reiškiame padėką UAB „Clear Channel Lietuva“.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus informacija

Pasidalink naujiena