NT rinka verda: kas gi vyksta?

Trečiadienis, 21 balandžio 2021

NT brokeriai vos spėja suktis su klientais derindami sandorių detales, pirkėjai skundžiasi, kad parduodami objektai dingsta iš skelbimų portalų net nespėjus jų apžiūrėti, vystytojai vis dažniau kalba, kad tuojau nebeturės ką pasiūlyti pirkėjams. Kas gi vyksta NT rinkoje?

NT rinka verda

2021 m. kovo mėnesį NT sandorių įvykdyta 5 kartus daugiau nei 2020 metų kovo mėn. Pagyvėjimą rinkos dalyviai pajautė dar 2020 m. rudenį. Po Naujųjų Metų aktyvumas dar labiau išaugo ir pastarieji keli mėnesiai stebėtis verčia net ir profesionalius NT brokerius, dirbančius ne vienerius metus. „Rinka stebina savo intensyvumu, sandorių mastais, realizuojamų objektų kainomis“, dalinasi Capital tinklo NT brokeris Arūnas Pranevičius. Jam antrina ir kitas NT brokeris Justas Pranskaitis teigdamas, kad statytojai baigia išparduoti turimus objektus, o pirkėjai šiandien perka net tokius objektus, kuriems dar net nėra išduotas statybų leidimas. „Jei pirmo karantino metu NT rinkoje buvo pauzė, nes gyventojai nežinojo, ką daryti, kaip elgtis, ar nutraukinėti preliminarias sutartis ar tęsti ir laukti toliau, tai jau link rudens rinka pradėjo atsigaudinėti. Ir dabar stebime tokią situaciją, kad aukcionai vyksta net ir tuose projektuose, kurie rinkoje startuoja gana aukšta kaina“.

Teisininkė Rasa Vaičekauskytė pabrėžia, kad ir teisines paslaugas teikiantys specialistai pastebi sujudimą NT rinkoje. Jų kasdienybėje tai atsispindi pagausėjusiomis konsultacijomis. Šiuo metu žmonės į teisininkus kreipiasi ypatingai jau po sutarčių pasirašymo. „Matome labai keistą tendenciją, kad jei anksčiau žmonės būdavo linkę sutartį perskaityti, išsinagrinėti ir pasiginčyti dėl sutarties sąlygų, tai dabar sutartis pasirašinėja tarsi užsimerkę. Perka po kelis butus nuotoliniu būdu, patys būdami kažkur Londone, butų net neapžiūrėję... Kartais sunku net protu suvokti tokį emocinį pirkimą“, stebisi Rasa Vaičekauskytė.

Kas vyksta?

Kas vyksta? Kodėl dabar? Iš kur tokie finansiniai pajėgumai? Capital tinklo NT brokeris Mantas Sladkevičius mano, kad šiuo metu yra leidžiamos santaupos, kurias gyventojai sukaupė karantino metu. „Visi sėdėjo namuose, kelionių nebuvo, parduotuvių nebuvo, visi taupė pinigus, o dabar viskas atlaisvėjo, galima keliauti, įsigyti ką nori, tai žmonės ir leidžia savo sukauptus pinigus“, savo mintimis dalinasi NT profesionalas. NT brokeris Justas Pranskaitis atkreipia dėmesį, kad viešoje erdvėje jau galima išgirsti komentarų apie artėjančią krizę ir infliacijos baimę, tačiau penkiasdešimt procentų NT sandorių sudaroma nekilnojamąjį turtą perkant iš savų lėšų, t.y. be bankų finansavimo. Dažnu atveju, net ir tie, kurie ima būsto paskolą, ja padengia ne visą perkamo objekto kainą, bet 60% ar mažiau. „Pernai Vilniuje buvo registruota 10 tūkst. naujų gyventojų, tai rodo didelį atvykstančių žmonių srautą, šiuo metu ypatingai iš Baltarusijos. Be to, pernai 8-10 % augo vidutinis darbo užmokestis, tai leidžia gyventojams lengviau įsigyti nekilnojamojo turto nepaisant jo kainų kilimo“, susidariusios situacijos priežastis vardina NT specialistas Arūnas Pranevičius.

Kokiu tikslu perka NT?

NT specialistai apgailestauja, kad nėra oficialios statistikos, kiek būstų yra perkama sau gyventi, kaip pirmąjį būstą, ir kiek būstų yra įsigyjama siekiant investuoti turimas lėšas. Peržvelgę pastaruoju metu sudarytus sandorius, NT brokeriai daro išvadą, kad šiuo metu nekilnojamąjį turtą gyventojai perka įvairiais tikslais. Arūnas Pranevičius teigia, kad tarp NT pirkėjų yra ir tokių, kurie iki šiol būstą nuomojosi ir perka pirmąjį būstą sau gyventi, yra ir dalis investuotojų, kurie nekilnojamąjį turtą mato kaip saugiausią investiciją. Ne paslaptis, kad lietuviams yra būdinga pasitikėti investicijomis į NT.

Ar nepritrūks rinka parduodamų objektų?

Vis dažniau žiniasklaidoje pasirodo įvairios informacijos apie tai, kad vystytojai ženkliai sumažino jau pastatytų butų sandėlį, be to, valstybė nelabai beturi ir žemės sklypų, kuriuos galėtų pasiūlyti statytojams įsigyti. Ar tai nebus priežastis kainų šuoliui? „Prie kainų augimo ne tik sklypų stygius gali prisidėti, bet ir brangstančios statybinės medžiagos“, tvirtina Justas Pranskaitis. Jam antrina ir NT brokeris Arūnas Pranevičius: „Putplasčio kaina išaugo 20-30 proc., tai, žinoma, atsilieps ir NT kainai, ir galutiniam vartotojui – pirkėjui“.

Vis tik NT brokeriai nesiliauja stebėtis rinkoje susiklosčiusia situacija, kai pirkėjai rezervuoja butus, kurie bus pastatyti tik po gerų pusantrų metų, arba tokiuose projektuose, kuriems dar nėra išduotas statybų leidimas ir kurie niekur dar nereklamuojami. Specialistai pastebi, kad kainos sparčiai kyla jau ir pradėtuose pardavinėti projektuose. Per porą savaičių buto kaina gali šoktelti 8-10 proc.