NT rinka brokerių akimis: rinkos aktyvumas yra logiškai paaiškinamas

Antradienis, 12 liepos 2022

Gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) rinka vis dar aktyvumo aukštumose, o pirkėjų aktyvumas neslūgsta. Kaip šiandieninę rinką mato ir vertina NT brokeriai, kasdien bendraujantys tiek su būsto pardavėjais, tiek su pirkėjais?

Rinkos aktyvumas - logiškai paaiškinamas

Anot kalbintų brokerių, šiandieninis NT rinkos aktyvumas visiškai nestebina. Vienas geriausių „Capital” tinklo NT brokerių Tomas Rusakas sako, jog šiandien rinka nėra tokia aktyvi, kaip buvo tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, tačiau „veiksmo užtenka”. „Šioks toks sulėtėjimas jaučiasi dėl išorinių faktorių: karas Ukrainoje, būsto pirkėjų ir pardavėjų nuotaikas neigiamai veikęs iki maždaug balandžio, kylančios statybinių medžiagų kainos ir jų trūkumas, šiai dienai jau į teigiamą zoną perkopęs Euriboras, dėl ko šiek tiek augs palūkanos”, - pasakoja T. Rusakas. Jo teigimu, šie faktoriai rinkos iš esmės nepakeis, tačiau „šalto dušo suteiks visiems”.

Rinkos aktyvumas nestebina ir kito geriausio „Capital” tinklo brokerio Česlavo Savicko. „Manęs toks rinkos aktyvumas nestebina. Jį galima ekonomiškai paaiškinti. Kai taip stipriai pakilo darbo užmokestis ir padidėjo būsto įperkamumas, natūralu, jog žmonės pradėjo jį pirkti. Tai sąlygojo būsto pasiūlos trūkumą ir pirkėjai pradėjo tarpusavyje konkuruoti. Kai po karantino buvo susidaręs tam tikras „kamštis” rinkoje, daugelis tikėjosi, jog NT kainos ims kristi. Tačiau įvyko priešingai - būsto kainos ėmė sparčiai kopti aukštyn. Gyventojai, tai pamatę, ėmė dar intensyviau pirkti būstą, dėl ko pasiūla dar labiau sumenko”. Nuo 2016 m. aktyviai brokeriaujantis Č. Savickas pastebi, kad pirkėjai, konkuruodami tarpusavyje, patys kelia parduodamų objektų kainas, dalyvauja aukcionuose. Tad toks rinkos aktyvumas yra ekonomiškai paaiškinamas, logiškas pasiūlos-paklausos santykis.

Kaune dirbančio Č. Savicko manymu, susiklosčiusią situaciją iššaukė keli veiksniai. Vienas jų - tam tikra pirkėjų desperacija, ypatingai tų, kurie aktyviai ieško būsto sau. „Jie supranta, jog taip sparčiai kylant kainoms, dar šiek tiek palaukus jie nebeįpirks to, ką galėtų įpirkti dabar”, - sako Č. Savickas.

Vis dėl to ženklių būsto kainų pokyčių, anot brokerių, tikėtis nereikėtų. „Manau, galimas nedidelis kainų augimas nuo 5 iki 10 procentų. Dvejojantys pirkėjai greičiausiai neskubės priimti lemtingo sprendimo pirkti, o jau rimtai nusiteikę pirkėjai tikrai rinksis ir pirks, kaip ir buvo suplanavę. Realybė tokia, kad gyvenimas nestoja ir bet kokiu atveju juda tik į priekį”, - sako T. Rusakas.

Tai, kad NT kainos artimiausiu metu tikrai nemažės, mano ir Č. Savickas. Jo nuomone, lemiamą įtaką tam turi prasidėjęs karas Ukrainoje, sparčiai kylančios statybinių medžiagų kainos ir susidaręs jų trūkumas. „Mano manymu, NT kainos dar laikysis, bet nebekils taip sparčiai, kaip kilo iki šiol. Pažiūrėkime į Ameriką. Ten daugelis gyventojų jau mano, jog dabar nėra tinkamas metas pirkti NT. Tokios neigiamos nuotaikos kažkada atsiris ir iki mūsų. Tada žmonės stabtels, sumažės pirkimų. Pardavėjai, kuriems būtinai reikės pinigų, bus priversti šiek tiek sumažinti savo turto kainą ir tokiu būdu paskatinti pirkėjus pirkti. NT rinka yra nuolat banguojanti”, - savo įžvalgomis dalinasi Č. Savickas.

Ar šiandien NT brokeriai išgyvena aukso amžių?

