NT rinka: pandeminė situacija skatina verslą atsisakyti nuomos

Pirmadienis, 09 lapkričio 2020

Karantino metu daugeliui verslų teko sustabdyti savo veiklą ir tuo periodu mokėti pilną patalpų nuomos kainą. Manoma, jog tai galėjo įmones paskatinti apsvarstyti galimybes biurus verčiau įsigyti tam, kad tokie nuostoliai taptų mažiau skausmingi. Komercinių patalpų vystytojai sureagavo atitinkamai – rinkoje jau matyti pasiūlymų patalpas įsigyti tiesiogiai iš statytojų.

„Įprasta, kad vystytojai pastatytus komercinės paskirties pastatus ar komercines jų dalis daugiafunkciniuose projektuose parduodavo vienam valdytojui. Karantino aplinkybės tokius pardavimus iš dalies apsunkino, todėl vystytojai dairosi kitų būdų pastatytus projektus parduoti ar išnuomoti dalimis, tiesiogiai atskiram verslui. Toks modelis nėra naujas, bet dažniau pasitaikydavo tarp smulkesniųjų statytojų daugiafunkciniuose projektuose, kur komercinė ar prekybinė dalis sudarydavo dalį patalpų“, – sako Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius.

Tai, kad verslui nėra įprasta įsigyti patalpas savo reikmėms, pritaria ir Aurelija Markevičienė, projekto „Laisvės 78B“, dešimtmetį vadinto Vilniaus Justiniškių mikrorajono vaiduokliu, o dabar virtusio moderniu gyvenamųjų namų ir verslo biurų kompleksu, pardavimų skyriaus vadovė. „Dar vystant šį projektą gavome daugiau užklausų dėl biurų įsigijimo negu dėl nuomos, taigi jau projektuojant nusprendėme orientuotis į 6-20 darbo vietų patalpas, kurias galima būtų pasiūlyti biurus įsigyti besidairančioms įmonėms. Taip pat svarbu paminėti, kad aktualus tapo ir toks išplanavimas, kur darbuotojai būtų kuo labiau atskirti vienas nuo kito – atskirų kabinetų poreikis ypač padidėjo dėl reikalavimų sudaryti saugią darbo aplinką pandemijos metu“, – teigė vystytojo atstovė.

Vos per 3 metus įgyvendintas projektas „Laisvės 78B“ šiuo metu jau pasiekė finišo tiesiąją – paskutiniame etape baigtos 4000 kv. m devynaukščio korpuso statybos, kurį valdo UAB Verslo centras „Laisvė“. Apie 30 proc. visų patalpų jau rezervuota, pavyzdžiui, numatyta, kad pirmajame jo aukšte įsikurs odontologijos prekėmis prekiaujanti įmonė ir odontologijos klinika. A. Markevičienės teigimu, dažniausi interesantai – nuomininkai iš aplinkinių pastatų bei senos statybos biuruose įsikūrusios įmonės, kurioms tapo aktualu optimizuoti patalpų nuomos ir eksploatacijos išlaidas.

LNTPA vadovo teigimu, biurų rinka suaktyvėjo rugpjūčio mėnesį – jaučiama, kad verslas vėl pradėjo intensyviau dairytis patalpų. „Yra norinčiųjų komercines patalpas įsigyti, bet vis dar dažniau jas perka ne pačios įmonės, o investuotojai, kurie apsiima biurus įrengti ir išnuomoti. Verslai, nors ir yra tokių, kurie ryžtasi pirkimui, labiau linkę rinktis lankstesnį būdą – nuomą, – nes įvertina, kad įsigytos patalpos ilgainiui gali tapti per ankštos, jei darbuotojų skaičius augtų, arba atvirkščiai“, – sako M. Statulevičius.

Patalpas įsigyti nusprendusios bendrovės UAB Volinta vadovas Nerijus Valenskas teigia, kad pirkti paskatino noras išsikraustyti iš sovietinės statybos nuomojamų patalpų. „Šiuo metu nuomojame biurą senos sovietinės statybos monolitiniame pastate ir mokame beveik 2000 Eur per mėnesį. Jau kurį laiką dairėmės alternatyvų, ieškojome skelbimų portaluose, klausinėjome. Kai sužinojome apie galimybę įsigyti patalpas „Laisvės 78B“, organizavome apžiūrą ir greitai apsisprendėme. Verslas veikia jau ketvirtus metus, užaugome, taigi tapo svarbu, kad patalpos būtų ne tik jaukios darbuotojams, bet ir modernios, reprezentatyvios“, – pasakojo N. Valenskas ir pridūrė, kad reikalavimų naujoms patalpoms sąraše buvo ne tik patogus parkingas, bet ir stiklinė architektūra.

