Realu.lt

Nacionalinio stadiono projektas ir vėl stabdomas: Vilniaus meras kaltina valstiečius

Nacionalinio stadiono projektas ir vėl stabdomas: Vilniaus meras kaltina valstiečius

Ketvirtadienį paaiškėjo, jog subliuško Vilniaus miesto savivaldybės ambicijos pradėti Nacionalinio stadiono statybas. Šįsyk sostinės valdžiai nepavyko susitarti su Vyriausybe, kurią meras Remigijus Šimašius kaltina sužlugdžius projektą, o konkrečiau – pačius valstiečius. Tuo tarpu Vyriausybės pranešime teigiama, jog ši nuosekliai laikėsi ir laikosi savo pažadų bei įsipareigojimų dėl Šeškinės Daugiafunkcinio komplekso projekto arba vadinamojo nacionalinio stadiono.

Vyriausybės išplatintame rašte sakoma, jog Vyriausybės pozicija nesikeitė, kaip ir nesikeitė jos finansinių įsipareigojimų dalis. Savivaldybė yra kaltinama nesuvaldžiusi projekto finansinių rizikų.

„Vilniaus miesto savivaldybė nesugebėjo suvaldyti paties proceso ir rizikų, todėl, panašu, nusprendė kapituliuoti. Tačiau užuot pati prisiėmusi atsakomybę Savivaldybė, o tiksliau – meras Remigijus Šimašius, mėgina visiškai nepagrįstai kaltę versti vienai ar kitai institucijai“, – sako Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Lukas Savickas.

Jis atkreipia dėmesį, jog Vyriausybė kaltinama „sužlugdžiusi projektą“, o to esą įrodymas – Savivaldybės gautas Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) raštas.

„Norėčiau priminti, kad VPT nėra pavaldi Vyriausybei, tai yra nepriklausoma ir savarankiškai sprendimus priimanti institucija, pelniusi nepriekaištingą reputaciją didžiosios dalies visuomenės akyse. Vilniaus miesto mero užuominos, esą VPT „dirba Vyriausybei“ ar dar kam nors, yra neatsakingas ir netoleruotinas politikavimas – arba nevykusi rinkiminės kampanijos pradžia“, – teigia L. Savickas.

Projekto žlugdymu kaltina valstiečius

R. Šimašius ketvirtadienį savo feisbuko paskyroje apgailestavo dėl tokios situacijos ir sakė, jog gindamas vilniečių ir Lietuvos interesus, turi pasakyti viską tiesiai.

„Valstiečiai žalieji nužudė nacionalinį stadioną. Jokia paslaptis, kad valstiečių Vyriausybė nacionalinio stadiono projektą bandė žudyti ir anksčiau, ir tai darė bailiai ir gėdingai, dviveidiškai – ne savo rankomis, o prisidengdami pavaldžiomis tarnybomis. Projektas torpeduotas daug kartų – jam pernai netikėtai buvo nubrauktas ES finansavimas, dėl jo buvo be jokio pagrindo kreiptasi į premjerui draugišką Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT), partneriais buvusi Švietimo, sporto ir mokslo ministerija suraitė ilgiausią raštą dvejodama projektu – visa tai didelių Vilniaus pastangų dėka atlaikėme ir nacionalinio stadiono projektas buvo gyvas.

 

stadionas

Kaip galiausiai buvo nužudytas projektas? Buvo pasinaudota be vadovo likusia Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). Ši vakar pareiškė, kad projektas nėra koncesija, todėl viskas turi būti anuliuota. Dėmesio: ta pati tarnyba anksčiau kol dar turėjo stiprų vadovą ir nesileido į tarnystę valstiečiams du kartus į tą patį klausimą atsakė priešingai – kad tai nėra viešųjų pirkimų objektas, todėl tai ne jų kompetencija. Bet likusi be vadovo ji jau kalba kitaip – vakar gavome jų raštą, kurį drąsiai galiu pavadinti teisiniu niekalu. Žinoma, teismui skųsime, bet suprasdamas proceso ilgumą, iliuzijų neturiu“, – tvirtino R. Šimašius.

Meras taip pat apgailestavo, jog stadiono projektas įstrigo būtent šiuo laikotarpiu, esą Lietuva dabar juda į ekonominę krizę. Jis taip pat atskleidė, kokių tolimesnių veiksmų imsis Vilniaus savivaldybė.

„Mes judame į ekonominę krizę, o nacionalinis stadionas Vilniui ir Lietuvai iki pastatymo nebūtų kainavęs nė euro. Jau dabar su dar didesne energija einame ruošti naujo plano stadionui, nes Vilnius jį vis tiek turės, kad ir kaip tai nepatiktų nacionalinei valdžiai. Ir kartu parengsime planą, kaip apsaugoti Vilnių nuo tolimesnių valstiečių chuntos atakų. Liko atlaikyti tik kelis mėnesius, ir čia prašau visų vilniečių pagalbos“, – sakė R. Šimašius.

Pagal iki šiol galiojantį 2015 metų gruodžio 9 dienos nutarimą Vyriausybė yra įsipareigojusi dalyvauti Nacionalinio stadiono projekte. Nutarime numatytas ir Vyriausybės finansinis prisidėjimas, kurio vertė – 53,392 mln. eurų.

 

 

Pasidalink naujiena