Kai rinka aktyvi, būsto kainos auga, pirkėjų susidomėjimas neslūgsta, pats darbymetis NT brokeriams, tarpininkaujantiems tarp NT pardavėjų ir pirkėjų. 2021 m. „Capital” tinklo brokeriai įvykdė 24 proc. daugiau sandorių nei 2020 m. Sandoris vyko kas 16 minučių. Brokerių gaunamas atlygis pernai augo net 43 proc. Tokį augimą sąlygojo pakilusios NT kainos ir išaugęs bendras rinkos aktyvumas.

Ar šis laikotarpis aukso amžius NT brokeriams? „Rinkoje esu jau 15 metų ir tikrai galiu pasakyti, kad stabiliai, atsakingai ir gerai dirbantis brokeris visada rodo gerą rezultatą ir suteikia tikrai kokybišką paslaugą, tačiau sutinku, kad pandeminis ir popandeminis laikotarpis pridėjo žibalo į ugnį ir tikrai palengvino pardavimus”, - dalijasi T. Rusakas.

Kolegai pritaria ir Č. Savickas sakydamas, jog geram brokeriui nėra blogo laiko. „Kuo situacija rinkoje blogesnė, tuo geram brokeriui yra geriau, nes tikrai gerų pardavėjų, rinką ir visą procesą tikrai suprantančių specialistų tada reikia dar labiau”, - sako Č. Savickas. Jo nuomone, dabartinė situacija yra palanki naujiems brokeriams startuoti, nes nėra iššūkių realizuoti turtą - pirkėjai patys ateina. Vis dėlto jiems tenka konkuruoti ne su kitais brokeriais, o su turto savininkais-pardavėjais.

T. Rusako nuomone šiandieninėje rinkoje senbuviams yra lengviau dirbti nei naujai pradėjusiems. Dažniausiai brokeriai naujiems klientams būna rekomenduojami jau esamų klientų, o kai rinka aktyvi, pardavėjai bando patys parduoti turtą. „Tai apsunkina naujiems brokeriams gauti naujus objektus ir padėti pardavėjams sėkmingai užbaigti sandorį”, - sako vienas geriausių „Capital” tinklo brokeris.

Patrauklaus būsto pasiūlos trūkumas padidino paieškos paslaugą teikiančių brokerių paklausą. Č. Savicko nuomone, paieškos arba pirkėjų brokeriams šiandien yra aukso amžius, o T. Rusakas pabrėžia, jog šiems specialistams, šiandien yra gana sudėtinga, nes rinkoje trūksta objektų pasiūlos. Vis dėlto „savo darbą jie atlieka puikiai, tiesiog pats paieškos procesas užtrunka šiek tiek ilgiau”.

Anot Č. Savicko ir NT pardavėjams šiandien rekomenduojama kreiptis į brokerius. Jo nuomone, esant tokiai aktyviai rinkai kyla rizika parduoti turtą per pigiai. „Kaune jau yra įprasta organizuoti aukcionus, kurių metu parduodamo turto kaina gali būti pakelta ir 15 tūkst. eurų. Tikiu, jog Vilniuje tai vyksta dar aktyviau. Ar pats turto savininkas tai suvaldytų? Rasti pirkėją - vienas dalykas, pasirašyti su juo teisingą sutartį ir nepraleisti kažko svarbaus - kitas dalykas”. Patikimų turto vertintojų kontaktai, neuždelstas patekimas pas notarą, teismo leidimai - tai dalykai, kuriais profesionalus brokeris kuria pridėtinę vertę klientui.

NT brokeris - ne darbas, o gyvenimo būdas

Lietuvoje parduoti būstą ar žemės sklypą naudojantis brokerio paslaugomis tapo jau įprasta praktika. Tai patvirtina ir kalbinti brokeriai. T. Rusako nuomone, apie 80 proc. visų rinkos dalyvių bent jau pasikonsultuoja su brokeriais prieš priimdami atitinkamą sprendimą. Tai rodo pasikeitusį visuomenės požiūrį į šiuos specialistus. „Lyginant su tuo kas buvo prieš gerus 10 metų ir kaip yra dabar, tai yra labai didelis pasikeitimas. Daugelis vertina savo laisvą laiką ir supranta, kad geriau patikėti šį darbą savo srities specialistui”, - sako T. Rusakas.

15 metų NT brokeriu dirbantis T. Rusakas teigia, jog tai yra įdomi ir dinaminė profesija, kuri dažnai tampa ne darbu, o gyvenimo būdu. „Brokerystė atveria daug galimybių, tačiau tiems, kurie nesupranta, jog tai yra verslas ir jie tiekia paslaugą, gali sukelti daug problemų. Juk šioje profesijoje niekas nemoka atlyginimo, o uždarbis yra tik už atliktą darbą komisinių pavidalu”, - sako NT profesionalas T. Rusakas.