„Pastebėjome, kad renkantis biuro patalpas projekte „Laisvės 78B“ atsižvelgiama į skirtingus privalumus: pavyzdžiui, vieniems imponuoja balkonai, esantys kiekviename aukšte, itin šviesios patalpos su dideliais varstomais langais, kiti pirmiausiai įvertina patogią dviejų aukštų požeminę automobilių stovėjimo aikštelę. Neabejotinai visiems svarbi vieta, patogus susisiekimas su centru, o šiuo atveju gerai tai, kad šalia pastato suprojektuota Šiaurinė gatvė, sujungianti su Vakariniu aplinkkeliu”, – pasakojo A. Markevičienė.

„Įsigijimui per mėnesį galime skirti ir didesnę sumą, nei ta, kurią dabar mokame nuomai, be to, mokėti žinant, kad galiausiai bus įgyta turto, yra kas kita. Mano požiūris toks, kad jei gali sau leisti, verčiau mokėti savo banko paskolą ir galiausiai tapti savininku, o ne išmokėti galbūt kažkieno kito įsipareigojimus. Kadangi esame stabiliai veikiantis verslas, kreipėmės į bankus dėl kredito. Nors girdėjau kalbant, kad bankai po karantino skolina konservatyviai, visgi mes pasiūlymų, netgi su tikrai geromis sąlygomis, jau gavome, taigi tikimės kuo greičiau užbaigti sandorį ir ruoštis persikraustymui“, – sakė UAB Volinta vadovas.

Į klausimą, ko reikia, norint įsigyti patalpas su banko kreditu naujajame verslo centre, A. Markevičienė atsako, kad svarbu pateikti stabiliai veikiančios ir gerą kredito istoriją turinčios įmonės finansinę ataskaitą kredito įstaigai bei turėti apie 30 proc. nuo turto kainos pradinį įnašą ir lėšų apdailai.

„Biurų nuomos kainos paskutiniais metais augo, todėl verslas priverstas įvertinti opcijas. Matematika tokia, kad, pavyzdžiui, nuomotis 85 kv. m. patalpas, kainuoja apie 1000 eurų per mėnesį, o įsigyti analogiškas patalpas galima už 120 tūkst. Eur. Taigi, jei įmonė turi lėšų pradiniam įnašui ir apdailai, galima tikėtis gauti banko kreditą penkeriems ar dešimčiai metų ir paskolą išsimokėti per nustatytą laikotarpį mokant panašaus dydžio mėnesines įmokas kaip ir nuomos mokestis, – sako A. Markevičienė ir akcentuoja, kad šis paskaičiavimas yra pavyzdinis, o konkretų pasiūlymą gausite iš kredito įstaigos, kurią pasirinksite.

Pasak vystytojo atstovės, projekte „Laisvės 78B“ tiek nuomojamas, tiek įsigyjamas patalpas bus galima pritaikyti skirtingiems verslo poreikiams: biurams, grožio, sporto, papildomo ugdymo, kūrybinėms dirbtuvėms ar kitokioms paslaugoms. Šiuo metu yra rengiamas projektas dėl patalpų paskirties pakeitimo, kuris bus viešinamas galiojančiuose teisės aktuose numatyta tvarka. Visose patalpose suprojektuota rekuperacijos ir kondicionavimo sistema, įrengtas centrinis kolektorinis šildymas su individualia apskaita, kas užtikrins nedideles pastato eksploatacines išlaidas.

Projektas „Laisvės 78B“ per tris metus įgyvendintas keliais etapais. Pirmiausia pastatyti gyvenamieji korpusai: visi 232 butai jau parduoti, juose daugiausiai įsikūrė jaunos šeimos. Šiemet baigtas ir paskutinis etapas, taigi jau ateinančių metų pradžioje įsikurs pirmosios patalpas įsigijusios įmonės.

Šaltinis: Laisvės 78B

Temos: Komercinis NT