Nuomininkai su augintiniu: kaip sumažinti riziką?

Trečiadienis, 03 lapkričio 2021

Kiekvienais metais vis daugiau nuomininkų turi (arba nori turėti) augintinį. Tai yra pasaulinė tendencija, kurią nuomojamų būstų savininkai gali ignoruoti (prarandant galimus nuomininkus) arba jie gali susitaikyti su ja bei bandyti suvaldyti „augintinių riziką“.

Skirtingai nei buvo anksčiau, dabar populiaru atsiųsti nuotraukų ir parodyti, kaip atrodo augintiniai, juos pristatyti kaip pilnaverčius šeimos narius. Kai kurie iš jų yra net savotiškos socialinių tinklų žvaigždės, turinčios net savo profilius ir daugybę sekėjų. Tiesa, įdomus faktas, jog dažnai nuomininkai net noriai moka papildomą „augintinio mokestį“, kuris siekia 30-50 Eur/mėn.

Vakarų šalyse nuomininkai su augintiniais sudaro beveik pusę butus nuomojančių gyventojų (skaičiuojama apie ~46 %). Vilniuje dar nėra tiek daug nuomininkų su augintiniais, tačiau jų grupė kasmet vis didėja. Tą liudija ir Facebook‘o grupės „Draugiški augintiniams: butų nuoma su gyvūnais Vilniuje“, kuri jungia daugiau nei 10 tūkst. žmonių.

Populiariausi nuomininkų augintiniai Vilniuje yra šunys ir katės. Kiek rečiau tenka sutikti ir tokius augintinius kaip triušiai, papūgos, žuvytės ar net tarantulai. Kiekvienu atveju yra vertinama ne tik naminių gyvūnų rizika apgadinti nuomotojo turtą, bet ir grėsmė kaimynams. Praktikoje pasitaiko atvejų, kai draugiška papūga snapu iškapoja kėdę, arba dogas - vienos didžiausių pasaulyje šunų veislių atstovas - pabėga iš nuomojamo namo kiemo, siaubingai išgąsdindamas visus kaimynus. Pastarojoje istorijoje net specialiosios tarnybos su šungaudžiais buvo iškviestos.

Įdomus faktas. Ne veltui rašau apie kaimynus. Kartais su naujais gyventojais ir jų augintiniais būtent kaimynams labiau reikia susigyventi nei patiems savininkams. Nepatikėsite, kiek daug kaimynų pastaraisiais metais piktinasi šunų liūdnu kaukimu, kai jų šeimininkai, kurį laiką dirbę iš namų, grįžta į biurus.

Jei jau nusprendėte butą patikėti nuomininkams, turinčiais augintinių, išsamiai aprašykite bei kruopščiai nufotografuokite daiktų būklę ir su nuomininkais aptarkite žalos atlyginimą. Dažniausiai pasitaikanti žala - baldų ir durų apdraskymai. Dažnai pasitaiko, jog augintiniai nepridaro ir jokios žalos. Žinoma, labai svarbu patiems objektyviai įsivertinti riziką: jei, pavyzdžiui, priimtumėte didesnį (daugiau nei 20 – 30 kg) augintinį, o Jūsų buto grindys yra natūralaus medžio (pvz. pušinės lentos), tai labai tikėtina, jog grindys liks subraižytos. Praktika rodo, jog augintiniams atspariausia grindų danga yra laminatas.

Ne mažiau svarbu susitarti dėl generalinio būsto valymo, kurio metu būtų itin kruopščiai išvalyti gyvūno plaukai ir pūkai. Atėjus naujiems nuomininkams būtent alergija ir kvapai yra labai svarbu. Ne vieną kartą yra buvę atvejų, kuomet susiduriama su sunkumais pernuomojant būstą vien dėl likusio nemalonaus buvusių nuomininkų augintinių kvapo arba net 4 iš 5 potencialių nuomininkų imdavo čiaudėti nuo likusių alergenų ir net nesvarstydavo nuomotis tik dėl šios priežasties. Taip gaudavosi buto prastova ir papildomi nuostoliai būsto savininkui.

Patarimas savininkams: dauguma atvejų nuomojant būstą nuomininkams su augintiniais baigiasi teigiama savininkų patirtimi, tačiau tam, kad taip nutiktų, nuomos praktikoje dažniausiai naudojami 3 augintinių rizikos mažinimo būdai:

1. Nuomininkas palieka didesnį depozitą (2-4 nuomos mokesčių dydžio);

2. Papildomai taikomas „augintinio mokestis“ (+20-50 Eur/mėn.);

3. Papildomai apdraudžiant būstą.

Taip pat yra normalu paprašyti buvusio būsto savininko rekomendacijos ar kontakto bei paskambinus paklausti, kaip būstas buvo prižiūrimas, gyvenant su augintiniu, ir kokios būklės paliktas, persikrausčius į kitą būstą.

Patarimas nuomininkams: rekomenduoju apie augintinio įsigijimą svarstyti tada, kai jau turėsite savo nuosavą būstą. Turint augintinį, labai ženkliai sumažėja nuomojamo būsto pasirinkimas, nes dažnai savininkai nuomininkams kaip vieną iš pageidavimų įvardija „be augintinių“. Tačiau jei jau turite augintinį – būkite pasiruošę, jog Jums reikalavimai bus griežtesni, gali būti paprašyta buvusio savininko rekomendacijų, o gal net gali tekti ir papildomai sumokėti „augintinio mokestį“.

Linkiu, jog abiem pusėms pavyktų suvaldyti augintinių riziką ir kad tai būtų maloni patirtis tiek nuomojant, tiek nuomojantis.

Savo patarimais ir įžvalgomis dalinosi viena sėkmingiausių, ilgametę patirtį turinti Capital Real Esatate NT brokerė Justina Zabarauskienė.